Dominvrt.si

zdravje vrtnin

Naravno sredstvo, s katerim boste rešili marsikatero težavo na vrtu

Kis je nepogrešljiv v vsakem gospodinjstvu, saj je veliko več kot le preliv za solate ali konzervirno sredstvo za vlaganje domače zelenjave. Z njim lahko očistimo številne površine in predmete v stanovanju, še kako koristen pa je tudi na vrtu, saj nam bo pomagal pregnati neželene goste, osvežiti cvetlični šopek in še mnogo več.

Je ta zelenjava res nevarna za zdravje?

Razhudniki spadajo v družino z latinskim poimenovanjem 'Solanaceae'. Izvor tega imena je nejasen, vendar se domneva, da je ta lahko posledica temne in mistične preteklosti, saj naj bi nekatere vrste razhudnikov v preteklosti uporabljali kot narkotike in halucinogene. Pa so te sicer povsem vsakdanje vrtnine res lahko na kakršen koli način škodljive?

Opozorilo: Ne nabirajte zelenjave, če je bil vaš vrt namočen

Uničujoče poplave v preteklih dneh niso povzročile le ogromno materialne škode znotraj domov, ampak so marsikomu zradirale tudi vse, kar je raslo na vrtu. Reševanje rastlin in sanacija vrtov ob takšni razsežnosti sta izjemno težavna, previdni pa moramo biti tudi pri pobiranju pridelkov in nenazadnje pri nadaljnjem obdelovanju vrta na onesnaženih območjih.

Kako in kdaj zalivamo paradižnike?

Precej velika težava, s katero se pri gojenju paradižnikov nemalokrat soočamo, je zalivanje. Ravno prava količina vode v pravi fazi rasti je lahko problem, hkrati pa rešitev, ki nas pripelje do končnega cilja – zdravih, sočnih, mesnatih in ravno prav zrelih paradižnikov. Da pridemo do tega, potrebujemo le nekaj konkretnih nasvetov glede zalivanja.

So mravlje koristne ali škodljive za vaš vrt?

Mravlje so med najuspešnejšimi žuželkami, saj po številu presegajo vse druge živalske vrste. So tudi ene najstarejših, ker so prisotne že od časa dinozavrov in naseljujejo vsak kotiček zemlje. Morda se sprašujete, kakšen vpliv imajo na vaš vrt in ali so nemara celo škodljive in bi jih morali pregnati.

Kumina – nepogrešljiva začimba v vsaki kuhinji

Kumina je začimba, ki je nepogrešljiva v kuhinji. Večina jo pozna le po njenih 'semenih', ki to v resnici niso, za obogatitev jedi pa jih lahko kupimo praktično v vsaki trgovini s hrano. Le malokdo ve, da jo je preprosto vzgojiti tudi doma in da ima posajena rastlina pozitiven vpliv na druge vrtnine, saj s svojimi cvetovi privablja številne žuželke.

Uspešno v boj s škodljivci na vrtu

Končno je prišlo poletje, z njim pa visoke in prijetne temperature. Vrtičkarji smo že komaj čakali, da mine mrzlo obdobje, da lahko s toplimi sončnimi žarki začenjamo preživljati več časa na vrtu. A s toplim vremenom so prišli tudi trdo delo in vsakoletne težave. Vrtnarjenje je izjemno prijetno opravilo, a v sebi skriva tudi negativne plati. Ena takšnih so težave s škodljivci in različnimi boleznimi ter nenaklonjenost vremena. Vse to nam lahko vzame veselje, hkrati pa nam uniči celoten pridelek. Včasih si v različnih okoliščinah na vrtu ne moremo pomagati, velikokrat pa se lahko vnaprej zavarujemo. Poglejmo si, kako.

So nezahtevne za vzgojo in izjemno koristne za zdravje

Ste vedeli, da če sanjaš redkvice na vrtu, to pomeni uspešen posel in dobre prijatelje?! Sicer pa so redkvice ene prvih zelenjadnic na vrtu, so bogate s hranili in odlična popestritev jedilnika.

Biodinamika pri pridelavi hrane na vrtu

Veste, kaj je biodinamika? Oziroma razmišljate, kako bi vaš vrt čim bolj naravno in uspešno obdelovali? Potem si preberite več o tej zanimivi tematiki v spodnjem članku.

Zelenjava, ki bi morala biti na vsakem vrtu

Veste, katera zelenjava, ki jo navadno skoraj vsi gojimo na lastnem vrtu, velja za najbolj zdravo?

To so pozitivni učinki vrtnarjenja

Vsi vemo, da vrt prinaša s seboj vrtnine in zdravo hrano, hkrati pa tudi neko mero odgovornosti. Pa ste vedeli, da vpliva tudi na naše psihično zdravje? Študije so dokazale, da vrtnarjenje pozitivno vpliva na ljudi, obstajajo pa še številne druge dobre lastnosti.

Zato je priporočljivo, da jeste fižol

Prosti radikali so različne molekule, ki so izjemno reaktivne in nestabilne, v našem telesu pa poškodujejo celice. So razlog za različna obolenja, tveganje zanje pa se povečuje z različnimi škodljivimi dejavniki – od alkohola, kajenja in tudi prehrane. Proti njim se lahko borimo z različno hrano, ki je polna antioksidantov, najdemo pa jo tudi na svojem vrtu in v svojem gospodinjstvu. Prav z njimi naj bi lahko zmanjšali tveganje za nekatera obolenja. V nadaljevanju vam predstavljamo in povzemamo nekaj študij, ki so jih naredili v preteklosti.

AGRA, mednarodni kmetijsko-živilski sejem nove generacije

AGRA 2019 bo v Gornji Radgoni od 24. do 29. avgusta največji državni in eden najpomembnejših kmetijsko-živilskih sejmov Evropske unije in držav v njenem preddverju. Poudarki bodo na mladih pridelovalcih, na digitalizaciji, prikazano bo tudi delo z roboti in droni. Kot veleva tradicija, bo na Agri družabno, veselo, prijateljsko, okusno, zabavno in koristno. Za vsakogar, ki prisega na okusno in zdravo hrano, pridelano s spoštovanjem do človeka, živali in okolja.

Kaj delamo na vrtu julija?

Največ dela je na vrtu spomladi, ko pripravljamo prst za nove vrtnine, sejemo in sadimo, urejamo gredice in se pripravljamo na novo sezono. A poletje je čas, ko vrt zasije v svoji lepoti, pobirati lahko začnemo že nekatere vrtnine, hkrati pa je čas tudi za novo ali svežo setev.

Strokovnjakinja vrtičkarjem začetnikom svetuje: Upoštevajte pravila kolobarjenja

Ana Slatnar z ljubljanske biotehniške fakultete opozarja na pomembnost pravila sledenja. Kaj to pravilo sploh je in kaj z njim dosežemo?

Zelje proti mačku, prehladu in podplutbam

Ste si za martinovo pojedino privoščili preveč? Je tudi alkohol tekel v potokih? Če ste se prenažirali in ste se zbudili 'zmačkani', si lahko pomagate tudi z zeljem.

Niso le čudovit jesenski okras ...

Časi, ko so buče gojili le tisti, ki so iz njih izdelovali bučno olje, ali tisti, ki so želeli imeti na svojih vrtnih ograjah zanimiv okras vseh oblik in barv, so mimo. Bučke in buče so našle svoje mesto že na skoraj vsakem slovenskem vrtu.

Le tako bo vaš zelenjavni ali okrasni vrt popoln

Tako rekoč v vsaki živilski trgovini ali na tržnici je mogoče kupiti sadje in zelenjavo, a roko na srce, ni bolj svežih in ukusnih zelenjadnic in sadežev od tistih, ki jih pridelamo sami. Pomanjkanje časa in prostora za urejanje lastnega vrtička pa je dandanes samo izgovor. Z malce dobre volje in časa ter s pomočjo nasvetov izkušenih vrtnarjev in kvalitetnih sredstev si lahko vsak, četudi še nikoli ni držal motike v roki, uredi vsaj manjši zelenjavni, zeliščni ali okrasni vrtiček.

Presenečeni boste, kaj vse lahko gojite na vrtu

Ste že začeli urejati svoj vrtiček, pa ne veste, katero zelenjavo bi na njem gojili? Ne glede na to, ali se odločite za najbolj priljubljena zelišča in klasične vrtnine, kot so paradižnik, bučka, solata, čebula, fižol, korenček, morda avtohtone slovenske ali za eksotične, na primer tiste s pridihom Azije, je pomembno predvsem, da izberete kakovostna semena in, seveda, da jih premišljeno razporedite po vrtu in zanje lepo skrbite.

Noro, to pa je pridelek!

Tisti, ki doma na večji ali manjši zaplati zemlje pridelujemo zelenjavo, si ne moremo kaj, da ne bi bili še posebej ponosni, kadar so naše glavice, stroki ali plodovi večji od sosedovih. Včasih pa koga narava preseneti z rekordnim pridelkom, tako kot pred kratkim 53-letna dvojčka.

Poznate vse njegove koristi?

V prvi oddaji Vrtičkanje se bosta Tina in Metka, zapriseženi vrtičkarici, ukvarjali z vzgojo paradižnika na svojem vrtu. Paradižnik je toplotno zelo zahtevna rastlina, saj potrebuje veliko sonca in toplote. Letošnje poletje pa na žalost ni bilo najboljše za pridelavo paradižnika zaradi veliko dežja in hladnega vremena, kar je idealna kombinacija za razvoj plesni in drugih glivičnih okužb. Ali bo Tini in Metki uspelo z ljubeznijo do vzgoje rastlin premagati naravo, izveste v prvi oddaji o vzgoji vrtnin na domačem vrtu Vrtičkanje.

Buče se predstavijo

Časi, ko so buče gojili le tisti, ki so iz njih izdelovali bučno olje, ali tisti, ki so želeli imeti na svojih vrtnih ograjah zanimiv okras vseh oblik in barv, so mimo. Bučke in buče so našle svoje mesto že na vsakem slovenskem vrtu.

VIDEO: Dobri in slabi sosedje na vrtu

Biološko-dinamično kmetovanje je najstarejša ekološka metoda pridelovanja vrtnin, ki jo je leta 1924 utemeljil filozof in znanstvenik dr. Rudolf Steiner. Njena filozofija je enostavna: narava daje dovolj za vse. V našem videu pripevku si poglejte, katere vrtnine dobro sobivajo med seboj.

Kje je slovenski česen?

V naših trgovinah danes praktično skoraj ni več slovenskega česna, čeprav je tega na domačih kmetijah še veliko.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860