Dominvrt.si

znaki

To je razlog, da odpiranje oken ni dovolj za čist zrak v domu

Sodoben življenjski slog nas pogosto prisili, da večino svojega časa preživimo v zaprtih prostorih. Ena od glavnih razlogov za to je naše delo, v zimskih in prehodnih mesecih, pa tudi svoj prosti čas večinoma preživljamo v udobju svojega doma. Vendar pa pri tem pogosto zanemarimo pomemben dejavnik – kakovost zraka v naših bivalnih prostorih.

Kako prepoznamo posteljne stenice?

Posteljne stenice so poleg moljev eden najbolj preziranih in grozljivih škodljivcev, ki pa lahko na žalost vstopijo praktično v vsak dom. Preberite, kaj sploh so stenice ter predvsem, kako se jih znebiti, če slučajno zaidejo v vašo posteljo.

Zato se mačke rade tepejo

Čeprav mačke niso tako družabne kot psi, lahko živijo v istem gospodinjstvu in se med seboj dobro razumejo. Nekatere se celo močno navežejo druga na drugo. Če jih imate več, ste morda že opazili, da občasno udarijo druga drugo. Zakaj to počnejo? Se med seboj pretepajo ali gre za nekaj drugega?

Lastniki psov, prenehajte s tem vedenjem

Večina lastnikov psov ve, kako se obnašati oziroma kako sobivati z ostalimi. Če ste svež lastnik psa, pa le preberite, kakšno vedenje ni primerno za lastnika psa.

Zdravilna rastlina, za katero so nekoč verjeli, da daje sposobnost letenja

Rakitovec je vrbi podoben grm, ki nima le okrasne funkcije, ampak tvori tudi okusne plodove, ki so poleg vsega še izjemno zdravilni. Iz njih si lahko pripravimo sok ali sirup, ki še posebno pride prav v jesenskih in zimskih mesecih.

Tako boste rešili porumenele liste božične zvezde

Božična zvezda je čudovita lončnica, še posebej priljubljena v božičnem času. Kot tropska rastlina, ki je vajena nekoliko drugačnih pogojev kot so značilni za naše podnebje, pa včasih potrebuje posebno skrb in pozornost. Če listi vaše božične zvezde naenkrat postajajo rumeni, je to lahko posledica neustreznega zalivanja, osvetlitve, nenadne spremembe temperature ali morda nepravilnega gnojenja.

To je najprimernejša temperatura v spalnici pozimi

V hladni sezoni ni nič bolj prijetnega kot zaspati pod toplo odejo ob radiatorju. Toda zdravniki opozarjajo, da če katerokoli grelno telo pustite prižgano skozi vso noč, to ne bo povzročilo samo neprespane noči ter suhe kože in alergij, ampak je lahko celo usodno. Da, prav ste prebrali, spanje poleg prižganega radiatoja je lahko zelo nevarno.

4 znaki, ki sporočajo da se so se vaše rastline 'prehladile'

Zgodi se, da je tako kot ljudem tudi rastlinam včasih zunanje okolje enostavno prehladno. In čeprav so nekatere na ostre razmere navajene bolj kot druge, pa mraz lahko prizadene prav vsako izmed njih. V takem primeru je pomembno, da negativne posledice temperaturnega stresa pravočasno opazimo, rastlino zaščitimo in s tem preprečimo pozebo.

To so najbolj očitni znaki, da se ljubljenček goni

Pri razmnoževanju mačk in psov veliko vlogo igra odgovornost njihovih lastnikov. Na kaj morate biti pozorni?

Zelenjava, ki pozimi potrebuje zaščito pred mrazom

Dnevi so vedno krajši, svetlobe je vedno manj, temperature pa vedno nižje – vsi ti znaki nas opozarjajo, da se narava pripravlja na zimsko spanje. Z vrtov smo tako pobrali že vso poletno zelenjavo, ozimnice pa se šibijo pod težo krompirja, vloženih kumaric, čebule, jabolk, buč, marmelade in drugih pridelkov. A to nikakor ne pomeni, da je naš vrt sedaj popolnoma prazen. Številne vrtnine, ki jih posadimo v času pozne setve, lahko nabiramo celo zimo, vse do zgodnje spomladi. Nekatere izmed njih kljub uspevanju v hladni sezoni, potrebujejo dodatno zaščito - v nadaljevanju preberite, katere so to in kako jih kar najbolje zaščititi.

Lončnica, ki velja za divo med sobnimi rastlinami

Sobna rastlina kalateja spada v družino marantov. Zanjo so značilni lepi podolgovati listi v bleščeči paleti barv in zanimiv vzorec, ki ga na površini lista ustvarijo žile. Posebnost teh listov je, da se ponoči zvijejo in zjutraj ponovno razprejo. Kalateja slovi kot velika diva med rastlinami, a ko boste enkrat spoznali njihove potrebe, boste ugotovili, da zanjo v resnici sploh ni tako težko skrbeti.

Kako pogosto bi morali menjati vzmetnico?

Kakovost spanca vpliva na zdravje in razpoloženje, pri čemer ima pomembno vlogo udobna vzmetnica. Kaj to pomeni, je sicer v splošnem težko reči. Ob nakupu bodite pozorni na to, kako se prilega vaši hrbtenici, hkrati pa se zavedajte, da četudi vam je nekaj let odlično služila, se morda čez noč lahko zgodi, da vam ne bo ustrezala več, saj nobena vzmetnica ni za večno. Razlogi za to so različni, dejstvo pa je, da imajo ležišča v večini primerov razmeroma kratko življenjsko dobo.

Bomo lahko kupili nov bojler, če se stari pokvari?

Bojlerji so – kljub pomislekom o njihovi energetski učinkovitosti – še vedno nepogrešljivi v mnogih domovih. Z odlokom, da naj bi bila njihova vgradnja po novem letu prepovedana, se je tako marsikdo znašel pred dilemo, kaj storiti, če se ta pokvari. Poglejmo, kateri so znaki, na katere moramo biti pozorni, saj nakazujejo na to, da se bo ta v kratkem poslovil.

Tako enostavno lahko očistite pečico s paro

Pot do čiste pečice po več letih uporabe ni lahka naloga. Čeprav obstaja veliko načinov, pa večina izmed teh vključuje draga in škodljiva čistila ter dolgotrajno drgnjenje. Določeni sodobni modeli že ponujajo možnost samodejnega čiščenja z le enim pritiskom na gumb, kar je gotovo velika prednost. V kolikor te možnosti nimate, pa lahko preizkusite vašo pečico očistiti s paro.

Zato kavne usedline nikoli ne bi smeli zlivati v stranišče

Vsak izmed nas je kavno usedlino že kdaj zlil v straniščno školjko, misleč, da to ne more povzročiti nobenih težav. Pravzaprav nekateri to počnejo na dnevni ravni, saj verjamejo celo, da je lahko koristna kot nevtralizator vonjav. Preberite, zakaj to ne drži in zakaj bi morali za kavno usedlino vsekakor najti drugo odlagališče.

Zakaj cvetača postane vijoličasta?

Vijoličasta cvetača se, razen po barvi, od nam bolj poznane in priljubljene bele različice pravzaprav ne razlikuje. Vendar pa mnoge njena živa barva prestraši in se ji raje izognejo. Ko se glavice cvetače na vašem vrtu po zunanjem robu obarvajo vijoličasto, vam ni treba skrbeti. Četudi ne gre za sorto, ki je že v osnovi take barve, obarvanje ni posledica plesni, škodljivcev ali drugih bolezni, takšna cvetača pa je še vedno povsem varna za uživanje.

Na kaj paziti pri nakupu novega hladilnika?

Pri nakupu novega hladilnika je treba upoštevati več dejavnikov, vključno s prostorom, ki nam je na voljo, zmogljivostjo, želenimi specifičnimi lastnostmi in nenazadnje tudi ceno. Poglejmo, naj kaj je torej treba biti pozoren, ko se odločamo za nov hladilnik.

Ali se psi lahko prehladijo?

Ko je zima oziroma so nizke temperature in preživimo več časa v zaprtih prostorih s hišnimi ljubljenčki, lahko tudi pri njih opazimo prehladu podobne simptome ali čudno vedenje. Se psi tudi lahko prehladijo?

S tem izdelkom sta osvojila srca Slovencev

Ines Confidenti in Tilen Pahor sta primer, kako lahko s trdim delom, vztrajnostjo in sanjami ustvariš nekaj izjemnega. S svojimi izdelki naravne kozmetike iz sivke, ki jih zdaj predstavljata v oddaji Štartaj Slovenija, sta osvojila srca mnogih Slovencev. A pot do tja ni bila vedno lahka. To je zgodba o tem, kako sta zapustila življenje v mestu in se preselila na demografsko ogroženo območje, kjer sta ustvarila svojo ekološko kmetijo in blagovno znamko O'kras.

Pazite se tega tihega ubijalca vaših sobnih rastlin

Čeprav so lahko težavne, verjetno ni doma, ki ga ne bi krasil vsaj en lonček s sobno rastlino. Če tudi vi poskušate ugotoviti, zakaj vaša lončnica nikakor ne uspeva tako, kot bi si želeli, je za to morda kriv etilen. V spodnjih vrsticah preberite, za kaj pravzaprav gre.

Kako shranjujemo gobe?

Zahvaljujoč njihovi mesnati teksturi in posebnemu okusu so gobe med najbolj iskanimi jesenskimi dobrinami. Toda sreča, ko domov prinesemo polno košaro čudovitih jurčkov, lisičk ali pa morda kostanjevk, nas lahko hitro mine, ko te že po nekaj urah postanejo sluzaste in na pogled nič kaj privlačne. Za to je v večini primerov kriv napačen način shranjevanja.

Kdaj je najprimernejši čas v letu, da nehamo s košnjo trave?

Ko gre za zadnjo košnjo v sezoni, velja – seveda, če je vaš cilj na dolgi rok vzdrževati kar se da lepo trato – nekaj strogih pravil. Če ste doslej poznali le tistega, da travo kosimo do prve zmrzali, potem je morda čas, da svoje znanje nadgradite.

Te hrane nikoli ne smete dajati svojemu psu

Psi imajo tako kot drugi hišni ljubljenčki svoje specifične prehranjevalne navade. Čeprav jim pogosto zadiši tudi naša, človeška hrana, pa ta zanje ni najbolj priporočljiva. V mnogih primerih ne bo prav nobenega problema, če boste svojemu pasjemu ljubljenčku ponudili kakšen grižljaj vašega kosila ali malice, vendar pa tega ne počnite preveč pogosto in predvsem bodite pozorni, deljenju katere hrane se morate izogibati.

Iz Severne Amerike k nam pripotovala izjemno invazivna žuželka

Invazija hrastove čipkarke je, kot kaže, prispela tudi do nas. Gre za žuželko, ki napada predvsem gozdna drevesa, čeprav je najbolj zanimivo to, da jih je letos največ opaziti prav v Ljubljani. Poglejmo, kakšna žuželka je hrastova čipkarka in ali bi nas moralo njeno pojavljanje zares skrbeti.

Prikupni škodljivec, ki se na vrtu največkrat pojavi ob koncu poletja

Mali škržatki so velika skupina žuželk, ki kljub svojemu prisrčnemu imenu na vrtu niso ali ne bi smeli biti dobrodošli. Te žuželke se namreč prehranjujejo z veliko različnimi vrtnimi rastlinami ter nanje celo prenašajo bolezni. Dobra novica je, da je te škodljivce razmeroma enostavno nadzorovati, če le dovolj hitro ukrepate.

Kako zaščititi vrt pred neurjem?

Močan veter, ki ruva korenine, toča, ki uničuje liste in plodove ter nenazadnje dež, zaradi katerega so rastline bolj dovzetne za razvoj plesni in gliv, so vremenski pojavi, ki so v zadnjem času še posebej pogosti. Vreme nam jo lahko precej zagode – in čeprav nanj nimamo vpliva, lahko marsikaj storimo, da vrt kolikor je le mogoče zavarujemo in razdejanje čim bolj omilimo.

8 pogostih napak urbanih vrtičkarjev

Sajenje v lonce in korita je odličen način, da uživate v svojih rastlinah od blizu in poživite svoj balkon, teraso ali verando. Za razliko od vrta tu veljajo nekoliko drugačna pravila, ki se jih velja držati, ne glede na to, ali nameravate posaditi cvetlice, zelišča ali zelenjavo. Oglejmo si deset pogostih napak, ki jih delajo ljudje pri gojenju rastlin v posodah, da se jim boste zagotovo izognili.

Toliko vode lahko prihranite z vgradnjo zbiralnika deževnice

Voda je dolgo časa veljala za nekaj samoumevnega. Glede na lego in naravo naše dežele pomanjkanje vode ni bilo ravno nekaj, kar bi poznali. Da je ta pritekla iz pipe v steni, pa je bil za velik del Slovenije kar standard. Tudi kvaliteta vode je bila večinoma zelo dobra. Se je pa z razvojem povečala potreba po vodi in hkrati kvaliteta zmanjšala.

V toplejšem delu leta tudi ljubljenčki potrebujejo zaščito pred klopi

S prihodom pomladi se začenjajo toplejši dnevi, žal pa vstopamo tudi v sezono, ko bomo tako ljudje, kot tudi naši domači ljubljenčki, spet ogroženi zaradi bolh in klopov. Lastniki živali morate zato obvezno poznati opozorilne znake precej hudih bolezni, ki jih povzroča ta velika nadloga. Pomembno je predvsem, da pravočasno ukrepate!

Preverite, kdaj je čas za menjavo strehe!

Kakovost, varnost in varčnost bivanja se začnejo pri strehi. Ne glede na to, da smo pod isto streho morda že veliko prenovili in so se pod njo odvili veliki življenjski dogodki, nanjo po navadi ne pomislimo, dokler nam ne dela preglavic. Ni treba, da s stropa zamaka, da se odločimo za njeno sanacijo.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860