Dominvrt.si

zgs

To je razlog, da Ljubljanski grad te dni preletavajo helikopterji

Ljubljanska mestna občina je te dni začela z napovedano sečnjo dreves na Grajskem griču pod Ljubljanskim gradom. Kot je za STA povedal ljubljanski župan Zoran Janković, je sečnja na grajskem hribu namenjena zaščiti hiš in prebivalcev pod gričem.

V Podkorenu nov trop volkov, križancev med psom in volkom

V javnem zavodu Triglavski narodni park so desetletja na območju parka občasno opažali le posamezne volkove, od leta 2018 dalje pa je volk stalno prisoten. Odtlej se število živali iz leta v leto povečuje.

Izbrani najbolj skrbni lastniki gozda za leto 2020

Zavod za gozdove Slovenije (ZGS) je tudi v letu 2020 izbral najbolj skrbne lastnike gozdov. Prejemnike priznanj za skrbno delo z gozdom, po enega iz vsake od štirinajstih območnih enot ZGS, izpostavljamo zaradi njihovega zglednega gospodarjenja z gozdom, tesne življenjske povezanosti z gozdom, strokovne izvedbe del v gozdu, spoštovanja večnamenske vloge gozdov, prizadevanja za varno delo v gozdu, skrbi za ustrezno varovalno opremo in za stalno lastno usposabljanje na področju gozdarstva.

Z bančnimi storitvami lahko ohranjamo gozd in okolje

Z digitalizacijo bančnih storitev in donacijo 10.000 evrov Gorenjska banka aktivno pristopa k varovanju slovenskih gozdov in okolja.

Informacije za uporabnike storitev Zavoda za gozdove Slovenije

Zavod za gozdove Slovenije (ZGS) je v sporočilu za javnost zapisal, da v času epidemije koronavirusa zavod posluje v skladu z usmeritvami vlade Republike Slovenije in celotne medicinske stroke. Kaj to pomeni za uporabnike?

Na Koroškem so razglasili nevarnost gradacije smrekovega lubadarja

Zavod za gozdove Slovenija (v nadaljevanju ZGS) je pred dnevi razglasil veliko nevarnost gradacije smrekovega lubadarja na Koroškem. S pozivom želijo spodbuditi lastnike gozdov k hitremu poseku prizadetega drevja. Na Koroškem namreč po trenutnih podatkih lubadar povzroča največ težav na območju občine Dravograd.

V slovenskih gozdovih lani posekali pet milijonov kubičnih metrov lesa

Posek v slovenskih gozdovih je lani znašal nekaj manj kot pet milijonov kubičnih metrov, kar je manj kot leto prej in manj od možnega poseka, je danes v Slovenj Gradcu ob robu licitacije lesa povedal direktor Zavoda za gozdove Slovenije Damjan Oražem. Ob tem je napovedal, da bo do konca tedna pripravljen načrt sanacije po decembrskem vetrolomu.

Stanje je zaskrbljujoče

Zaradi napada podlubnika so na nekaterih območjih Zgornje Gorenjske nastale velike prazne površine. Te bo potrebno pogozditi, saj obstaja velika nevarnost erozije, predvsem na Dovjem. Vendar lastniki gozdov tega sami ne bodo zmogli. Gozdarji in župani predlagajo uvrstitev napada gozdnih škodljivcev med naravne nesreče.

Letos škoda še večja?!

Zaradi podlubnikov je bilo v Sloveniji lani za posek označenega skoraj 2,2 milijona kubičnih metrov lesa, večinoma smrek, posekanega pa za 1,8 milijona kubičnih metrov. To je precej več od dotlej rekordnih 750.000 kubičnih metrov, kolikor so jih zaradi podlubnikov posekali v 2005. Letos bo po pričakovanju škoda podobna ali celo večja kot lani.

Se bojite medvedov? Potem morate vedeti ...

Glede na to, da Slovenija sodi med najbolj gozdnate države v Evropi, je med gobarjenjem, rekreacijo ali delom v gozdu mogoče naleteti tudi na gozdne prebivalce, med katerimi največji strah in trepet zagotovo predstavljajo medvedi. V nadaljevanju lahko preberete, ali je ta velika rjava zver res tako nevarna, kot večina misli in kako odreagirati v primeru srečanja z njo.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860