Ustrezna priprava akvarija
Akvarij mora biti pravilno urejen in opremljen glede na organizme, ki jih nameravamo naseliti vanj. Zato je priporočljivo, da še pred nakupom akvarija razmislimo o njihovih prebivalcih in jim uredimo primerne pogoje za življenje.
Preden naselimo ribice v akvarij, mora biti ta biološko utečen – "sciklan". To je prvi pogoj za uspešen in zdrav akvarij, saj so ribe v primeru, da jih naselimo prezgodaj, podvržene visokim koncentracijam dušikovih spojin (NH3-NH4, NO2), kar lahko privede do stresa, možnih okvar organov in celo do smrti.
V akvarij naselimo organizme, ki potrebujejo podobne pogoje za življenje in so med sabo združljivi. Prav tako ne smemo pretiravati s številom organizmov v akvariju. Zgornja meja za povprečen akvarij je 1 cm dolžine ribe na liter vode, ob predpostavki, da imamo zmogljiv filter in redno menjamo del vode.
Rib ne hranimo enolično
Tudi pravilna in kakovostna prehrana ima velik pomen pri preprečevanju bolezni. Vse vrste hrane niso primerne za vse ribe (poznano mesojede, vsejede in rastlinojede ribe). Nikoli ne smemo hraniti rib enolično – ponudimo jim več različnih vrst, po možnosti tudi zamrznjeno ali živo hrano.
Če nimamo dostopa do teh vrst hrane, je v kombinaciji s suho hrano priporočljiv občasen dodatek vitaminskega pripravka, ki ga prodajajo v trgovinah za male živali.
Opazovanje rib
Ob nakupu rib si vedno vzamemo čas, da jih pozorno opazujemo. Če so živahne, lepih barv, ješče in brez očitnih bolezenskih znakov, so po vsej verjetnosti zdrave.
Posebno pozornost je treba nameniti bolezenskim znakom rib, ki se kažejo kot: bele pikice po telesu, izbuljene oči, napihnjen trebuh, štrleče luske, hitro dihanje, drgnjenje ob predmete, dolg, sluzast iztrebek, neješčost, plahost, neprimerna obarvanost, plesni (podobna kosmom vate na koži), zunanji zajedavci in razjedene plavuti.
Ukrepanje ob bolezni
Glede na izčrpen opis bolezenskih znakov nam bo prodajalec v trgovini za male živali pomagal pri identifikaciji bolezni, ki je nujna za pravilno zdravljenje z zdravili.
Pogosto se ob zdravljenju priporoča tudi spreminjanje določenih drugih parametrov, kot je temperatura, dodajanje soli in podobno. Vse informacije v zvezi z zdravljenjem so napisane v navodilih, priloženih zdravilom. Prav tako so določene kemikalije v zdravilih škodljive za nekatere organizme (somi/somiči, kozice, akvarijske rastline ...), tako da jih je treba v času zdravljenja izolirati.
Karantenski akvarij
Na splošno je zelo priporočljivo, da ribe zdravimo v karantenskem akvariju. Zaradi lažjega čiščenja in higiene se lahko odločimo za manjši steklen akvarij brez podlage.
Karantenski akvarij je zelo priporočljiv, saj lahko v okrasnem akvariju določena zdravila povzročijo škodo: lahko porušijo ravnovesje v akvariju, tako da uničijo koristne bakterije, ali škodujejo nekaterim organizmom.
Karantenski akvarij je uporaben tudi v primeru, ko kupimo nove ribe in jih damo preventivno za 14 dni v karantenski akvarij, kjer jih opazujemo in lahko v primeru morebitne bolezni ustrezno ukrepamo ter s tem preprečimo vnos bolezni v okrasni akvarij. Včasih se lahko bolezenski znaki pojavijo šele nekaj dni po vnosu rib, zato je zaželena karantena 14 dni.
Poleg omenjenih razlogov pa se lahko karantenski akvarij uporabi tudi kot drstitveni akvarij ali kot akvarij za vzgojo mladic.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV