Dominvrt.si

zelenjavni vrt

Veste, kaj sodi na kompost?

Prav vsak izkušen vrtnar ve, da je bogat, vlažen kompost najljubša hrana vsakega vrta. Kompostno zemljo sicer lahko kupimo, vendar pa je doma narejen gotovo boljša izbira, tako s cenovnega vidika kot tudi zaradi kakovosti, saj tako natančno vemo, kaj ta vsebuje.

Zdaj lahko ujamete še zadnji vlak za sejanje te rastline

Vrtnarji smo s sajenjem lahko aktivni tudi jeseni, ne le v spomladanskem času. Tako lahko jeseni posejemo določene rastline, ki nas bodo razveselile spomladi.

Kaj se skriva za zidovi Bele hiše?

Bela hiša ni le dom ameriškega predsednika, ampak tudi eden najbolj prepoznavnih arhitekturnih simbolov na svetu. Ta veličastna stavba predstavlja izjemen primer neoklasicistične arhitekture in je polna fascinantnih arhitekturnih in vrtnarskih podrobnosti.

Katera dela vas novembra čakajo na vrtu?

Čeprav se počasi približuje zima, delo na vrtu še zdaleč ni končano. Pravzaprav je sedaj idealen čas, da pripravimo zemljo na nasledno rastno sezono, presajamo lahko sadno drevje in ga zaščitimo pred mrazom, zaščititi pa je potrebno tudi zelišča in vrtnine, ki še kar vztrajajo na našem vrtičku.

Katera opravila nas na vrtu čakajo septembra?

S koncem avgusta se poletje poslavlja in nastopila bo jesen. Živahne barve na našem vrtu bodo nadomestili bolj umirjeni jesenski toni, a delo na vrtu še zdaleč ni končano. Zdaj lahko oberemo vse plodove, sadimo, presajamo in naredimo načrt za naslednje leto.

5 načinov, kako vrt zavarovati pred vročino in sušo

Prilagajanje vrta na ekstremno vročino, ki jo v zadnjih letih doživljamo, zahteva nekaj sprememb v načinu vrtnarjenja. Za vas imamo nekaj nasvetov, kako lahko prilagodimo svoj zelenjavni in zeliščni vrt, da bo bolje preživel visoke temperature in sušo.

Julij je tu. Preverite, kaj je potrebno postoriti na vrtu!

Julija smo vrtnarji in vrtnarke najbolj vidno in izdatno nagrajeni za svoje delo, saj je sezona pobiranja pridelka v polnem razmahu. Za dolgotrajnejše veselje in zadovoljstvo na vrtu smo pripravili seznam najosnovnejših opravil v tem najbolj vročem mesecu leta.

Vrtna opravila, ki nas čakajo v mesecu juniju

Katera vrtna dela nas čaka v prihajajočih tednih?

Zaščitite vaš vrt pred plevelom

Uporaba črne folije ali tkanine je najlažji in pogosto najučinkovitejši način za boj proti plevelu, saj preprečuje, da bi semena plevela, ki ga na vrtu seveda na želite, v tleh vzklila in nato pokukala iz zemlje ter se v njej ukoreninila. Iz tega razloga je smiselno, da zelenjavni vrt ali pa gredice z okrasnimi rastlinami pred sajenjem obložite s črnim materialom, saj vam bo to prihranilo kar nekaj nevšečnosti, nenazadnje pa tudi časa, ki bi ga sicer porabili za sprotno okopavanje plevela.

Te gosenice se pogosto pojavijo spomladi

Nihče ne želi vložiti več tednov truda v pridelavo lastne zelenjave, da nato škodljivec uniči pridelek, preden ga sam sploh poskusi. Poskrbite, da bodo vaše zelje in druge kapusnice zrasle, tako da preprečite napade kapusovega belina.

Popolno darilo za ljubitelje vrtnarjenja

Knjiga VRTNARIMO Z MIŠO PUŠENJAK

To v prostem času David Beckham počne s svojo hčerko Harper

David Beckham, ki je nedavno s svojim dokumentarcem odstrl delček svojega profesionalnega in zasebnega življenja, je med drugim tudi navdušen vrtnar. In kot kaže, mu vzgoja zelenjave in zelišč odlično uspeva – tudi po zaslugi inovativnih metod organskega vrtnarjenja.

6 idej, kako porabiti buče po noči čarovnic

Noč čarovnic je mimo in čas je, da s svojih okenskih polic, balkonov in teras pospravimo strašljive buče. Ena možnost je, da jih odvržemo v koš za smeti, čeprav, roko na srce, ta ni najbolj okolju prijazna. Če jih nameravamo zavreči, naj bo to vsaj na kompost, še bolje pa je, da jim poiščemo nov namen. Mi imamo kar nekaj idej, kako lahko buče uporabimo ponovno!

Jesenske zelenjadnice za na vaš balkon

Četudi je bila poletna letina dobra, je treba pomisliti na to, kaj bomo na krožnike postavili jeseni in pozimi. Zdaj je pravi čas, da uredimo svoje vrtičke – tudi tiste urbane, na balkonih, kjer lahko uspeva veliko več, kot si morda mislite.

Preverite, kaj se še lahko sadi ob koncu poletja in jeseni

Vrtnarske sezone še ni konec – pravzaprav se je za nekatere rastline šele začela. Preden vzamete v roke lopato, semena in gnojilo, je tako pomembno ugotoviti, ali bo na novo posajena rastlina v tem času sploh imela najboljše vremenske in temperaturne pogoje. Naj gre za rože, grmovnice, zelenjavo, trave ali kaj drugega, časovni vidik je ključnega pomena za uspevanje. V nadaljevanju zato podajamo nekaj napotkov, s katerimi boste lahko določili najustreznejši čas sajenja prav vsake rastline.

Sezona špargljev se začne spomladi

Šparglji so ena prvih zelenjadnic, pripravljenih za obiranje spomladi, in tudi ena redkih trajnic, ki rastejo na vrtu. Ker bodo na istem mestu rasli več več let, jim morate najti mesto z vsemi rastnimi pogoji, ki jih potrebujejo. Preberite, kaj vse je še pomembno za dobro letino špargljev.

7 idej za urbani vrt, s katerim boste izkoristili vsak kotiček balkona

Če živite v mestu in za gojenje rastlin nimate na voljo veliko prostora, je vertikalni vrt prava izbira. Postavite ga lahko tako na dvorišče, teraso ali pa celo na balkon. Z idejami, ki vam jih predstavljamo, boste izkoristili prostor za zelenjavni, cvetlični ali pa kar kombinacijo cvetlično-zelenjavnega vrta.

Tako luksuznega doma že dolgo niste videli

Jennifer Lopez se je odločila, da je po poroki čas za prodajo njenega luksuznega dvorca na Bel-Airu. Zanj želi iztržiti nekaj manj kot 40 milijonov evrov, medtem pa pevka in igralka že išče novo nepremičnino, kjer bi z si Benom Affleckom ustvarila družinski dom.

Hollywoodski zvezdnik znižal ceno svojega domovanja za 3,7 milijona evrov

Alec Baldwin, ki je v preteklih letih dvignil kar precej prahu, je septembra prvič objavil, da z ženo Hilario prodajata prostorno kmečko vilo, ki se nahaja v priljubljeni ameriški soseski Hamptons. Ker še vedno nista dobila kupca, sta se odločila, da ceno nepremičnine znižata za kar 3,7 milijona evrov.

6 bistvenih korakov za dober začetek vašega prvega zelenjavnega vrta

Razmišljate, da bi tudi vi na pomlad začeli vrtnariti oziroma imeli lastno zelenjavo? Uporabite ta vodnik za pomoč pri načrtovanju, pripravi in zasaditvi uspešnega zelenjavnega vrta.

Odličen je pri zdravljenju črevesnih in želodčnih težav

Pozimi je sveža domača zelenjava prava redkost, zato so toliko bolj dragoceni brstični, glavnati in kodrolistni ohrovt, ki jim nizke temperature in celo sneg ne škodijo. Nasprotno, če bomo pustili, da bodo na vrtu pomrznili, bodo imeli še bolj izrazit okus.

Zdaj je čas za načrtovanje vrta

Če se nameravate v prihajajoči sezoni lotiti zasnove in zasaditve vrta, je sedaj pravi čas, da stopite v akcijo! Zima je namreč čas, ko narava počiva, kar pomeni, da jo lahko za načrtovanje izkoristijo tako izkušeni vrtnarji kot tisti nekoliko bolj "zeleni".

Jesensko gnojenje – kaj in zakaj gnojiti tudi jeseni

Dobra priprava tal je osnova za uspešno rast zelenjave, okrasnih rastlin in tudi trate na vašem vrtu. Zato je zelo pomembno, kako se je lotimo, saj se nam napake lahko hitro maščujejo. Pri tem je ključnega pomena tudi jesensko gnojenje, s katerim poskrbimo, da se rastline in tla dobro pripravijo na zimske razmere.

Naravno pršilo, ki bo z vašega vrta odgnalo vse škodljivce

Če vam slabo voljo ob pogledu na vaš sicer čudoviti zelenjavni vrtiček povzročajo žuželke in hrošči, ki napadajo zelene liste, potem morate nujno preizkusiti recept za domače vrtno pršilo, ki vas bo rešilo teh nadlog. Pripravite ga povsem enostavno iz sestavin, ki jih zagotovo najdete v vaši kuhinjski shrambi.

Posadite ta tri zelišča. Ne bo vam žal!

Bazilika, lovor in koper, obogatijo jedi z edinstveno aromo in svojevrstnim okusom. Vsa tri zelišča so primerna za gojenje v posodah, če so le te dobro odcedne.

Tudi Petra Majdič sadila medovite rastline

Opraševanje, ki ga opravljajo tako čebele kot divji opraševalci, zagotavlja eno najpomembnejših ekosistemskih storitev, brez njih si ne moremo predstavljati življenja. Toda čebele in divji opraševalci potrebujejo našo pomoč.

Sodi med deset najbolj zdravih zelenjadnic

V hladnih mesecih je sveža domača zelenjava prava redkost, zato so toliko bolj dragoceni brstični, glavnati in kodrolistni ohrovt, ki jim nizke temperature in celo sneg ne škodijo. Nasprotno, če bomo pustili, da bodo na vrtu pomrznili, bodo imeli še bolj izrazit okus.

Delo na vrtu še ni končano

Oktobra se na zelenjavnem vrtu dela počasi zaključujejo, na svoj račun pa pridejo vinogradniki in gobarji. Vrtnarji na svojih gredicah pobiramo vse bolj dragoceno in redko sezonsko zelenjavo in poskrbimo za prst, da bo naš vrt tudi v naslednji sezoni bogato rodil.

Nevarnosti, ki vplivajo na vaš pridelek

Medtem ko se je večina poletja razveselila predvsem zaradi sonca in dopustov, se tisti, ki radi vrtnarimo, veselimo tudi pridelka, s katerim nam je postregel naš zelenjavni vrt. A kljub temu, da ga že od zgodnje pomladi z vso vnemo in ljubeznijo pridno obdelujemo, nam nasmeh z obraza lahko izbrišejo nehvaležne vremenske razmere in vrtni škodljivci. V nadaljevanju preverite, katere so največje nevarnosti, ki v poletnih mesecih negativno vplivajo na naš pridelek.

Kako pravilno zamrzniti živila?

V tem času nas naš vrt že razveseljuje s pridelki, a se velikokrat zgodi, da vsega sadja in zelenjave preprosto ne moremo pojesti svežega, zato je najbolje, da ga zamrznemo. A pred tem je dobro poznati nekaj osnovnih pravil, da bodo tudi zamrznjena živila ohranila hranilne vrednosti, okus in čvrstost.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 854