Dominvrt.si

zrelo

Čudovite okrasne trave, ki se podajo na vsak vrt

Okrasne trave ponujajo čudovito vrtno kuliso, ki lahko hkrati deluje kot subtilna živa meja ali pa samo čudovit dodatek trati in ostalim rastlinam. Če ste eni redkih, ki še niso podlegli šarmu okrasnih trav, potem je morda sedaj čas, da jim poiščete prostor na svojem vrtu.

Kako na vrtu vzgojiti teloh?

Pri načrtovanju okrasnega vrta se pogosto zdi, da pozabljamo, kako se podoba vrta skozi leto spreminja, in zato nehote spregledamo rastline, ki cvetijo tudi v hladnejšem delu leta. Že res, da se zunaj več časa zadržujemo poleti in si zato želimo, da uspevajo in nas razveseljujejo predvsem takrat, a obstajajo tudi rastline, ki so cvetoče in polne življenja ravno pozimi.

10 zanimivih dejstev o drevesih

Drevo ima prav v vsakem letnem času ponuditi nekaj novega. Na vroč poletni dan pod njim najdemo prijetno senco. V jeseni nas očara z osupljivo paleto barv. Pozimi lahko občudujemo nenavadno lepoto lubja, ki je v zasneženi pokrajini še toliko bolj izrazita. Spomladi, ko poženejo prvi zeleni poganjki, pa nas drevesa navdahnejo z novim življenjem.

Trik, s katerim najhitreje zmehčamo kivi

Kivi je zimsko sadje polnega okusa ter bogato s hranili in zato prijetna osvežitev v času, ko drugega sadja in zelenjave ni ravno na pretek. Toda preden ga lahko uživamo, mora biti popolnoma zrel. Za vas imamo trik, kako v kratkem času zmehčati sveže nabrano sadje.

Zdaj lahko ujamete še zadnji vlak za sejanje te rastline

Vrtnarji smo s sajenjem lahko aktivni tudi jeseni, ne le v spomladanskem času. Tako lahko jeseni posejemo določene rastline, ki nas bodo razveselile spomladi.

Buča špagetarica – zimska buča z zanimivim imenom

Ta zimska buča z nekoliko nenavadnim imenom je med jesenskim pridelkom oranžnorumenih plodov nemalokrat po krivici spregledana. Zato bomo v naslednjih vrsticah pozornost posvetili buči špagetarici ter odgovorili na vsa vprašanja – kje je dobila svoje ime, kako izbrati ravno prav zrelo, kako lahko iz nje pripravimo okusno jed in vse ostalo, kar morate vedeti o njej, da bi jo vzljubili.

Tako lahko shranimo tudi večjo količino korenja

Korenje je zahvaljujoč svoji vsestranskosti, sladkemu okusu in razmeroma dobri obstojnosti eden najpomembnejših vrtnih pridelkov. Predpogoj, da se bo obdržal in ga bomo lahko uporabljali še več mesecev zatem, ko smo ga pobrali z vrta, je pravilno shranjevanje in skladiščenje. Naredite si zalogo svežega, ali pa ga očistite in skuhajte ali zamrznite ter tako pripravite, da vam bo pri kuhanju na voljo tudi pozimi.

4 preprosti načini zorenja zelenih paradižnikov

Hladnejše temperature niso več primerne za zorenje paradižnika, čeprav so rastline še vedno polne sadežev, a kaj ko so zeleni. Toda, ni še konec sezone, paradižnike lahko prinesete na toplo in bodo še naprej zoreli, poglejte, kako.

Kako vemo, da je lubenica zrela in je čas, da jo poberemo?

Lubenica je enoletno sadje, ki potrebuje razmeroma dolgo rastno sezono z veliko sonca in toplimi temperaturami, seveda, če je naš cilj velik, sočen in sladek sadež. Je sorodnica kumar in buč, a zaradi nekoliko zahtevnejše pridelave in predvsem potrebe po vročem in dolgem poletju, ni tako zelo pogosta na naših njivah in vrtovih. Mnogim pa težavo nenazadnje povzroča tudi izbira najustreznejšega časa za pobiranje.

Trik za pobiranje zrelih paradižnikov

Več mesecev ste se trudili, vzgajali in skrbeli za svoje paradižnike, zdaj pa je končno napočil čas, da poberete sadove svojega trdega dela. Da ta ne bi šel v nič, imamo za vas nekaj nasvetov, kako te delikatne sadeže pravilno pobrati.

Stvari, ki v vaš dom privabljajo podgane

Veliko je stvari, ki v hišo privabljajo žuželke in glodavce, in v večini primerov prav vse živali privlačijo enaki pogoji. Naj gre za miš, podgano ali kaj tretjega, vsaka izmed njih v vašem domu išče hranljiv obrok, vir vode in prijeten prostor za razmnoževanje. A poznavanje ugodnih pogojev zanje pomeni več možnosti za vas, da se jih znebite.

Kaj je žganjekuha in kako se je lotimo?

Žganjekuha je pravzaprav proces za pridobivanje žganih pijač iz različnih vrst sadja, kot so hruške, slive in brinje. Z destilacijo alkoholno prevretih rastlinskih pridelkov jeseni pripravljamo žganje, ki nas bo grelo v zimskih dneh.

Shranite semena paradižnika za naslednjo sezono

Ni boljšega kot domači paradižnik, ne samo zaradi okusa, ampak tudi zaradi vloženega dela. Paradižniki so zdaj že povečini zreli, zato je čas, da se razmišlja tudi o semenih za naslednjo sezono.

Vinarji so že zavihali rokave in se lotili obiranja grozdja

Ob koncu poletja in v začetku jeseni mora vinogradnik, ki se je celo leto trudil svoji trti zagotoviti kar najboljše pogoje, znova zavihati rokave in končno pobrati sadove celoletnega trdega dela! S tem pa se njegovo delo seveda ne konča. Časa za počitek in praznovanje sicer ni veliko. Ko skupaj z ekipo vseh pridnih delavcev potrgajo grozdje, se poveselijo in nazdravijo na uspešno trgatev, jih namreč že čaka nova naloga – pridelek spremeniti v vino! Več o tem, kako poteka trgatev, nam je zaupala Daša Kastelic iz vinarstva Puklavec Family Wines.

Čas je, da pridelke z vrta spremenimo v ozimnico

Konec poletja ne prinese le krajšega dneva in hladnejših večerov, ampak tudi vrhunec vrtičkarske sezone, kar pomeni, da je vrt v tem času najbolj bujen in pogosto je pridelka več, kot bi ga lahko porabili. Da vsa ljubezen in delo, ki ste ga vložili vanj, ne bo zaman, vse pridelke poberite in jih shranite za zimo. Priprave ozimnice se lotite že v avgustu, pri tem pa upoštevajte nasvete, kako posamezno vrsto zelenjave ali sadja ali zelišč čim dlje ohraniti svežo.

Tako vam čebula ne bo zgnila

Počasi prihaja čas, ko se z vrta začne pobirati tudi čebulo. Poglejte, kako jo shraniti, da ne bo začela gniti.

Brunfelzija: Rastlina, ki spreminja barvo svojih cvetov

Brunfelzija je čudovita cvetoča grmovnica, ki jo pri nas pogosteje gojimo kot sobno rastlino, saj zaradi svoje tropske narave ne bi preživela mrzlih zim. Izvira iz Brazilije in v naravnem okolju doseže višino do treh metrov. Čeprav kot okrasna rastlina ne zahteva veliko pozornosti, pa pri njeni vzgoji vseeno velja paziti na nekaj stvari – poglejmo nekaj njenih značilnosti in kaj potrebuje.

Triki in nasveti, kako vzgojiti mango

Mango – sladek in sočen tropski sadež nam je vsem zagotovo dobro znan, vendar pa malokdo ve, kako in kje sploh raste. Drevo z latinskim imenom Mangifera indica prihaja iz južne Azije in čeprav je v našem podnebju nekoliko težje priti do doma pridelanih plodov, je lahko drevo lahko že samo po sebi čudovita listnata rastlina za zimski vrt ali rastlinjak. Zakaj torej ne bi poskusili vzgojiti svojega mangovega drevesa?

Sobne rastline, ki se ob razmnoževanju najhitreje ukoreninijo

Navdušenci nad sobnimi rastlinami vedo, da ni nič bolj prijetnega, kot opazovati, kako se njihove rastlinice množijo pred njihovimi očmi. Dobra novica je, da obstaja veliko sobnih rastlin, ki jih je enostavno razmnožiti – za njihovo razmnoževanje pa vam sploh ni treba biti profesionalec. Le izbrati morate prave, ki vam ne bodo povzročale sivih las.

Kaj narediti z zelenimi paradižniki?

So vaši paradižniki še vedno polni nezrelih sadežev? Poglejte, kako jim pomagati, da bodo dozoreli, oziroma kaj narediti z zelenimi paradižniki.

Kdaj ste nazadnje očistili svoj zamrzovalnik?

Medtem ko hladilnik uporabljamo vsak dan in ga tudi sproti čistimo ter odstranjujemo izdelke, ki jim poteče rok, pa na zamrzovalnik pogosto pozabimo. Veste, kako pravilo zamrzniti in odmrzniti živila ter kako pogosto je treba čistiti zamrzovalnik?

Vsega tega o bananah niste vedeli

V svetovnem merilu je banana najpriljubljenejši in najbolj prodajan sadež. Tudi v EU je med tropskimi sadeži na prvem mestu, med vsemi sadeži pa se uvršča kar na drugo mesto, takoj za jabolki. A kljub njeni priljubljenosti o njej zagotovo ne veste vsega.

Glede na vse njene koristi bi jo morali pogosteje gojiti

Stročnice že od nekdaj veljajo za zelo pomemben del prehrane, zato jih je na slovenskih vrtovih veliko. To pa ne velja za čičeriko, čeprav je ta med najbolj zdravimi in je primerna za prehrano otrok, vegetarijancev in v makrobiotični prehrani. Glede na vse njene koristi in na dejstvo, da zelo dobro prenaša vročino in sušo, bi jo morali pogosteje gojiti. Poglejte, kako se tega lotiti.

Čas je za vrtnarjenje!

Začeli so se sončni in s tem tudi toplejši dnevi in kmalu bo napočil čas za urejanje naših vrtov. Najpomembnejše pravilo je, da nikoli ne vrtnarite brezglavo, temveč vedno spremljajte dogajanje v naravi in mu prisluhnite. Delo na vrtu se praviloma začne ob prvih toplejših pomladnih dneh, kar pa ne pomeni, da v drugih letnih časih počivamo. Predstavljamo vam, kako negovati vaš vrt skozi celotno leto.

Ljubezen gre skozi želodec

Zagotovo vsi poznate pregovor, da gre ljubezen skozi želodec. Tako je razmišljala tudi Mihaela, in snubcema naročila, da ji spečeta okusen štrudelj iz domačih jabolk. Tisti, ki bo spekel najboljšega, pa ga čaka zmenek, toda sodnica, ki bo kar Mihaelina babica bo zelo stroga.

Kako pravilno zamrzniti živila?

V tem času nas naš vrt že razveseljuje s pridelki, a se velikokrat zgodi, da vsega sadja in zelenjave preprosto ne moremo pojesti svežega, zato je najbolje, da ga zamrznemo. A pred tem je dobro poznati nekaj osnovnih pravil, da bodo tudi zamrznjena živila ohranila hranilne vrednosti, okus in čvrstost.

Veste, kaj je senzorični vrt oziroma vrt čutil?

Naši glavni čuti so vid, dotik, voh, sluh in okus. Toda kaj, če oseba ne vidi? Senzorični vrt oziroma vrt čutil za slepe in slabovidne poskrbi za dotik, voh, sluh in okus. Takšen vrt imamo tudi pri nas, obiskal ga je Taiji Tokuhisa. Takšen zanimiv vrt pa lahko ustvarite tudi sami.

Kdaj sadje in zelenjavo shranjevati ločeno?

Verjetno se vam je že zgodilo, da ste obiskali tržnico in domov prinesli polno košaro prekrasnega svežega sadja in zelenjave. A kmalu ste bili razočarani, saj se je marsikaj pokvarilo hitreje, kot ste pričakovali. Bi lahko to preprečili?

Počasi spet prihaja njegov čas

’Ko kakiji pričnejo rdečeti, doktor medicine postane moder’, pravi star japonski pregovor. Sočno aromatično japonsko jabolko namreč ni le okusno, ampak tudi zelo hranljivo in zdravilno.

Kako lahko prezrelo sadje uporabite v kuhinji?

Ste pri zadnjem večjem nakupu vzeli veliko sadja ali je vaše sadno drevje nadvse dobro delalo? In zdaj, po nekaj dneh, opazite, da je to sadje skoraj gnilo? Ponujamo vam nekaj nasvetov, kako prezrelo sadje dobro izkoristiti.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 836