zmrzovanje

7 pravil zimskega kompostiranja
Poleti je kompostiranje enostavno. Temperature so visoke in na voljo je obilo mehkega zelenega materiala, ki se razgradi zelo hitro. Nasprotno pa lahko pozimi temperatura v središču kompostnega kupa pade do točke, ko je razgradnja slabša. Čeprav to še vedno ne pomeni, da je proces popolnoma ustavljen, pa obstajajo načini, kako pospešiti zimsko kompostiranje in pridelati več komposta tudi v najhladnejšem delu leta.

Toliko vode lahko prihranite z vgradnjo zbiralnika deževnice
Voda je dolgo časa veljala za nekaj samoumevnega. Glede na lego in naravo naše dežele pomanjkanje vode ni bilo ravno nekaj, kar bi poznali. Da je ta pritekla iz pipe v steni, pa je bil za velik del Slovenije kar standard. Tudi kvaliteta vode je bila večinoma zelo dobra. Se je pa z razvojem povečala potreba po vodi in hkrati kvaliteta zmanjšala.

Pivo lahko uporabite tudi v ta namen
Odslej ne bodo nad pijačo iz vode, hmelja in žit navdušeni zgolj moški, še kako prav bo v gospodinjstvu prišla tudi predstavnicam nežnejšega spola. Presenečeni boste, kako vse vam lahko koristi pivo. Ne samo da bo z njim lažje odstraniti določene madeže, obenem lahko z njim povrnete lesk lesenemu pohištvu in bakreni posodi. Nepogrešljiv pa bo tudi za razvajanje vaših las in stopal.

Zato ne bi smeli uporabljati soli proti ledu
Sol za posipanje tal, sredstvo proti zmrzovanju, zastarele peči in kamini niso naravi najbolj prijazni, pa tudi ne najbolj varčni. Zato vam v naslednjih vrsticah prinašamo nekaj ekoloških rešitev, katere je v zimskem času smiselno upoštevati. Veste, kateri so najboljši načini za čiščenje snega, ogrevanje hiše, odtajanje ledenih tal pred hišo in še več?

Prišla je zmrzal - kako preprečiti zmrzovanje cevi?
V zimskem času se zelo rado in pogosto zgodi, da cevi, če jih ustrezno ne zaščitimo, zmrznejo. To lahko v domu in tudi zunaj njega povzroči precejšnjo škodo in še večji finančni zalogaj. Kako preprečimo zmrzovanje cevi in kaj narediti, če se to vseeno zgodi?

Prednosti in slabosti geotermalnega ogrevanja
Ena od dolgoročno najugodnejših rešitev za ogrevanje doma je geotermalni sistem ogrevanja. Čeprav je začetni vložek višji tudi zaradi geološke analize zemljišča in izkopa, pa geotermalno ogrevanje zagotavlja trajno zanesljivo pridobivanje toplote in skoraj brezplačno hlajenje. Kakšne so še prednosti in slabosti tovrstnih ogrevalnih sistemov?

S pravo posodo za kuhanje do boljših kulinaričnih podvigov
Kuhanje je lahko pravi užitek, če zanj uporabljamo kakovostne pripomočke. Kakšen okus bo imela hrana namreč ni odvisno le od vaših kuharskih spretnosti, poznavanja kuharskih tehnik in odlično razvitega okusa. Zelo pomembno vlogo pri tem igra tudi posoda za kuhanje in ostali kuharski pripomočki.

Kako pravilno shraniti rdeče zelje?
Rdeče zelje, ki ga poznamo tudi po imenu Blaukraut, navadno dozori bolj pozno, in sicer 140 dni po setvi. Najbolje uspeva na soncu in v polsenci, največ pa ga pridelajo na Kitajskem. Vsebuje kar nekaj vitaminov iz skupine B, vitamin C (skoraj toliko kot limone), kalij, kalcij, folno kislino in pa beta karoten. Čeprav je kot pri ostalem sadju in zelenjavi najbolj zdravo sveže zelje, pa imamo za vas nekaj nasvetov, kako najustrezneje shraniti rdeče zelje, da ga lahko jeste skozi vse leto.

V ozimnici se znajdejo sušene, zamrznjene ali v obliki marmelad
Visoka stara sliva je že od nekdaj prisotna v slovenskih sadovnjakih, njeni majhni modri sadeži pa so se zelo pogosto znašli v domačih cmokih in slastnih marmeladah. In prav je tako, saj gre za enega najbolj zdravih sadežev, ki jih poznamo.

Ali lahko zamrznemo mleko?
Se tudi vi sprašujete, če je pametno oz. če sploh lahko zamrznemo mleko? Ko je govora o kravjem mleku, ne rastlinskih napitkih, ki danes služijo kot nadomestek mleka, je odgovor pritrdilen.

Vodnik za začetnike: zamrzovanje sadja in zelenjave
Predstavljate si, da je zamrzovalnik kulinarični časovni stroj, kjer bomo tudi pozimi okusili poletje. Potrebovali boste le nekaj osnovnih orodij in približno 30 minut za sadje, zelenjavo ali zelišče, ki ga želite zamrzniti.

Kuhinjski triki, ki bodo preprečili ostanke
Vsi vemo, da včasih, četudi se močno trudimo, vse hrane ne moremo pojesti, in ostanki le te kdaj pa kdaj pristanejo v smeteh. A za to ni potrebe. V nadaljevanju si lahko preberete nekaj trikov, ki bodo preprečili ostanke.

Kaj je treba jeseni postoriti na vrtu?
Zlata in pa tudi mokra jesen je prišla v naše domove in na vrtove. Ste prepričani, da ste na vrtu postorili prav vse, da bo prihodnje leto še bolj zeleno in rodovitno? Vabimo vas, da še enkrat preletite seznam jesenskih vrtnih opravil in preverite, če morebiti niste na katerega od njih pozabili.

Ne sme manjkati na nobenem vrtu
Stari Grki so iz peteršilja delali vence, s katerimi so okronali zmagovalce športnih iger, peteršilj pa je tudi simbol sreče. Danes je eno najpogosteje uporabljenih zelišč, zato si ga le omislite, če ga še nimate.

Ni še prepozno!
Čeprav je v teh dneh vreme še skoraj preveč kičasto, jutra niso več najtoplejša in le še vprašanje časa je, kdaj bodo temperature padle krepko pod ničlo. In če še niste poskrbeli za svoj vrtiček, je sedaj skrajni čas, preden mraz pokaže zobe in uniči preostanek pridelka.

Kako preživeti zimo brez stresa?
Sol za posipanje tal, sredstvo proti zmrzovanju, zastarele peči in kamini niso naravi najbolj prijazni, pa tudi ne najbolj varčni. Zato vam v naslednjih vrsticah prinašamo nekaj ekoloških rešitev, katere je v zimskem času smiselno upoštevati. Veste, kateri so najboljši načini za čiščenje snega, ogrevanje hiše, odtajanje ledenih tal pred hišoin še več?

VIDEO: Čiščenje fug
Čeprav so keramične ploščice hvaležne za vzdrževanje, je pri njihovi rabi vendarle smiselno upoštevati nekaj navodil. O tem, kako ohraniti lepoto keramike, si preberite v članku! O tem, kako očistiti umazanijo s fug, pa si oglejte v našem video prispevku!