Dominvrt.si

zračenje

To je razlog, da odpiranje oken ni dovolj za čist zrak v domu

Sodoben življenjski slog nas pogosto prisili, da večino svojega časa preživimo v zaprtih prostorih. Ena od glavnih razlogov za to je naše delo, v zimskih in prehodnih mesecih, pa tudi svoj prosti čas večinoma preživljamo v udobju svojega doma. Vendar pa pri tem pogosto zanemarimo pomemben dejavnik – kakovost zraka v naših bivalnih prostorih.

Zveza potrošnikov razkrila, kaj vse se skriva v šopku rož

Zveza potrošnikov Slovenije na podlagi raziskave iz tujine opozarja, da so v rezanem cvetju pogosto prisotnipesticidi- tudi taki, ki so v EU prepovedani, zato naj potrošniki pred nakupom preverijo poreklo ali izberejo lokalno cvetje. Pozivajo pa tudi k spremembah zakonodaje na tem področju z namenom zaščite javnega zdravja in okolja.

Ta zelenjava vsebuje kar šestkrat več vitamina C kot pomaranča

Ker so naši vrtovi trenutno v obdobju mirovanja, lahko kar na kuhinjskem pultu ali okenski polici vzgojimo z vitamini in minerali bogat nadomestek, ki je vsestransko uporaben in izjemno zdrav. Govorimo o kalčkih, ki so zelo enostavni za vzgojo.

Zaradi tega se na stenah pogosto pojavi plesen

Se tudi vi na vso moč trudite odstraniti plesen v svojem domu? Povsem mogoče je, da delate napako, ki to težavo samo še poslabša. Preberite, ali morda ne ustvarjate pogojev, ki plesen celo spodbujajo k rasti.

To se zgodi, če pozimi ne odpiramo oken

Ponoči se temperatura spusti pod ledišče, dan se je že močno skrajšal, z neba pa že lahko pade kakšna snežinka. To pomeni, da je zunaj zima, naš dom pa nam tudi v tem letnem času nudi varno in toplo zavetje. Toda ob tem se pojavlja vprašanje, kako pogosto – če sploh – bi morali pozimi odpirati okna?

Zelenjava, ki pozimi potrebuje zaščito pred mrazom

Dnevi so vedno krajši, svetlobe je vedno manj, temperature pa vedno nižje – vsi ti znaki nas opozarjajo, da se narava pripravlja na zimsko spanje. Z vrtov smo tako pobrali že vso poletno zelenjavo, ozimnice pa se šibijo pod težo krompirja, vloženih kumaric, čebule, jabolk, buč, marmelade in drugih pridelkov. A to nikakor ne pomeni, da je naš vrt sedaj popolnoma prazen. Številne vrtnine, ki jih posadimo v času pozne setve, lahko nabiramo celo zimo, vse do zgodnje spomladi. Nekatere izmed njih kljub uspevanju v hladni sezoni, potrebujejo dodatno zaščito - v nadaljevanju preberite, katere so to in kako jih kar najbolje zaščititi.

Z rekuperacijo do nižjih stroškov ogrevanja

S prihodom hladnih dni pride tudi sezona ogrevanja, posledično pa tudi skrbi o visokih stroških ogrevanja. Če želimo v stanovanju svež zrak brez bojazni, da bo toplota zapustila naš dom, je prava rešitev vgradnja kakovostnega sistema za prezračevanje z rekuperacijo.

Vse, kar morate vedeti pred nakupom razvlažilca zraka

Po poplavi, ki jo povzroči voda znotraj doma, je hitro ukrepanje še kako pomembno, saj s tem omejite, nadaljnjo škodo in preprečite razvoj plesni na stenah. Razvlažilec je eno izmed najboljših orodij za sušenje vlažnega prostora, ki pride prav takrat, kadar je obseg škode tako velik, da bi sušenje prostora samo z zračenjem trajalo predolgo časa ali pa so zunanje razmere za to neustrezne. Poglejmo, kakšen razvlažilec potrebujete glede na stanje v vašem domu in kako z njim posušiti dom po poplavi.

Zakaj paradižniki na spodnjem delu počrnijo?

Ste tudi vi eden od tistih navdušenih vrtičkarjev, ki se vsako leto znova veselimo pobiranja svojih pridelkov, potem pa se zgodi, da na naših paradižnikih, tik preden bi ga odtrgali, opazimo črne madeže? V nadaljevanju preberite, kaj povzroča nastanek črnih plodov ter kako to preprečiti.

Vam letos uspevajo?

O boleznih paradižnika smo že pisali, tokrat pa se posvečamo papriki, ki je tudi ena od plodovk, ki jo pogosto prizadenejo bolezni.

To so trendi na področju gradnje doma

Kot pri prehrani lahko tudi pri gradnji trende v zadnjih letih povzamemo z "bio in eko", če pri ustvarjanju doma z "bio" mislimo na kakovost oz. udobje bivanja, z "eko" pa označimo trajnostni način gradnje. V nadaljevanju se bomo dotaknili modernih smernic, ki jih obe področji narekujeta preko idej, materialov in tehnologij.

Ekipa Delovne akcije se mora v 5 dneh soočiti z grozljivim problemom

Delovna akcija že 7. sezono prenavlja slovenske domove in tako stanovalcem po eni strani omogoča kakovostnejše bivanje, obenem pa vliva upanje v boljši jutri. Marljiva ekipa s simpatično Ano Praznik na čelu se vsakokrat znova znajde pred težko nalogo, saj imajo za prenovo na voljo le nekaj dni. Tako rekoč povsod je ena največjih težav vlaga, ki zna biti zelo trdovratna nadloga. Na srečo za prizadevnostjo Delovne akcije stoji veliko prijateljev projekta, ki imajo rešitev za vsak izziv - tudi vlažne in plesnive prostore!

Nega trate spomladi: zračenje, gnojenje in prva košnja

Spomladi je čas, ko se narava prebuja in s tem tudi vaša trata. Po zimskem spanju je nega trave ključnega pomena za vzpostavitev zdrave in bujne trate. Zračenje, gnojenje in prva košnja so ključni koraki za spomladansko nego trate, ki ji bodo omogočili, da uspeva in cveti v vsej svoji lepoti.

Vžigalice v kopalnici vas lahko rešijo pred neprijetnim vonjem

Na trgovinskih policah najdemo cel kup takšnih in drugačnih osvežilcev zraka, ki pa so navadno polni škodljivih kemikalij, zato še posebno v manjših zaprtih prostorih, kot sta kopalnica in stranišče, niso najbolj priporočljivi za uporabo. Enostavnejši trik, s katerim se rešite neprijetnega vonja na stranišču, je uporaba vžigalic.

Čas je, da vrtičkarji zavihate rokave in posadite prva semena

Pomlad je pred vrati, z njo pa tudi čas, ko si navdušeni vrtičkarji končno lahko ponovno umažejo roke. Ta korak, ki ga predstavljamo v nadaljevanju sicer lahko preskočite in čez nekaj mesecev na svoj vrt posadite sadike, ki ste jih kar kupili, vendar pa imajo doma vzgojene rastlinice zagotovo nemalo prednosti.

Strešna okna: kaj so in kakšne so njihove prednosti?

Strešna okna so še nedolgo nazaj veljala za razkošje, ki je bilo rezervirano za tiste, ki so si lahko privoščili več. Toda sčasoma so se izkazala za precej uporabna, zlasti v regijah, kjer je naravna svetloba omejena, ali pri gradnji hiše, kjer je površina sten, ki je na voljo za okna, omejena. Poglejmo, katere so prednosti strešnih oken – poleg obilice svetlobe, seveda.

Zato bi morali pozimi spati pri odprtem oknu

Ko vreme postaja vse hladnejše, je neizogibno, da si želimo v svojem domu čim več udobja in topline, tudi med spanjem. V zimskih mesecih tako pogosto hrepenimo po prijetnem občutku, ko zaviti v odejo ležimo v topli postelji. A čeprav je to prijetno, strokovnjaki razkrivajo, zakaj bi morali tudi pozimi spati pri odprtem oknu.

Kaj moramo vedeti o uporabi čistil?

Vsakodnevno uporabljamo različna čistila, s katerimi želimo očistiti svoj dom, odstraniti vidno umazanijo, bakterije in tako naprej. Pri tem pa je pomembno, da jih znamo tudi pravilno uporabljati in se ustrezno zaščititi, če je to potrebno. Namreč nekatera čistila lahko ogrožajo naše zdravje.

Pomlad je idealen čas, da obnovimo našo travo ali zasejemo novo

Spomladi je zelenica okoli hiše videti bolj ali manj žalostno, zato ji je treba 'vdihniti življenje' oziroma jo obnoviti. In če želite, da boste imeli lepo negovano zeleno preprogo, bo počasi treba začeti z delom.

Rastline, ki jih je priporočljivo posaditi zraven paradižnika

Ustvarjanje popolnega rastnega okolja za vaše vrtnine ne vključuje le ustrezne zemlje, zadostne vlage in ravno prave količine sončnih žarkov, ampak tudi iskanje dobrih in slabih sosedov ter ustrezne razporeditve na vrtu. Poglejmo si, katere so tiste vrste, ki jih je priporočljivo posaditi poleg paradižnika.

6 pripomočkov, ki jih mora imeti vsak vrtnar

Tehnologija na področju vrtnarstva se tako kot v drugih panogah v zadnjih letih zares naglo razvija. Na trgu je mnogo pripomočkov, ki vsakodnevna vrtna opravila pospešijo in nekatere procese celo avtomatizirajo. Čeprav na vrtu pogosto upamo, da se bomo upočasnili in povezali z naravo, ne pa pospešili in avtomatizirali dela, pa to ne pomeni, da ni prostora za inovacije. Poiskali smo nekaj številnih izdelkov in orodij, ki predstavljajo inovacije v svetu vrtnarjenja.

Sobna rastlina, ki je dobila ime po svojih značilnih cvetovih

Voščenka ali hoja je zimzelena vzpenjavka iz družine pasjestrupovk (Apocynaceae). Gre za azijsko avtohtono rastlino, ki jo je v 18. stoletju prvi opisal škotski botanik Robert Brown in jo poimenoval v čast botanika Thomasa Hoya. Danes je med ljubitelji sobnih rastlin poznana predvsem kot dišeča roža, ki jo pogosto gojimo v notranjih prostorih. Zahteva malo vzdrževanja, njena rast pa je razmeroma počasna. Več o skrbi zanjo preberite v nadaljevanju.

Tako boste odgnali molje

Hišni ali suknarski molj (Tineola bisselliella) izhaja iz družine pravih moljev, je pa nočni metulj. Kot škodljivec, čigar gosenice se prehranjujejo z vlakni oblačil, preprog in tudi z živili, naredijo ogromno škodo. Problematične so predvsem gosenice. Vsi, ki smo že kdaj opazili na svojih oblačilih ali pa v živilih drobne luknjice, vemo, kako zelo težko jih je, ko se enkrat naselijo, odstraniti. S čim se jih lahko znebimo in kaj lahko storimo, da jih v prvi vrsti sploh ne privabimo v naš dom?

Ste vedeli, da lahko napade tudi posteljo?

Kljub temu, da skrbite za primerno vlažnost v stanovanju, ga pravilno zračite, ogrevate in odstranjujete plesen takoj, ko se pojavi, ste ji lahko izpostavljeni med spanjem. Velikokrat se namreč pojavi pod vzmetnico ali v njej. Preberite, kako se lahko temu izognete.

Se okna rosijo? Tako lahko to preprečite!

V mrzlih jesenskih in zimskih jutrih pogosto opazimo, da se na notranji strani okenskega stekla v našem domu nabirajo drobne vodne kapljice. Za kakšen pojav gre, kaj povzroča in kako ga lahko preprečimo?

Zdaj je najugodnejši čas za setev trave

Najugodnejši čas za setev trave je spomladi aprila in maja ter jeseni septembra in oktobra. In če še niste tega storili, je zdaj zadnji čas, da poskrbite za vašo travo.

Mokri čevlji in dežniki – kam z njimi

Ko pridejo mokri, mrki dnevi, se v naši predsobi ali na hodniku začnejo nabirati lužice od mokre obutve in dežnikov. Kako bi si lahko pomagali, da se izognemo umazaniji, ki jo nosimo naprej v stanovanje, in uničevanju poda?

Vsestranska uporaba komposta

Če vas zanima kompostiranje, verjetno že veste, da je kompost odličen za okolje. Poleg tega, da zmanjšuje odpadke na odlagališčih, je odličen tudi za zemljo. Okoli 25 odstotkov zavrženih in trdih komunalnih odpadkov bi bilo mogoče kompostirati, ljudje pa se za kompost velikokrat ne odločijo, ker nimajo vrta. Ste vedeli, da se kompost lahko uporablja tudi za druge namene?

Okna - vse na enem mestu

Za okna pravimo, da so naše 'ogledalo v svet'. Vsi si želimo, da so čista, urejena, tudi lepa. A premalokrat bolj kot na videz (čeprav je ta zelo pomemben) pomislimo, da imajo okna še eno pomembno vlogo – tako kot pravilna in kakovostna izolacija tudi okna vplivajo na toplotni izkoristek, zato je pomembno, da izberemo prava za svoj dom.

Rožmarin izboljšuje prebavo, odganja mrčes in začini hrano

Tisti, ki radi kuhate, se zavedate, kako dobrodošlo je, da imamo vedno pri roki sveža zelišča. In eno najbolj priljubljenih zelišč je zagotovo rožmarin, ki ga lahko uporabljamo tako pri pripravi mesnih kot zelenjavnih jedi. Če želite imeti svoj grmiček na vrtu ali na balkonu, ga lahko vzgojite iz potaknjencev.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 836