Hrana, osiromašena potrebnih elementov, upočasni rast, povzroča bledenje barv, razne infekcije, slepoto, deformacijo skeleta … Tudi prekomerno hranjenje povzroči več škode kot koristi, zato se je potrebno dobro pozanimati, kakšno hrano potrebujejo ribe ter kolikokrat na dan in v kakšnih količinah jim hrano dozirati, da zadovoljimo vse njihove potrebe. O tem je najbolje povprašati kar specializiranega živinozdravnika ali svetovalca v trgovini za male živali, ki nam bo tudi svetoval, kako nove ribe navajati na okolje, kjer se nahaja že nekaj drugih vrst rib ter katera sredstva potrebujemo za nego akvarija.
A ker je kot rečeno v največji meri za kopičenje alg v akvariju in bolezni rib krivo slabo vzdrževanje oziroma neredno čiščenje akvarija, je zelo pomembno redno čiščenje.
Kako prepoznati bolno ribo?
Se sprašujete, kako ugotoviti, da je katera izmed rib zbolela? Znake različnih obolenj je pri prebivalkah akvarija nekoliko težje opaziti kot pri drugih hišnih ljubljenčkih, zato moramo biti še toliko bolj pozorni. Pri vsakem hranjenju je potrebno dobro pogledati, ali se katera izmed rib nenavadno vede, se torej osami od jate, se drgne ob steno akvarija, nesinhrono plava, hitreje diha, noče jesti ali vleče iztrebek dlje časa za seboj, pozornost pa je treba nameniti tudi spremembam na njihovih telesih, kot so recimo bele pikice, plesen, pajčevina, rdeče potpludbe, natrgane plavuti … Z rednim opazovanjem lahko ugotovimo mnoge bolezni že v začetnem stadiju, ko ribe še niso toliko oslabele in jim na pravilen način pomagamo. Ker pa je ribjih obolenj malo morje, se je v primeru, da ne vemo, za kakšno bolezen gre, nemudoma treba posvetovati s strokovnjakom, ki bo postavil diagnozo ter predpisal ustrezen način zdravljenja.
Katere bolezni lahko doletijo ribe?
V osnovi se obolenja delijo na zunanja in notranja in jasno, prva je veliko lažje opaziti in tudi lažje pravočasno pravilno ukrepati. Poglejmo, katere bolezni poleg že omenjenih nevšečnosti lahko doletijo ribe, tudi če jih negujemo in hranimo pravilno:
Bolezni zaradi virusov
- Lymphocystis (do 1 mm velike okroglaste trde ciste na koži in plavutih)
Bolezni zaradi bakterij
- bolezen Columnaris (lepljive plavuti, bele obloge na glavi in hrbtu, izguba lusk) - razpad plavuti
- bakterijski razpad škrg
- infekcija zaradi Aeromonas ali Pseudomonas bakterije (krvava mesta na koži, plavutih in škrgah)
- trebušna vodenica (otečeno telo, izbuljene oči, sluzasti izločki)
Bolezni zaradi glivic
- glivična okužba (bele nitkaste tvorbe na koži)
Bolezni zaradi bičkarjev (flagelatov)
- Ichtyobodo (siva ali mlečna obarvanost kože)
- črevesni flagelati (luknje na glavi, sluzasto blato, skrčene plavuti, hujšanje)
- žametno kožno vnetje (drobno belo-rumenkaste pike na koži in plavutih, nemirnost)
- ihtioftiriaza (bele pikice na koži)
Bolezni zaradi migetalkarjev (ciliatov)
- Apiosoma (glivične plasti po poškodbi sluznice)
- ’kosmičenje kože’ (belkasto zadebeljeni deli na sluznici)
Bolezni zaradi zajedavcev
- kožni črvi (majhni črvički na koži)
- črvi na škrgah
- črvi na luskah
- ribje pijavke
- krapova uš
- sidrni črv
- rak na škrgah
- zajedavske uši
Še enkrat naj poudarimo, da so ribe živa bitja in če želimo, da se bodo v svojem ’malem kraljestvu’ dobro počutile ter nas pomirjale, ko jih bomo opazovali, jim moramo zagotoviti zdravo in kvalitetno življenjsko okolje.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV