zelenjadnice

To so kandidati za sejanje v februarju in marcu
Pomlad morda še ni čisto tukaj, toda prvi spomladanski sončni žarki bodo kmalu posijali, zato je čas, da posejemo semena, ki jih bomo pozneje presadili na vrt ali v cvetlične lončke in na gredice.

Vremenoslovci napovedujejo ohladitev, zato ne pozabite zaščititi vaših grmovnic
Vremenoslovci v naslednjih dneh napovedujejo občutno ohladitev, zato je skrajni čas, da na zimo pripravimo tudi svoj vrt. Za zelenjadnice ste verjetno že poskrbeli, nikar pa ne pozabite tudi na okrasne grmovnice. Za vas imamo 5 nasvetov, kako to storiti.

Je ta zelenjava res nevarna za zdravje?
Razhudniki spadajo v družino z latinskim poimenovanjem 'Solanaceae'. Izvor tega imena je nejasen, vendar se domneva, da je ta lahko posledica temne in mistične preteklosti, saj naj bi nekatere vrste razhudnikov v preteklosti uporabljali kot narkotike in halucinogene. Pa so te sicer povsem vsakdanje vrtnine res lahko na kakršen koli način škodljive?

Kako začeti z delom na vrtu?
Ne glede na to, ali ste v preteklih letih že obdelovali lasten vrtiček ali pa se z delom na vrtu šele seznanjate, vas v prihajajočih mesecih čaka kar nekaj dela, to pa bo seveda bogato poplačano, ko vas bo razveselil pridelek. Za tiste, ki ne veste, kje bi začeli, smo pripravili nekaj osnovnih napotkov ...

Najzgodnejše zelenjadnice, ki jih sadimo že zdaj
Če kdo, potem se pomladi in toplejših dni zagotovo veselijo navdušeni vrtičkarji, ki že komaj čakajo, da se zakopljejo v delo na vrtu. In prav zato te bo najbolj razveselilo dejstvo, da obstajajo nekatere vrste zelenjadnic, ki za kalitev ne potrebujejo visokih temperatur, kar pomeni, da jih lahko posadimo še pred zadnjo zmrzaljo.

Jesenske zelenjadnice za na vaš balkon
Četudi je bila poletna letina dobra, je treba pomisliti na to, kaj bomo na krožnike postavili jeseni in pozimi. Zdaj je pravi čas, da uredimo svoje vrtičke – tudi tiste urbane, na balkonih, kjer lahko uspeva veliko več, kot si morda mislite.

7 idej za urbani vrt, s katerim boste izkoristili vsak kotiček balkona
Če živite v mestu in za gojenje rastlin nimate na voljo veliko prostora, je vertikalni vrt prava izbira. Postavite ga lahko tako na dvorišče, teraso ali pa celo na balkon. Z idejami, ki vam jih predstavljamo, boste izkoristili prostor za zelenjavni, cvetlični ali pa kar kombinacijo cvetlično-zelenjavnega vrta.

Vse, česar niste vedeli o robidah
Robidnice so tako kot maline, precej enostavne za gojenje. Pogosto se zasadijo kar same in nemalokrat lahko na sprehodu v naravi opazimo trnasto goščavje, na katerem se skrivajo slastni temni sadeži. Če jh nameravate posaditi doma, potem zanje izberite prostor, kjer se bodo lahko prosto razraščale in vam tako dale obilno letino!

Vse kar morate vedeti o česnu
Česen je izjemno priljubljen v kulinariki, hkrati pa je izjemno zdravilen. Ravno v drugi polovici oktobra je čas za setev ozimnih vrst česna, zato le zavihajte rokave in poskrbite za zdravo in okusno zalogo. V kolikor ste skladiščili pomladanske sorte česna, pa boste imeli zalogo vse do spomladi.

Superživilo, ki ga morate imeti na domačem vrtu
Če se za vzgojo brokolija še niste odločili, razmislite, ali mu ne bi v prihodnje vendarle namenili kakšno gredico, saj je relativno enostaven za vzgojo.

Pozor, prihaja slana
Napovedi kažejo, da lahko slana v četrtek doseže bolj izpostavljene predele. Pričakovane najnižje temperature pri tleh pa bodo do –1 °C. Zaenkrat pa kaže, da nizke temperature ne bodo ogrožale vinogradniških območij oziroma grozdja, ki še čaka na trtah na pozno trgatev.

Nevarnosti, ki vplivajo na vaš pridelek
Medtem ko se je večina poletja razveselila predvsem zaradi sonca in dopustov, se tisti, ki radi vrtnarimo, veselimo tudi pridelka, s katerim nam je postregel naš zelenjavni vrt. A kljub temu, da ga že od zgodnje pomladi z vso vnemo in ljubeznijo pridno obdelujemo, nam nasmeh z obraza lahko izbrišejo nehvaležne vremenske razmere in vrtni škodljivci. V nadaljevanju preverite, katere so največje nevarnosti, ki v poletnih mesecih negativno vplivajo na naš pridelek.

Idealne za tiste, ki želite izgubiti nekaj kilogramov
Bučke, ki so izjemno okusne, lahko jih uporabimo v številnih slanih in sladkih jedeh in so nadvse enostavne za vzgojo. Če jih imate tudi vi radi, jim le poiščite prostor na svojem vrtu.

Jagode na balkonu? Poglejte, kako vam lahko uspe čudovit vrtiček
Tudi, če živite v stanovanju, imate lahko pri roki sveža zelišča, kot sta na primer bazilika in timijan, na svoj balkon pa boste lahko odšli tudi po svežo solato in si jo pripravili za odlično lahko kosilo. Vrtnarjenje na manjših površinah je namreč lahko zelo preprosto. V nadaljevanju si preberite nekaj koristnih nasvetov.

Preden se lotite dela na vrtu, morate vedeti ...
Topli sončni žarki, ki smo se jih razveselili po mrzli zimi, nas opominjajo, da v deželo prihaja pomlad, kar pomeni, da nas čaka tudi ogromno dela na vrtu. Za začetek je potrebno vrt pripraviti, si narediti načrt zasaditve, nekatere zeljenjadnice pa že lahko zasejemo v posode, da vzgojimo lepe in zdrave sadike. Zavihajte rokave in veselo na delo!

Zaščitite vrtnine!
Vreme je vrtičkarjem v zadnjem času nemalokrat povzročilo težave. Največ pridelkov v tem času nam uničita prav zmrzal in pozeba, ki povzročita, da pridelki in bolj občutljive vrtnine ne vzklijejo in ne razvijejo svojih plodov v celoti. Čeprav je april tisti mesec, ki slovi po muhastem vremenu, ne smemo pozabiti, da maj v sebi skriva ljudska izročila, ki zelo držijo. Kaj lahko storimo, da v tem mesecu ne ostanemo brez svojih vrtnin?

Prednosti vrtnarjenja v visokih in dvignjenih gredah
Visoke gredice so v zadnjem času postale izredno priljubljen način vrtnarjenja in obdelovanja vrta. Zaradi svoje vsestranske uporabe bodo v vrtnarjenje prepričale tudi vas, čeprav o pridelovanju lastne zelenjave nikoli niste niti razmišljali.

Tako bo vaša kuhinja videti čudovito
O rastlinah, ki so primerne za popestritev še tako majhne in temne kopalnice, smo že govorili, kako pa je z okrasnimi lončnicami v kuhinji?

Kako se lahko vrtnarji borimo s točo?
Vreme vrtičkarjem poleti večkrat zagode, največ pridelka pa nam uniči toča. Žal se je posledicam toče v celoti nemogoče izogniti, lahko pa zelenjadnice in okrasno cvetje do neke mere zaščitimo. In kaj lahko storimo, če ostanemo brez pridelka?

Preprosto izdelajte unikatne cvetlične lončke
Zakaj bi okrasne rastline, zelišča in konec koncev tudi manjše grmovnice ter zelenjadnice gojili v klasičnih dolgočasnih lončkih ali koritih. Dandanes je možnosti ogromno, tudi oblikovalci nas znajo prijetno presenetiti z nenavadnim dizajnom, z malce truda, domišljije in ročnih spretnosti pa lahko čisto preprosto in poceni lončke okrasite kar sami. V nadaljevanju najdete nekaj zanimivih idej ...

Kmetijska suša na jugovzhodu že drsi v ekstremne razmere
Lokalne padavine so ponekod sicer popravile stanje vodne bilance površinskega sloja tal, a kmetijska suša se od aprila predvsem na jugovzhodu države močno zaostruje. Na Dolenjskem, delu Posavja (Krško-Brežiško območje) in v delu Bele Krajine stanje površinskega sloja tal tako že od sredine junija drsi v ekstremne sušne razmere, opozarjajo na Arsu.

Nočna mora vseh ljubiteljev vrtnarjenja
Medtem ko se je večina poletja razveselila predvsem zaradi sonca in dopustov, se tisti, ki radi vrtnarimo, veselimo tudi pridelka, s katerim nam je postregel naš zelenjavni vrt. A kljub temu, da ga že od zgodnje pomladi z vso vnemo in ljubeznijo pridno obdelujemo, nam nasmeh z obraza lahko izbrišejo nehvaležne vremenske razmere in vrtni škodljivci. V nadaljevanju preverite, katere so največje nevarnosti, ki v poletnih mesecih negativno vplivajo na naš pridelek.

Da bo vaš balkon naravnost čudovit ...
Spomladi je čas za urejanje teras in balkonov in roko na srce, naj imamo še tako lično urejen balkon, ne bo videti popolno, če ga ne bomo 'opremili' z rastlinami. Med najbolj priljubljene balkonske rastline sodijo pelargonije, zato sta jim dobršen del 9. oddaje 4. sezone Vrtičkanje namenili tudi Tina in Metka.

Poznate to rastlino?
V tretji oddaji četrte sezone Vrtičkanja Tina in Metka med drugim predstavljata fizalis, rastlino, ki zaradi različnih poimenovanj povzroča nekaj zmede, je pa lahko čudovit okras na vrtu in tudi okusen sadež. Jo poznate?

Novi izzivi Tine in Metke
Kljub temu, da se je tretja sezona oddaje Vrtičkanje zaključila že junija, naši vrtičkarici Tina in Metka ne počivata. Svoje znanje in bogate izkušnje delita med vrtičkarskimi navdušeni, letos pa sta sodelovali še pri enem prav posebnem projektu.

To morate vedeti vsi ljubitelji medu
Le kaj bi brez čebelic?! Seveda rastline oprašuje še veliko drugih žuželk, a čebele daleč prevladujejo. Pa veste, katere vse so medovite rastline? Kako se obnašati v bližini čebel? Kakšni so pozitivni učinki medu? Razkrivamo v nadaljevanju ...

Le tako bo vaš zelenjavni ali okrasni vrt popoln
Tako rekoč v vsaki živilski trgovini ali na tržnici je mogoče kupiti sadje in zelenjavo, a roko na srce, ni bolj svežih in ukusnih zelenjadnic in sadežev od tistih, ki jih pridelamo sami. Pomanjkanje časa in prostora za urejanje lastnega vrtička pa je dandanes samo izgovor. Z malce dobre volje in časa ter s pomočjo nasvetov izkušenih vrtnarjev in kvalitetnih sredstev si lahko vsak, četudi še nikoli ni držal motike v roki, uredi vsaj manjši zelenjavni, zeliščni ali okrasni vrtiček.

Kmetijski pridelki cenejši
Kmetijski pridelki pri slovenskih pridelovalcih so se lani pocenili. Cene so se namreč po izračunih statističnega urada v primerjavi z letom 2014 v povprečju znižale za 4,1 odstotka: medtem ko so se rastlinski pridelki podražili za 5,5 odstotka, so se živalski pridelki pocenili za 8,5 odstotka.

Začelo se je zbiranje vlog za kmetijske subvencije
Agencija RS za kmetijske trge in razvoj podeželja je včeraj začela kampanjo zbiranja vlog za kmetijske subvencije, ki jih morajo kmetje oddati do 6. maja. Kmetom svetujejo, naj vloge oddajo pravočasno in pred tem uredijo vse podatke, ki so za to potrebni. Pri tem se lahko tudi letos po pomoč obrnejo na kmetijske svetovalce.

Vrtnarji, pozor!
Pa smo jo dočakali! Novo, že tretjo sezono priljubljene oddaje Vrtičkanje, namreč!