Dominvrt.si

zeleno gnojenje

Ena sestavina vas loči do lepe trate

Sladkor ni samo živilo, ampak ima še nešteto drugih možnosti uporabe. Če pustimo ob strani peko tort in vzdrževanje lepega šopka v vazi – ali res lahko celo pomaga trati do lepše rasti? Preverili smo, ali to drži.

Škodljivci na vrtu ne počivajo niti pozimi

Pozimi so na vrtovih in njivah prisotni različni organizmi, ki takoj, še posebej pa pozneje, če se prerazmnožijo, povzročajo škodo na gojenih rastlinah. Če jih razvrstimo od manjšega k večjemu, so to povzročitelji glivičnih bolezni, različne vrste polžev, glodavcev ter divjih toplokrvnih živali.

Poznate to grmičasto rastlino z vijoličastimi plodovi?

Lepoplodka ali kalikarpa spada med bisere rastlinskega sveta. Na listopadnem grmu, ki zraste okrog dva metra, se poleti odprejo drobni zvezdasti škrlatno vijolični cvetovi, ki v jeseni dozorijo v škrlatne plodove. Jeseni in pozimi lahko tako na njej občudujemo čudovite okrogle jagode vijolične barve. Čeprav plodovi niso užitni, so sami po sebi lahko čudovita dekoracija.

Facelija: medovita rastlina, ki deluje tudi kot zeleno gnojilo

Facelija izvira iz Severne Amerike, v preteklosti pa je bila pogosto obravnavana kot plevel. A časi so se spremenili in danes je še kako cenjena. Preberite, zakaj.

Kako izbrati najboljšo toplo gredo za vaš vrt?

Topla greda omogoča vrtnarjenje skozi vse leto, kar pomeni, da boste spomladi s sajenjem lahko začeli prej in nadaljevali tudi pozno v jeseni. Zgodnje sajenje mogoča daljšo rastno dobo, poleg tega pa ustvarja pogoje tudi za uspevanje tropskih rastlin, ki običajno niso vajene našega podnebja. Da boste med vso ponudbo na trgu znali izbrati pravo toplo gredo zase, ponujamo nekaj nasvetov.

Šest vzrokov za zvijanje listov paradižnika

Zvijanje listov na rastlinah paradižnika je lahko posledica različnih dejavnikov, od neugodnega okolja, do izpostavljenosti kemikalijam ali virusa. Četudi zvijanje listov ne bo nujno takoj uničilo rastline, je pomembno, da vzrok ugotovimo čimprej, saj bo odpravljanje posledic zelo verjetno terjalo nekaj časa in napora.

Tulipani so prvo cvetje, ki nas razveseli spomladi

Tulipani so med najstarejšimi kulturnimi rastlinami, danes pa jih zaradi hibridizacije najdemo v skoraj vseh barvah. Cvetlice imajo od dva do šest širokih, podolgovatih listov z voskasto prevleko, ki jim daje značilno temno zeleno barvo. Večina tulipanov ima na steblu po en cvet, redkejši so tisti, ki razvijejo več cvetov naenkrat.

Zdravilne rastline: Naravi moramo vrniti, kar smo ji vzeli

Znova smo v obdobju, ko nas lahko hitro ujame sezonski prehlad ali gripa. Zato je pomembno, da skrbimo za dober imunski sistem, če pa nas bolezen ujame, si lahko pomagamo tudi s pripravki, ki rastejo na našem vrtu ali v bližini.

Vam je zmanjkalo gnojila? Uporabite vžigalice.

Svet vrtnarstva je poln idej in trikov, ki so, čeprav so na prvi pogled lahko nekoliko nenavadni, še kako uporabni. Želite izvedeti, zakaj bi morali v zemljo poleg rastlin postaviti vžigalice? Za to obstaja več razlogov.

Kako gojimo lečo?

Leča je hranljiva stročnica, ki se jo goji že tisočletja. Zaradi visoke vsebnosti beljakovin, prehranskih vlaknin in drugih koristnih hranilnih snovi je postala stalnica v številnih kuhinjah po vsem svetu. V tem članku bomo raziskali ključne korake uspešnega gojenja leče in ponudili nekaj koristnih nasvetov, ki vam bodo pomagali povečati pridelek te stročnice.

Zdaj je čas, da na vrt posadite jagode

Sveže jagode niso samo dobrega okusa, temveč so tudi osvežujoče, pomirjajo in čistijo kri, njihov sok pa nekateri uporabljajo celo za zniževanje telesne temperature. V Franciji veljajo za naravni afrodiziak, za mnoge pa so jagode absolutne kraljice poletja!

Poznate to zanimivo orhidejo?

Za orhideje iz rodu Pafiopedil velja, da je za njih enostavno skrbeti. V rodu je približno 80 vrst in na stotine hibridov.

Čas je za jesensko zeleno gnojenje

Počasi se naš vrtiček prazni in to je tudi zagotovo primeren čas, da pomislimo na naslednjo sezono. Če so vaše grede prazne, jih prekrijte z rastlinami za zeleno gnojenje.

10 okolju prijaznih namigov za bolj zelen vrt

Pomad je popoln čas za razmislek o tem, kaj bi lahko v svojem življenju spremenili ali izboljšali. Dobro je začeti kar pred lastnim pragom, natančneje - na svojem vrtu. Preberite si deset okolju prijaznih trikov za še bolj zdrav in zelen vrt.

Ne mečite je stran! Tako jo lahko ponovno uporabite

Spomladi in poleti je eno najpogostejših opravil na domačem vrtu košnja trave. Če travo redno kosimo, poskrbimo za to, da bo zelenica okoli našega doma gosta, lepa in zdrava. Pokošena trava pogosto pristane v bioloških odpadkih, čeprav jo lahko znova uporabimo. Poglejte, kako.

Kako poskrbeti, da bo imela domača prst dovolj organskih snovi?

Zdrava, rodovitna prst je osnova za zdrave rastline, posledično pa tudi za zdrave živali in ljudi, zanjo pa je ključno, da vsebuje dovolj organskih snovi. A z intenzivnim kmetovanjem, uporabo fitofarmacevtskih sredstev in pretirano izpostavljenostjo gole zemlje soncu smo ljudje precej zmanjšali vsebnost organskih snovi v zemlji. Kako jih lahko povrnemo in katerim napakam se pri vrtnarjenju in kmetovanju izogniti, da prsti ne bi preveč izčrpali?

Naj vam polepšajo tudi zimske mesece

Čeprav so zunaj še vedno zimske razmere, to ne pomeni, da nas ne morejo obdajati lepe pisane cvetlice, ki jim imamo načelno v toplejših mesecih na okrasnem vrtu. Še preden pride pomlad, nam lahko cvetlice tudi v stanovanju pričarajo pomlad.

Že imate eno najbolj priljubljenih sobnih rastlin?

Spatifil je sobna rastlina, ki je izjemno priljubljena, saj ni med najzahtevnejšimi za gojenje in vzgojo, hkrati pa polepša še tako suhoparni kotiček v domu. Če je še nimate, si preberite več o tej rastlini.

Tokrat je zmagovalna pisana velikanka

V uredništvo smo znova prejeli veliko prelepih fotografij vaših sobnih rastlin. Odločitev ni bila lahka, prepričala pa nas je velikost zanimive sobne rastline, lepotica se namreč že dotika stropa. Poglejte, katera je ...

Tilancija, rastlina, ki raste v zraku

Ta nenavadna rastlina, ki za svojo rast potrebuje le zračno vlago, je zagotovo primerna za ljudi, ki pozabljajo na zalivanje. Je izredno trpežna in trdoživa in uspešno prenaša naše vremenske razmere.

Spoznajte osnovna pravila kolobarjenja

S kolobarjenjem upoštevamo različno porabo hranil pri rastlinah in preprečujemo bolezni. V profesionalnem kolobarjenju je načrt vrta malce bolj zapleten, za vrtičkarje pa enostavna različica popolnoma zadostuje.

Ni vseeno, katero izberemo

Že večkrat smo pisali o blagodejnem vplivu sobnih rastlin na počutje v prostorih. A cvetoče sobne rastline so lahko tudi lep barvni dodatek naši domači notranji opremi. Od barve do oblike – sobne rastline spremenijo prostor v zeleno oazo in dopolnjujejo našo obstoječo domačo ureditev.

Popolna trata – kot začarana

Trata ne postane bujna in zelena po naključju, ampak je za takšen videz potrebno vložiti veliko časa in energije, vse od izbire pravega tipa trave pa do končnega videza, vključno z redno nego in vzdrževanjem.

Koristni nasveti za vzgojo rdeče pese

Rdeča pesa je ena izmed tistih vitamisko mineralnih bomb, ki nikoli ne manjka na vrtičku Metke in Tine. V 13. oddaji 4. sezone Vrtičkanje sta nam med drugim postregli s številnimi koristnimi nasveti za vzgojo in uporabo pese.

Je pravi balzam za dušo in telo

7. oddajo 4. sezone Vrtičkanje sta Tina in Metka posvetili sivki. Odpravili sta se na Kras k prijateljici Mojci, ki je prava strokovnjakinja za vzgojo te omamno dišeče trajnice. Izvedeli sta marsikaj zanimivega, svojo izkušnjo pa sta z veseljem delili tudi z nami. V nadaljevanju boste tako izvedeli, kako skrbeti za sivko, da bo odlično uspevala na vašem vrtu.

Niso le za okras ...

Kapucinke niso le pisan okras na vrtu ali v posodah, pač jih vse bolj pogosto uporabljajo tudi v kulinariki. Žal jih v ta namen ni na voljo v trgovinah, zato si jih moramo vzgojiti kar sami. V nadaljevanju vam ponujamo nekaj nasvetov, s pomočjo katerih bodo vaše kapucinke lepe in zdrave.

Kolobar olajša delo v vrtu

Kolobarjenje nam pomaga urejati sistem gnojenja in obdelave tal, s čimer bomo dolgoročno privarčevali na času in denarju. Če začnemo o vrtnarjenju razmišljati dovolj zgodaj in delo v vrtu skrbno načrtujemo, bomo vrtne površine tudi bolje izkoristili.

Kaj je treba jeseni postoriti na vrtu?

Zlata in pa tudi mokra jesen je prišla v naše domove in na vrtove. Ste prepričani, da ste na vrtu postorili prav vse, da bo prihodnje leto še bolj zeleno in rodovitno? Vabimo vas, da še enkrat preletite seznam jesenskih vrtnih opravil in preverite, če morebiti niste na katerega od njih pozabili.

Na vrtu si omislite citruse

Od sredine jeseni do konca pomladi citrusi pri nas ne morejo uspevati na prostem. V preostalem, toplem delu leta, pa jim odgovarjajo južne pozicije z veliko svetlobe. Potrebujete poletni izziv? Poskusite!

Želite pridelek, ki vam ga bodo vsi zavidali? Povsem preprosto je ...

Vsak vrtnar si seveda želi zdrav in bogat pridelek, a včasih kljub trudu ne gre vse po načrtih. Tega se še kako dobro zavedata Danilo Sikošek in Alenka Rus, oba ljubiteljska vrtnarja, ki sta vsak s svojimi težavami želela nasvete strokovnjaka, da bi ju letos razveselil zdrav in bogat pridelek.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 854