Kakšen je angleški buldog?
Kot rečeno je predstavnik pasme angleški buldog prava ’pojava’. Danes je sicer priljubljen družinski pes, nekoč so ga vzrejali za čisto druge namene. Dežela njegovega porekla je Britanija, izhaja pa iz starega azijskega mastifa in so ga včasih uporabljali v tedaj priljubljenem športu kot vaba za bike, in sicer se je moral obesiti biku za vrat in se držati toliko časa, dokler njegov lastnik bika ni ujel. Na srečo so to kruto disciplino v 19. stoletju po 700 letih prepovedali.
Za koga je primeren?
Ker je angleški buldog prej len kot aktiven, je vsekakor bolj primeren za lastnike, ki se ne ukvarjajo veliko s športom oziroma ne želijo psa, ki bi jih spremljal recimo med tekom ali na dolgih pohodih v hribe. Seveda kot vsako živo bitje, tudi predstavnik te pasme potrebuje gibanje, a bo dovolj že malenkost daljši sprehod, ker se bo hitro utrudil in ne bo imel več energije, da bi ’zganjal norčije’ ali skakal na ljudi, kot je to počel Henry. Ker je čist, rad poležava in je zelo navezan na družinske člane, je primeren pes za v stanovanje, lahko pa prebiva tudi v izolirani pasji uti. Pomembno je tudi, da je lastnik pripravljen veliko časa in energije vložiti v vzgojo, ravno zaradi izredne trme angleškega buldoga, ki je med drugim primeren tudi za družine z otroki, dobro je le, da so ti v družbi psa vedno pod nadzorom odraslih.
Negativna stran pasme
Žal ima ta simpatičen kuža kar nekaj težav, ki lahko seveda negativno vplivajo tudi na lastnika. Pa tu ne govorimo samo o njegovi trmi, ki se jo s pravilnim pristopom da ukrotiti, pač pa predvsem o zdravstvenih nevšečnostih. Tiste genetsko dedne bolezni sicer lahko v veliki meri preprečimo že z izbiro mladička pri odgovornemu rejcu, sicer pa je angleški buldog nagnjen predvsem k težavam z dihali, zaradi kratkih dihalnih poti namreč težko diha in smrči, pogosto ga tare tudi volčje žrelo, Swimmerjev sidrom (mladiči vodoravno razkrečijo noge), slabovidnost, displazija kolkov in komolcev in tudi kožne infekcije. Predvsem so občutljive njegove gube, ki jih je treba redno čistiti in negovati, sicer kaj hitro pride do vnetja. Angleški buldog je tudi zelo občutljiv na temperaturne spremembe, predvsem vročino prenaša izredno težko, zato ga lahko doleti vročinska kap. Ima tudi pogosto težave z napenjanjem, zaradi česar je priporočljivo hranjenje s prilagojeno pasjo prehrano. Pri kotenju je zaradi širše glavice mladičkov velikokrat potreben carski rez, mnoge psičke te pasme pa so celo neplodne, kar je tudi razlog sorazmerno visoke cene mladičkov. Konec koncev pa ta pes tudi ne doseže visoke starosti, povprečna življenjska doba je nekje med 8 in 10 let.
Če si torej želite psa, ki ne zahteva veliko fizične aktivnosti in bo zadovoljen z udobnim kotičkom nekje v vaši bližini ter psa, ki vam bo vdan in se bo odlično razumel z otroki ter morebitnimi drugimi živalskimi prijatelji, je angleški buldog idealna izbira za vas; vzemite le v zakup njegove zdravstvene težave, trmo in smrčanje.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV