zelišči

Sobne rastline, ki odlično uspevajo v vsaki kuhinji
Sobne rastline predstavljajo hiter in enostaven način za popestritev prostora, ko gre za kuhinjo, pa ima zelenje lahko tudi praktično vrednost. Če izberete pravo rastlino, lahko ta pomaga prečistiti zrak, doda nekaj barvitosti in je celo uporaben dodatek k vašim jedem.

Oksimel – čudežna naravna mešanica v boju proti zimskemu prehladu
Jesen se počasi izteka, s hladnejšimi dnevi pa prihajajo na plano tudi bacili, virusi in druge bolezenske nadloge. Na poti do dobrega imunskega sistema je zato oksimel nepogrešljiv zeliščni pripravek. Ta vam bo služil celo zimo, pripravite pa si ga lahko kar sami doma.

Razmišljate o tipski hiši? Preverite vse prednosti in slabosti
Še preden sploh pade odločitev o gradnji hiše, je pred tem prisotna faza sanjarjenja. Gotovo jo marsikdo med vami prepozna. Saj veste, tista čisto deklarativna faza, ko izkoriščate proste trenutke in na spletu brskate po spletnih straneh ponudnikov gradnje hiš, pri tem pa ni nikakršnih mentalnih omejitev.

Zelišče, ki ne sme manjkati na nobenem vrtu
Meta je zelo trpežna trajnica, ki jo je enostavno prepoznati ne samo zaradi njenega svežega, rahlo ostrega vonja, temveč tudi po specifični obliki listov in stebel. Vsi predstavniki rodu 'mint' imajo namreč nekoliko zaobljena stebla in zelo značilno razporeditev listov. Dolga stebla, ki rastejo v višino in se hitro razraščajo, rastlini omogočajo precej agresivno širjenje. Poleti meta razvije majhne bele ali vijolične cvetove, ki privabljajo čebele, metulje in številne druge opraševalce.

Žajbelj: zdravilna dišavnica, ki je ena najpreprostejših za vzgojo
Žajbelj, zelišče izjemne zgodovine in številnih koristnih lastnosti, je že stoletja prisoten v različnih kulturah in tradicionalni medicini. Zelo verjetno je tudi ena izmed dišavnic, ki jih lahko najlažje gojite doma. Preberite, zakaj je tako zelo cenjen in kako si lahko čudovit lonček ali gredico žajblja vzgojite sami doma.

Šetraj: zelišče, ki se odlično ujame z rožmarinom in žajbljem
Šetraj je enoletno zelišče, ki je del družine mete. Včasih se uporablja kot nadomestek ali v kombinaciji z rožmarinom, timijanom ali žajbljem. Najbolj poznana sta vrtni šetraj in kraški šetraj, ki se med drugim razlikujeta po tem, v katerem delu leta ju gojimo. Vrtni šetraj potrebuje toplo vreme in ga pogosto imenujemo tudi poletni šetraj, kraški oz. gorski šetraj, pa velja za zimsko zelišče.

Kardamom: Začimba, ki pri nas uspeva kot sobna rastlina
Kardamom (Elettaria cardamomum) spada v družino ingverjevk, tako kot, pričakovano, ingver. Iz ostre, aromatične, zelnate trajnice pridobivamo začimbo za začinjanje slanih in sladkih jedi. Kardamom se najpogosteje uporablja v indijski, bližnjevzhodni, arabski in švedski kuhinji. Poglejmo, kako raste in ali ga je mogoče gojiti tudi pri nas.

Poceni in enostavno osvežite staro kuhinjo, ki ste se je naveličali
Če se ne nameravamo ravno vseliti v novo domovanje, je kuhinja običajno eden od prostorov, v katerih opreme ne menjamo pogosto. Vseeno jo je prijetno vsake toliko osvežiti, nekoliko prevetriti. Zbrali smo nekaj idej, kako lahko to storite enostavno in brez da bi morali seči globoko v žep. Nasveti so primerni tudi za najemnike.

Trik, kako oživiti ovenelo solato in druge vrste zelenjave
Se vam pogosto zgodi, da se solata, fižol, korenje in druga zelenjava v vašem hladilniku pokvarijo, še preden jih uspete porabiti? Poln predal zelenjave, ki je bila še dan ali dva nazaj sočna, hrustljava in polna vitaminov, sedaj pa je uvela in nič kaj privlačna na pogled, nam lahko pošteno pokvari dan. Na srečo pa ni nobene potrebe, da takšno zelenjavo in sadje takoj zavržete.

To so najbolj tipične azijske začimbe
Bistvo azijske kuhinje je v iskanju ravnovesja. Ravnovesja med slanim in sladkim, med toplim in hladnim, med slanim in kislim. Kljub temu, da azijska kulinarika zajema širok spekter kuhinj, vse od vietnamske pa do japonske, tajske, kitajske in tako naprej, pa je vsem skupen bistveni element. Veste v čem se skriva popolnost azijskih jedi? Zagotovo v drznih okusih in intenzivnih aromah, ki jih dobimo, če v jed dodamo nekaj ščepcev začimb. Nekatere izmed tipičnih azijskih začimb so poznane tudi drugje po svetu in jih uporabljamo tudi pri nas, medtem ko so nekatere precej specifične in boste morda zanje slišali prvič.

Kaj lahko za svoj vrt postorimo pozimi?
S svojimi kratkimi dnevi in nizkimi temperaturami zima ljubiteljem vrtnarjenja ne ponuja prav veliko. A kako lahko navdušeni vrtnar ne izgubi stika z zemljo, tudi ko je ta zmrznjena in tako povsem neprimerna za delo?

Zelišča, ki jih lahko gojimo tudi pozimi
Zelišča so precej trpežne rastline, ki ne uspevajo le na vrtu, ampak se odlično obnesejo tudi v cvetličnih koritih. Od timijana do aromatičnega žajblja v loncih, posodah in okenskih koritih. Poglejte, katera zelišča lahko gojimo tudi pozimi.

Zdravilne rastline: Naravi moramo vrniti, kar smo ji vzeli
Znova smo v obdobju, ko nas lahko hitro ujame sezonski prehlad ali gripa. Zato je pomembno, da skrbimo za dober imunski sistem, če pa nas bolezen ujame, si lahko pomagamo tudi s pripravki, ki rastejo na našem vrtu ali v bližini.

Poznate resnico o bučnem olju?
Bučno olje je ne le odličnega okusa in nepogrešljiv dodatek številnim solatam, temveč je znano po svoji vsestranski uporabi in je za piko na i tudi prava zakladnica zdravja. Čeprav je najbolj priljubljeno na Štajerskem in v Prekmurju, ga lahko najdemo v skoraj vsakem slovenskem gospodinjstvu.

Kaj delamo na vrtu oktobra?
Oktobra se dela na vrtu počasi zaključujejo, na svoj račun pa pridejo vsi vinogradniki, ljubitelji gob in kostanja ter vseh drugih jesenskih dobrot. Vrtnarji na svojih gredicah pobiramo vse bolj dragoceno in redko sezonsko zelenjavo, skrbimo za prst, da bo naš vrt tudi v naslednji sezoni bogato obrodil, še vseeno pa nas čaka nekaj del. Tudi v jesenskem in zimskem času pri vrtičkarjih ni časa za počivanje!

Zdaj je čas, da posejete rukolo
Rukola z latinskim poimenovanjem 'Eruca vesicaria' je hitro rastoča enoletna listnata zelenjava. Spada v družino križnic – čeprav glede na obliko in okus tega verjetno ne bi pričakovali. A slednje torej pomeni, da je med drugim sorodnica ohrovta, brokolija in cvetače.

Kako pravilno sušiti zelišča?
Okusen in zdravilen čaj, dišeča kopel ali okusno kosilo z zelišči in dišavnicami se začnejo s pravočasnim nabiranjem in sušenjem. Popke smo nabrali že spomladi, cvetove in listje nabiramo poleti, jeseni pa bomo nabrali največ zdravilnih korenin. In kako se vsega tega pravilno lotimo?

Zeliščni vrt in Magical Butter Machine
Zeliščni vrtovi predstavljajo posebno strast mnogih domačih vrtnarjev. Aromatična zelišča in začimbe povezujemo z zdravjem, vitalnostjo in seveda okusnimi jedmi. Pogosto se zgodi, da vzgojimo preveč zelišč, da bi jih lahko uporabili zgolj za čaje, ali pa si preprosto želimo novih domačih pripravkov, ki so nastali iz neoporečnih sestavin, ki nam jih daje vrt. Pri takšnih izzivih vam bo v pomoč najsodobnejša naprava, botanični ekstraktor Magical Butter Machine.

5 inovativnih idej za visoke grede
Visoke grede so v zadnjem času postale priljubljena izbira med vrtičkarji tako za gojenje zelenjave in zelišč kot vzgojo okrasnih cvetlic. Vzdrževanje rastlin na ta način je enostavnejše kot na tradicionalnem vrtu, poleg tega pa jih je mogoče postaviti tudi na manjše dvorišče, ne da bi pri tem morali prekopati tla. Za vas imamo nekaj idej za inovativne visoke grede.

Sezona špargljev se začne spomladi
Šparglji so ena prvih zelenjadnic, pripravljenih za obiranje spomladi, in tudi ena redkih trajnic, ki rastejo na vrtu. Ker bodo na istem mestu rasli več več let, jim morate najti mesto z vsemi rastnimi pogoji, ki jih potrebujejo. Preberite, kaj vse je še pomembno za dobro letino špargljev.

Starodavna rastlina, ki lajša številne zdravstvene tegobe
Melisa je starodavna rastlina, ki izvira iz južne Evrope. Je tesna sorodnica mete in ima podobne nagubane liste ovalne oblike. Ponaša se svežim citrusnim vonjem, zaradi česar jo pogosto uporabljamo v kulinariki kot dodatek solatam, juham in sladicam. Že vrsto let je znana kot zdravilna rastlina tako za preventivo kot kurativo, njeno uporabo pa lahko zasledimo v različnih čajih, tonikih in drugih napitkih vse od stare Grčije in Rima pa do danes.

Slovenca ustvarila edinstven jabolčni sok
Jesenski dnevi so se z vračanjem ure nazaj še skrajšali, nizke temperature in krajši dnevi pa nas opominjajo, da moramo zaužiti več vitaminov in tako dodatno krepiti svoj imunski sistem. Jabolko na dan odžene zdravnika stran, je že zimzeleni rek, ki nikakor ni iz trte zvit. Jabolka so namreč prava zakladnica zdravja in energije, ki vam bo to jesen še kako prišla prav.

10 načinov za shranjevanje žajblja
Žajbelj je intenzivno aromatično zelišče in v nasprotju z ostalimi nežnimi zelišči, na primer baziliko in peteršiljem, so njegovi listi trdni in smolnati.

Živimo v preveliki hiši ali stanovanju?
Smo se že kdaj zavedeli, da je naše stanovanje ali hiša za nas po vseh letih v resnici prevelika? Ko smo mlajši in imamo obilico načrtov, družino in kup aktivnosti, vedno primanjkuje prostora. A stanovanje lahko postane preveliko in se izkaže za problematično, ko se postaramo in se otroci odselijo, tako da ostanemo sami.

Tako vam bodo zelišča odlično uspevala
Četudi imate hišo in vrt, je priročno imeti zelišča tudi na okenski polici ali balkonu. Tako so vedno pri roki, ko kuhate. Za povrh lepo odišavijo vaš dom in so v okras.

Rožmarin izboljšuje prebavo, odganja mrčes in začini hrano
Tisti, ki radi kuhate, se zavedate, kako dobrodošlo je, da imamo vedno pri roki sveža zelišča. In eno najbolj priljubljenih zelišč je zagotovo rožmarin, ki ga lahko uporabljamo tako pri pripravi mesnih kot zelenjavnih jedi. Če želite imeti svoj grmiček na vrtu ali na balkonu, ga lahko vzgojite iz potaknjencev.

Privlačno pogrnjena miza še izboljša okus hrane z žara
Vse toplejše vreme naznanja, da se približuje tako priljubljena sezona žara kot tudi drugih obrokov na svežem zraku – na balkonu, terasi ali vrtu. Da bi bila hrana še okusnejša in druženje z bližnjimi še prijetnejše, se dodatno potrudite in čim lepše dekorirajte mizo.

3 začimbnice, ki jih lahko gojite na oknu svojega doma
Dela na vrtu se počasi zaključujejo, prišel je čas počitka. Toda zakaj bi na jesen in zimo ostali brez svežih začimb? Poglejte, katere začimbnice lahko rastejo tudi na okenski polici ali na svetlem mestu v kuhinji.

Kreativni in nepričakovani načini dekoriranja z rastlinjem
Sobno rastlinje nam omogoči, da se obdamo s sproščujočo naravo, celo ko smo zaprti med štiri stene. Je preprost in dokaj poceni način, kako lahko spremenimo svoj bivalni prostor, da bo domačen, topel in prijeten. Rastlinje je dekoracija, a hkrati veliko več kot to.

Idealne za tiste, ki želite izgubiti nekaj kilogramov
Bučke, ki so izjemno okusne, lahko jih uporabimo v številnih slanih in sladkih jedeh in so nadvse enostavne za vzgojo. Če jih imate tudi vi radi, jim le poiščite prostor na svojem vrtu.