znanstvenik

Nepričakovan izbruh pognal turiste v paničen beg
Več deset turistov, ki so si ogledovali lepote nacionalnega parka Yellowstone v ZDA, je zajela panika, ko je nenadoma čisto zraven njih izbruhnil gejzir.

To se zgodi, če kuhate kis pred nevihto s točo
Neurje, ki s seboj poleg dežja prinese tudi močan veter in točo, je povsem naravni pojav, ki je značilen predvsem za toplejši del leta. A kljub omenjenemu dejstvu, da toča ni nič novega, se v zadnjem času marsikdo sprašuje, ali so vremenske ujme, kot jih doživljamo, sploh še odraz normalnega vremenskega dogajanja. Kot se to pogosto zgodi, imamo sedaj na dveh bregovih ljudi, ki verjamejo v svoj prav – znanstvenike in tiste, ki kuhajo kis.

Pravijo, da je najlepši maček na svetu
Bengalska mačka je elegantna, mišičasta mačka, ki na svojem kožuhu nosi divji, eleganten in razkošen vzorec. Kljub vpadljivemu videzu dlake pa je po fizični postavi precej podobna svojim sorodnicam. Majhna ušesa, brčice in atletska postava so tisto, kar na njej opazimo najprej.

Pokukali smo v dom sanjskega moškega
Zaradi svojega specifičnega poklica znanstvenika je tokratni hrvaški sanjski moški pogosto na poti, svoj čas pa preživlja v Zagrebu, Splitu in Ženevi. V nocojšnji epizodi priljubljenega šova pa bo eno izmed tekmovalk povabil kar k sebi domov.

Kdo so bili prvi znanstveniki, ki so opozarjali na podnebne spremembe
Podnebne spremembe so prvič postale pomembna dnevna novica pred dobrimi 30 leti. V zadnjih letih se o tem govori vse pogosteje in razogljičenje družbe je postala tudi ena od vročih političnih tem. A prvi znanstveniki so o vplivu ogljikovega dioksida in drugih toplogrednih plinov na segrevanje ozračja opozarjali že pred več kot 150 leti. Torej mnogo prej, preden je to postalo "popularno".

'Človeške izbire vodijo v to, da bomo videli še več izbruhov'
Strokovnjaki že več let opozarjajo, da svet ni najbolje pripravljen na pandemije takšnih razsežnosti, kot se odvija ta hip. Vse več znanstvenikov je prepričanih, da smo za pandemije krivi sami z našim neusmiljenim izkoriščanjem narave in poseganjem v ekosisteme. Kaj nas koronavirus uči o epidemijah, ki se še lahko pojavijo v prihodnosti?

Resnica o kuhinjskih krpah
Ste se kdaj vprašali, kaj vse se nahaja na vaših kuhinjskih krpah? Katero vrsto hrane pripravljate in kako številčna je vaša družina, še dodatno vpliva na količino bakterij, ki so na krpah.

Preženite muhe
Sploh v poletnih mesecih, ko jih vlaga in vročina privabita na plano, se zdi, da se muhe množijo kot gobe po dežju, odganjanje muh pa je pravo Sizifovo delo. A z nekaj iznajdljivosti in potrpežljivosti lahko letečim nadlogicam preprečite, da vam pokvarijo še kakšen piknik ...

Zakaj nas muhe tako rade 'napadajo'?
Ni ga ’junaka’, ki bi trdil, da ga nadležne muhe niti najmanj ne motijo. Te leteče nadlogice so še posebej aktivne v poletnih mesecih, saj jih vročina in vlaga privabita na plano, s svojim letanjem pa nam pokvarijo marsikateri piknik, napadajo našo hrano in nam ’kravžljajo' živce z žgečkanjem, medtem ko se sprehajajo po naši koži. Pa ste se kdaj vprašali, zakaj nas imajo tako ’rade’?

Znanstveniki so končno našli odgovor!
Ena najbolj neprijetnih nadlog v poletnih mesecih so zagotovo komarji. Že njihovo letanje marsikomu ’pije kri’, njihov pik povzroča neprijetno srbečico, v nekaterih deželah pa je lahko tudi usoden. Pa ste se kdaj vprašali, zakaj nekatere ljudi komarji pogosteje pičijo kot druge? Znanstveniki so končno našli odgovore!

Ste vedeli vse to?
O limonini učinkovitosti ni dvoma – le spomniti se je treba, da lahko rešitev za naše tegobice in tegobe poiščemo v naravi. Preberite, kakšne težave vse rešuje limona.

OMILIMO ALERGIJE IN ASTMO V DOMAČIH PROSTORIH Z NEGATIVNIMI IONI
Številni znanstveni inštituti po svetu prisegajo na uporabo negativnih ionov v zdravstvene namene zaradi ugodnih učinkov na telo, seveda brez stranskih učinkov.

Število ptic drastično upada
V Evropi danes po ocenah živi 421 milijonov manj ptic kot pred 30 leti, sedanje ravnanje z okoljem pa ni trajnostno in bi bilo lahko pogubno za številne vrste, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Dejstva, ki vas bodo presenetila
O limonini učinkovitosti ni dvoma – le spomniti se je treba, da lahko rešitev za naše tegobice in tegobe poiščemo v naravi. Preberite, kakšne težave vse rešuje.

Znanstveniki osupli nad novim odkritjem!
Delfini si lahko značilne žvižge svojih živalskih prijateljev zapomnijo več kot 20 let, je pokazala pred kratkim objavljena študija. To pomeni, da imajo delfini od vseh živali najdlje trajajoči družbeni spomin, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Na Islandiji so obstrmeli!
Nedavno so bile mnoge oči uprte v nebo nad Islandijo, kjer je nebo in plažo osvetlil severni sij in ustvaril neverjeten prizor. Zelene žarke, ki so odsevali na nebu in na ledu, ki je ležal na plaži, je v pravem trenutku ujel fotograf Xose Casal.

Američani v strahu! Znanstveniki napovedali grozljiv prizor ...
Tisti, ki živijo med ameriškima zveznima državama Georgia in Connecticut, se pripravljajo na prizor, ki bo nekatere bolj lahkoverne navdal z grozo. Znanstveniki namreč napovedujejo, da bodo v tem delu države nebo prekrili črni oblaki škržatov, ki so se 17 let skrivali v zemlji. Vendar pri tem ne bo šlo za znak prihajajoče apokalipse, ampak le za naravni življenjski cikel teh žuželk.

Po katastrofi v Rusiji znanstvenik šokiral: Reši nas lahko le ...
Vodja ameriške vesoljske agencije (Nasa) Charles Bolden ima nasvet, kako se boriti proti velikim asteroidom, ki se premikajo proti Zemlji – z molitvijo. To je skorajda vse, kar imajo ZDA (in tudi ves svet) na razpolago za boj proti asteroidom in kometom, ki bi lahko trčili v naš planet, je Bolden dejal pred člani odbora za znanost predstavniškega doma ameriškega kongresa.

Grozljivo, velikanski otok smeti preplavil Pacifik!
V osrednjem severnem Pacifiku je največje smetišče na našem planetu. Tam se po vodni gladini širi velikanski otok iz smeti, večji od ameriške zvezne države Teksas, ki pa je le en od petih. Z veliko porabo zahodnega sveta smo do zdaj že ustvarili nepopravljivo škodo, katere ne bomo mogli popraviti niti v naslednjih stotinah let. Raziskovalci iz avstralskega centra za klimatske spremembe so pred kratkim javnosti predstavili skrb vzbujajoče podatke.

Fotograf je imel neverjetno srečo!
Drobni ledeni kristali se mirno pozibavajo na zimskem nebu, ko jih obsijejo sončni žarki in ustvarijo prav posebno igro barv in oblik. Veliko število tako ustvarjenih "mavric" je v eni sami fotografiji pred kratkim pokazal ameriški znanstvenik.

Slavnega izumitelja zdaj res nikoli ne bodo pozabili!
Sanje znanstvenih navdušencev so se končno uresničile, saj jim je uspelo zbrati dovolj sredstev za nakup razpadajočega posestva na Long Islandu, ki ga nameravajo preurediti v muzej in znanstveni center v poklon ekscentričnemu geniju Nikoli Tesli.

Pri sosedih v vinski kleti odkrili izjemno najdbo!
Vinska klet v italijanskem mestu Orvieto je postala prizorišče velikih izkopavanj. Pod njenimi tlemi so namreč našli ostanke skrivnostne zgodovinske gradnje, kot je na tem območju do zdaj še niso zasledili.

VIDEO: Dobri in slabi sosedje na vrtu
Biološko-dinamično kmetovanje je najstarejša ekološka metoda pridelovanja vrtnin, ki jo je leta 1924 utemeljil filozof in znanstvenik dr. Rudolf Steiner. Njena filozofija je enostavna: narava daje dovolj za vse. V našem videu pripevku si poglejte, katere vrtnine dobro sobivajo med seboj.

Sončna celica
Osnovni gradnik fotovoltaičnega sistema je sončna celica, saj je osnovni polprevodniški sistem za pretvarjanje sončne energije v električno energijo. Najbolj znane so monokristalne, polikristalne in amorfne sončne celice.

Vidijo se celo iz vesolja!
Vsaka arheološka najdba, pa naj je še tako majhna, predstavlja dragocen košček uganke o naši zgodovini, naših prednikih in starih že pozabljenih civilizacijah.

Kaj je na njej nenavadnega?
Ljubek mladiček himalajske koze po imenu Noori je nekaj zelo posebnega. Ne le zato, ker gre za prav posebno vrsto koze, katere dlaka se predeluje v eno izmed najbolj priljubljenih tkanin na svetu ... Preberite!

Znanstveniki na poti k revolucionarnemu odkritju
Potresi so nenaden naravni pojav, ki ga - vsaj do sedaj - seizmologi niso mogli natančno predvideti. Ker se vsi še živo spominjamo potresa na Japonskem, je odveč govoriti, da je dovolj le en, zaradi katerega je pretresen ves svet.

Naravni fenomen, ki navdušuje po svetu
Verjetno ste že slišali za polarni sij – žareče pasove svetlobe na nočnem nebu, ki jih je mogoče videti v severnih krajih. Tisti, ki so ga videli v živo, pravijo, da tega doživetja nikoli ne pozabiš.

3-letnik vse pusti brez besed
Astronavt, znanstvenik ali policist, bomo običajno slišali iz ust dečkov na vprašanje, kaj bi radi postali, ko bodo veliki. A mali William je precej drugačen od svojih vrstnikov.

Ptič čisto zmedel znanstvenike
Do nedavnega so bili znanstveniki mnenja, da zmorejo glasbenemu ritmu slediti le ljudje. Plešoči kakadu je dokazal, da bo dosedanje znanje treba dopolniti. Poglejte in se nasmejte!