zvonček

Žalosten razlog, zakaj je na naših travnikih vedno manj zvončkov
Zvončki so med prvimi znanilci, ki sporočajo, da se narava prebuja in da pomlad ni več daleč. Toda vedno milejše zime in zelo malo snega so razlog, da imajo te čudovite spomladanske cvetlice nemalo težav. Nabiranje te ogrožene rastline je zato odsvetovano, v večjih količinah pa celo prepovedano.

To je povedala lastnice psičke, ki jo je ugriznila kača
V gorskem svetu na pohodnike preži več nevarnosti, med drugim tudi kače. Zato je potrebna velika previdnost. Včasih pa se kljub temu lahko zgodi nesreča, kot se je pred dnevi, ko je strupenjača v jezik ugriznila psičko Emmo, aljaško malamutko, ki so ji prisebnost njene lastnice, hitro ukrepanje gorske reševalne službe ter strokovnost veterinarske klinike rešili življenje. "Mogoče nekdo drug težko to razume, ampak v nedeljo ste rešili življenje mojemu najljubšemu bitju na tem planetu," je v čustveni zahvali vsem napisala njena lastnica.

Znanilci pomladi, ki se jih razveselimo vsako leto
Trobentice, zvončki, kronce, pomladanski žafran in telohi spadajo med najzgodnejše in najbolj trdožive znanilce pomladi. V članku si preglejte njihove kratke predstavitve, izvedeli pa boste tudi, kje jih najti v naravi in kako njihovo svežino vnesti v svoj vrt in dom.

Če jih naberete preveč, vas lahko doleti visoka kazen
Zvončki, tako mali kot veliki, spadajo me najzgodnejše znanilce pomladi. Na videz nežni in krhki so zagotovo priljubljena spomladanska cvetlica, toda previdno pri nabiranju. Mnogi tudi naprošajo, da jih občudujte le v naravi, kamor spadajo.

Gasilci opozarjajo: ne puščajte jih brez nadzora
Nekateri so že okrasili dom in drevesce, nekateri pa čakajo na zadnji trenutek, na sam božič. Vendar pa namestitev lučk in svečk lahko poveča nevarnost požara. Poglejte, na kaj je treba paziti.

Tako lahko sami poskrbite za čudovito praznično dekoracijo
V teh dneh znova iščemo razlog za veselje. In zakaj ga ne bi poiskali v ustvarjanju raznoraznih okraskov, s katerimi si lahko polepšate svoj dom. Za vas smo pripravili nekaj preprostih idej, ki vam bodo pomagale poiskati navdih za čudovito praznično vzdušje.

Kako jeseni poskrbeti za čebele?
Tretjina svetovne proizvodnje hrane oziroma vsaka tretja žlica hrane je odvisna od opraševanja, čebele oprašujejo kar 170.000 vrst rastlin. Čebele z opraševanjem povečujejo kmetijsko pridelavo. Po podatkih mednarodne študije iz leta 2016 opraševalci letno k vrednosti svetovne proizvodnje hrane prispevajo med 192 do 472 milijonov evrov.

10 pravil, ki se jih morate držati!
Sveče so nepogrešljive pri praznični okrasitvi, tudi v adventnih vencih, vendar ob nepravilni uporabi lahko povzročijo požar, opozarjajo v Upravi za zaščito in reševanje.

Posadite čebulnice
Po koncu vročega poletja so cvetovi živahnih barv vse redkejši. Vendar naj vas vse bolj prazne okrasne gredice ne razžalostijo. Čas je, da začnemo jesensko sajenje čebulnic rož, ki nas bodo prve razveselile spomladi. Preberite, kam in kako sadimo.

To morate vedeti vsi ljubitelji papig
Prav tako kot vse domače živali tudi ptice potrebujejo lastnika, ki bo odgovorno skrbel za njihovo življenjsko okolje in zdravje. Tistim, ki si želite papige, pa se še odločate o njenem nakupu, zato ponujamo nekaj nasvetov, ki vam bodo pomagali pri odločitvi.

Agapornis
V naravi žive v gozdnatih savanah Tanzanije, kjer so močno ogroženi in zaščiteni s konvencijo CITES. Gojeni agapornisi niso zaščiteni. Obarvanost agapornisa v naravi je zelena, s črno glavico in belo obrobo okoli oči, rumenim ovratnikom ter rdečim kljunčkom. Gojeni agapornisi se pojavljajo v skoraj vseh barvnih odtenkih.

Muca in Zvonček
Mama Muca lepo skrbi za svojega malega Zvončka.

Rozela in penant
Naravni življenjski prostor rozel in penantov so gozdovi, parki in predmestja Avstralije ter bližnjih otokov. Ploskorepe papige rozele in penanti so izredno barvite ptice in jih glede na vrsto lahko najdemo skoraj v vseh barvah.

Riževec
Naravna razširjenost so nekateri otoki Indonezije, kot sta Java in Bali. Ptica zraste do 10 cm, je sive barve s črno belim vzorcem, kljun je rdeč in zelo močan, saj ga uporablja za trenje najtrših travnih semen kot je riž.

Veliki aleksander
Naravni življenjski prostor velikega aleksandra so gozdovi in pragozdovi jugovzhodne Azije. Aleksandri so izredno barvite ptice, osnovna barva je zelena, značilen za njih je barvni obroč okoli vratu, ki se pojavi pri starosti 1-1,5 leta.

Nimfa
Naravni življenjski prostor nimf so stepe, suhi gozdovi ter polpuščave Avstralije. Obarvanost nimfe v naravi je siva z oranžnimi lički, samčki dobijo pri starosti nekaj mesecev rumeno glavico in izraziteje oranžna lička.

Mali Aleksander
Naravni življenjski prostor aleksandrov so gozdovi in pragozdovi Afrike ter jugovzhodne Azije. Aleksander se lahko nauči zelo dobro oponašati človeški glas, druge glasove ter glasbo.

Skobčevka
Naravni življenjski prostor skobčevk so stepe, suhi gozdovi ter polpuščave Avstralije. Obarvanost skobčevke v naravi je živo zelena z rumeno zeleno glavico, samčki dobijo pri starosti nekaj tednov na nosnicah nad kljunom modro ali vijolično barvo.

Kanarček
Kanarčki so zelo udomačljivi ptički in se na lastnika hitro navadijo, z malo potrpljenja se navadijo prileteti na roko in se na lastnika tako navežejo, da so vedno ob človeku. Znani so primeri, da je pobegli kanarček ob klicih lastnika priletel nazaj. Kanarček izvira iz Madeirskih, Azorskih in Kanarskih otokov.

Velike papige
Velike papige naseljujejo različna področja srednje in južne Amerike, Afrike, Azije in Avstralije ter Nove Zelandije. Velike papige so po večini barvite ptice, odvisno od vrste. Po naravi so zelo radovedne in imajo močan značaj.

Avstralska zebrica
Naravna razširjenost zebrice so sušni predeli Avstralije. Najdemo jo v sušnih gozdovih, travnatih planjavah z redkimi drevesi, polpuščavah. Pogoj za preživetje je bližina pitnega vira vode. Ne najdemo je le na jugu ter skrajnem severu Avstralije.

Ohranite morsko strast
Strastno zaljubljeni v lepote morja in poletno morsko ležernost lahko tudi po koncu dopusta v sebi ohranite čim več svežega morskega duha. V našem članku si preberite in poglejte nekaj idej, s pomočjo katerih boste v dom vnesli sredozemski piš, zibanje na morski gladini, vonj oleandrovcev in občutek popolne svobode.

Do sveže energije v domu
Če se doma ne počutite najbolje ali imate občutek, da vas pri doseganju zastavljenih ciljev nekaj omejuje, so za to morda krive nakopičene zastale energije. Mojstrica energetskega čiščenja prostora Taja Albolena svetuje, kako dom napolniti s svežo energijo.