Sivka je rod majhnih zimzelenih polgrmastih rastlin, ki jih vzgajamo kot zelišče in za okraševanje. Najbolj razširjena vrsta je navadna sivka, prava sivka ali ozkolistna sivka, obstaja pa veliko gojenih vrst. Svetloljubna rastlina, ki ne uspeva na senčnih območjih, raste predvsem na zemlji, bogati z mineralnimi snovmi in dušikom, v zadnjih letih pa jo načrtno gojijo tudi na slovenskem Krasu, Štajerskem in v Prekmurju. Vejice so največkrat štirioglate in imajo ozke, podolgovate, sivozelene liste, ki so spodaj žlezavi. Sivka cveti julija in avgusta, sicer pa izredno dobro prenaša sušo, vendar za svoj razvoj kljub temu potrebuje določeno količino vode. Več vode potrebujejo mlajše rastline, na zadostno količino vode moramo misliti še posebno ob vročem, suhem in vetrovnem vremenu. Zrele rastline veliko lažje prenašajo sušna obdobja in zato potrebujejo veliko manj namakanja. Suša stanjša steblo in zmanjša velikost cvetov, kar pomeni, da bomo pri destilaciji dobili manj eteričnega olja. Izredno priporočljivo je tudi namakanje po sami žetvi, saj le-to pospeši rast in zveča število cvetov v prihodnji sezoni. Prekomerno namakanje lahko povzroči glivično obolenje korenin. Vprašanje pa je, če bodo kmetje pratiko prebrali in vsa ta pravila upoštevali?
Ročna žetev
Majhni gojitelji sivke se navadno odločajo za ročno žetev, saj pri manjšem nasadu nakup stroja ni smotrn, po drugi strani pa ročna žetev omogoča boljšo kakovost pridelka. Takšno sivko navadno pridelajo direktno za prodajo cvetov, posušenih cvetov, prehrano ipd. Za ročno žetev se uporablja srp, ki mora biti oster in dobro razkužen zaradi prenosa bolezni. Izkušen žanjevec tako za posamezno rastlino porabi od 2 do 3 minute. Požeto sivko se navadno zveže v snop širine od 3 do 4 centimetre ter položi direktno na rastlino, ki smo jo poželi.
Žetev za pridelavo eteričnega olja
Ko žanjemo sivko za pridelavo eteričnega olja, moramo skupaj s cvetovi nabrati zadostno dolga stebla, da lahko zadovoljivo napolnimo destilator. Najbolj primerna dolžina stebla je tam nekje od 8 do 12 centimetrov. V kolikor bi v destilator dali zgolj cvetove, bi bilo med njimi premalo prostora, da bi vodna para z lahkoto prehajala skozi aromatični material, kar bi zmanjšalo pridelavo eteričnega olja. Sivko moramo dati v sušilnico takoj po žetvi. Krajši bo čas od žetve do sušenja, bolj kakovostni bodo cvetovi. Sušilnica naj bo temen, brezprašen, suh in dobro prezračevan prostor. S stropa napeljemo verige in na te verige v obliki črke S obesimo snopiče s cvetovi navzdol. Med snopiči mora biti dovolj prostora, da lahko okrog njih kroži zrak. Prisilno ventilacijo je treba omogočiti le takrat, ko sušimo veliko materiala.
Eterično olje
Eterično olje sivke je naravni antibiotik, antiseptik, antidepresiv in pomirjevalo. Pomaga pri celjenju ran in preprečuje nastanek krast, tako da vzpodbudi imunski sitem in celice kože k hitrejši regeneraciji. Uravnava prebavo, pomirja krče, spodbuja menstruacijo, čisti seč, krepi srce, uravnava krvni pritisk, pomaga pri vročini, migreni, neenakomernem bitju srca, epilepsiji, histeriji, živčnih boleznih, živčni in psihični preobremenjenosti, razdražljivosti in nespečnosti. Eterično olje uporabljamo tudi kot sestavino mazil proti revmi in kožnim boleznim z močnim srbenjem, pomaga pri opeklinah in pikih insektov.
Uporabljamo ga pri nečisti koži, aknah, mastni koži, manjših ranah in odrgninah. Učinkovito deluje tudi pri močnem izcedku iz nožnice. Pomaga pri pljučnih boleznih, astmi, suhem kašlju, bronhitisu, bolečinah v ušesu in pri vnetju oči. V parfumeriji se veliko uporablja eterično olje širokolistne sivke (L. laifolia) in lavandina (L. hybrida), saj ti dve vrsti vsebujeta veliko več eteričnega olja kot ostale vrste sivke.
Kmetija je na sporedu od ponedeljka do četrtka ob 21.00 na POP TV, izločitvene oddaje pa ne zamudite v petek ob 20.00. Takoj po koncu petkove oddaje vas na Facebook strani Kmetije čaka pogovor v živo z izpadlim tekmovalcem.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV