zeleni paradižnik

Ali paradižnikov res ne smemo shranjevati v hladilniku?
Ko pomislimo na poletne pridelke, je prva stvar, ki nam pride na misel, zagotovo paradižnik. Potem ko smo spomladi skrbno posadili semena ali sadike, jih negovali, zalivali, pleli, gnojili in še kaj – vse z namenom, da bi nam rastlina namenila kakšen sadež, ni večjega veselja kot utrgati plod in ga pojesti takoj, še rahlo toplega od sonca. A kam z vsemi doma pridelanimi paradižniki, ko je teh preveč, da bi jih pojedli naenkrat?

4 preprosti načini zorenja zelenih paradižnikov
Hladnejše temperature niso več primerne za zorenje paradižnika, čeprav so rastline še vedno polne sadežev, a kaj ko so zeleni. Toda, ni še konec sezone, paradižnike lahko prinesete na toplo in bodo še naprej zoreli, poglejte, kako.

Trik za pobiranje zrelih paradižnikov
Več mesecev ste se trudili, vzgajali in skrbeli za svoje paradižnike, zdaj pa je končno napočil čas, da poberete sadove svojega trdega dela. Da ta ne bi šel v nič, imamo za vas nekaj nasvetov, kako te delikatne sadeže pravilno pobrati.

Zelenjava, ki uspeva na balkonu
Če živite v stanovanju, še ne pomeni, da ne morete imeti svojega vrta – oziroma bolje rečeno vrtička, saj ni priporočljivo, da s količino pridelkov pretiravate. A po drugi strani niti ne podcenjujte vrtnarjenja na balkonu. Lahko pridelate kar nekaj svoje zelenjave in prav poseben občutek je nato zaužiti nekaj, kar je rezultat lastnega truda.

Šest vzrokov za zvijanje listov paradižnika
Zvijanje listov na rastlinah paradižnika je lahko posledica različnih dejavnikov, od neugodnega okolja, do izpostavljenosti kemikalijam ali virusa. Četudi zvijanje listov ne bo nujno takoj uničilo rastline, je pomembno, da vzrok ugotovimo čimprej, saj bo odpravljanje posledic zelo verjetno terjalo nekaj časa in napora.

Nikoli ne boste verjeli, kaj počne polfinalist MasterChefa s paradižnikovimi listi
Splošno prepričanje je, da so listi paradižnika strupeni, zato se jim pogosto izogibamo in jih preprosto zavržemo. Toda ali je to res ali gre le za prepričanje, ki se ga tudi z znanstvenimi dokazi še vedno nismo mogli otresti? Ali morda zapravljamo popolnoma užitni del te rastline?

Ta astrološka znamenja so najboljši domači vrtičkarji
Enake rastline, podobno orodje in nezanemarljiva količina nege in skrbi za svoje zelenje, pa vendar nekaterim vrtičkarjem uspeva bolje kot drugim. Morda pa so za vaš bujni zeleni vrt ali pa cvetočo sobno rastlino 'krive' zvezde? Enako seveda velja za tiste, ki denimo svojega vrta nikakor ne zmorete ohraniti pri življenju. Če torej želite izvedeti, katera astrološka znamenja so najboljši vrtnarji, nadaljujte branje.

Ali poznate mehiški paradižnik? Navdušil vas bo
Tomatilo ali mehiški paradižnik je botanično gledano res sorodnik rdečega paradižnika, vendar pa se po videzu in okusu ti dve vrsti kar precej razlikujeta. Njegova prednost pred rdečimi paradižniki je ta, da so, čeprav zahtevajo podobno nego, veliko bolj prizanesljivi glede suše ter manj dovzetni za pegavost in glive.

Zeleni paradižniki – naj vas njihova barva ne zavede
Pridelovalci so do sajenja zelenega paradižnika pogosto nekoliko zadržani, saj na videz nezreli paradižniki kupcem pogosto niso privlačni in jih je zato težje prodati. Prav tako so pri nas manj pogosti, ker domačim vrtičkarjev povzročajo določeno težavo. Glede na barvo je namreč zelo težko določiti njihovo zrelost. A kljub temu naj vas barva ne zavede, saj gre za sorto zelenih plodov, ki ohranijo zeleni odtenek tudi, ko popolnoma dozorijo.

Volovsko srce: vse, kar morate vedeti o priljubljeni sorti paradižnika
Volovsko srce je sorta paradižnika, ki ga v Italiji najdemo pod imenom 'Cuore di bue', v Franciji pa 'coeur de boeuf', kar oboje v prevodu pomeni volovsko srce. Gre za mesnate, sočne sadeže, popolne za okusen sendvič ali pa kot prigrizek s posipom morske soli. Veliki debeli mesnati paradižniki lahko tehtajo tudi do pol kilograma in so tako največji predstavniki svoje vrste. Zelena rastlina hitro zraste tudi do višine šest metrov, za rast in dozorevanje pa ti paradižniki potrebujejo nekaj več časa.

Kaj narediti z zelenimi paradižniki?
So vaši paradižniki še vedno polni nezrelih sadežev? Poglejte, kako jim pomagati, da bodo dozoreli, oziroma kaj narediti z zelenimi paradižniki.

Nasveti za gojenje zelenjave na balkonu
Vrtnarjenje deluje pomirjujoče, posebno zadovoljstvo je uživati svoje pridelke, tako je mogoče tudi kaj prihraniti. Vrt na balkonu je poleg tega lahko okras, zelena oaza, v kateri je prijetno posedeti.

Idealne za tiste, ki želite izgubiti nekaj kilogramov
Bučke, ki so izjemno okusne, lahko jih uporabimo v številnih slanih in sladkih jedeh in so nadvse enostavne za vzgojo. Če jih imate tudi vi radi, jim le poiščite prostor na svojem vrtu.

Bučke
Bučke izvirajo iz orjaških buč, ki so doma v Južni Ameriki, Mehiki in Zahodni Indiji.

Pri nas ni tako znana, a je božanskega okusa
Tudi tokrat sta se Tina in Metka odpravili v Prlekijo na obisk k prijateljici Anki, ki se med drugim posveča vzgoji pepina oziroma melonaste hruške. Ta eksotična rastlina je navdušila tudi simpatični vrtičkarici, zato sta se odločili, da bo našla prostor tudi na njunem vrtu.

DOMAČA PAPRIKA IN PARADIŽNIK NAJBOLJ DIŠITA
Izberite stare slovenske sorte in uživajte v okusnem in aromatičnem pridelku – kot nekoč.

Da boste imeli šparglje ves čas na zalogi
Čeprav niso najbolj klasična zelenjadnica na slovenskih vrtičkih, lahko okusne in nadvse zdravilne šparglje gojite tudi doma, namesto da jih kupujete. Kdaj in kako jih saditi, kako zanje skrbeti in še kup drugih nasvetov in trikov, vam bosta v 8. oddaji 4. sezone Vrtičkanje razkrili Tina in Metka.

Poznate to rastlino?
V tretji oddaji četrte sezone Vrtičkanja Tina in Metka med drugim predstavljata fizalis, rastlino, ki zaradi različnih poimenovanj povzroča nekaj zmede, je pa lahko čudovit okras na vrtu in tudi okusen sadež. Jo poznate?

Kako se je njuno življenje spremenilo v zadnjih mesecih?
Sezona vrtičkanja je na vrhuncu in marsikateri slovenski vrt je po zaslugi Tine in Metke letos lepši, večji in bogatejši za kakšno bolj eksotično rastlino. Ker se druga sezona oddaje Vrtičkanje počasi približuje h koncu, smo dekleti povabili na klepet in zaupali sta nam marsikaj zanimivega.

Tako boste izboljšali zdravje cele družine
Vaše zdravje in zdravje vaše družine je v precejšnji meri odvisno od tega, kako zdrav je vaš dom. Prah, slab zrak, električno sevanje – vse to so težave, ki jih lahko odpravimo in s tem izboljšamo življenjsko kakovost.

VIDEO: Skrb za zelenjavo v koritih
V zadnjem času je razširjeno gojenje zelenjave v koritih, zato je v poletnih mesecih pomembna pravilna oskrba in redna nega. Agronom Srečo Blas iz Cvetličarne in studia za zeleni ambient Dafnis nam je dal nekaj koristnih nasvetov, da bo naša zelenjava čim lepše uspevala.

Vonj in okus Mediterana
Mediteranska kuhinja velja za eno najbolj zdravih. Poleg rib in oljčnega olja potrebujemo sredozemsko zelenjavo in začimbe, ki si jih lahko vzgojimo v domačem vrtu.

Veliko prostora, malo zelenja
Na svojem balkonu pogrešam zelenje

Zapleten teren
Na našem vrtu se nič ne "prime"

Vrt nam veliko pomeni
Živijo! Na našem vrtu gojimo tako zelenjavo (fižol, kumare, korenje, paradižnik, papriko, več vrst solate, zelje) in tudi sadje (jagode-gozdne in vrtne).

Paradižnik
Paradižnik izvira iz perujskih Andov.