Dominvrt.si
image (28)

Ko prehranjevalne navade uidejo izpod nadzora ...

S.C.
27. 01. 2015 08.25
0

Odrasli psi pasme beagle tehtajo nekje od 10 do 18 kilogramov, kadar pa lastniki ne pazijo na njegove prehranjevalne navade, zna pasja debelost krepko uiti izpod nadzora. Idealen primer je kuža Kale Chips, ki tehta neverjetnih 39 kilogramov.

Ko je kuža pasme beagle po imenu Kale Chips zaživel pri starejšemu paru iz Chichaga, se mu je prav lepo godilo. Kadar mu je srce poželelo, je dobil priboljške, kakršnih se še ljudje ne bi branili, razvajala sta ga namreč v vseh pogledih. Vse lepo in prav, a še preden sta se zakonca dobro zavedala, je pes postal predebel, na koncu je tehtal neverjetnih 39 kilogramov. Njegovo zdravje je začelo vidno pešati, ker ni mogel več hoditi, pa so ga prevažali z vozičkom. Sedaj je pasji debelušček na strogi dieti pod okriljem organizacije Pet Care in ima ponovno upanje, da zaživi normalno pasje življenje.

O pasji debelosti

Sicer pa pasja debelost ni ravno redek pojav, vzrokov za čezmerno telesno težo psov pa je več in so odvisni od pasme in starosti psa, njegovega zdravstvenega stanja ter splošnega počutja. Veliko psov preprosto zelo rado je, določene pasme, kot so jazbečarji, beagli, labradorci, basset houndi, mopsi in drugi pa so že genetsko nagnjene k debelosti, zato je potrebna pri njih še večja previdnost. Za pse, ki imajo dolgočasno in enolično življenje je čas hranjenja njihov najljubši del dneva. Prav tako iz dolgočasja psi brskajo po smeteh in iščejo hrano, čeprav niso nujno lačni.

Nevarne posledice debelosti pri psih

Lastniki psov se moramo zavedati predvsem dejstva, da je prevelika telesna teža za psa celo bolj škodljiva kot za ljudi, saj močno obremenjuje njegovo srce, sklepe in kosti. Lahko povzroči diabetes, saj telo pretežkega psa porabi več inzulina in lahko pride celo do tega, da ga telo ne more več proizvajati dovolj. Po določenem času lahko zaradi potrebe po inzulinu celice v trebušni slinavki odpovedo, kar torej privede do diabetesa. Zaradi prekomerne teže se tako kot pri ljudeh tudi pri psih lahko pojavi povišan krvni tlak in v nekaterih primerih lahko to privede celo do odpovedi srca, odvečni kilogrami pa izjemno škodujejo tudi kot rečeno kostem in sklepom. Okoli 25 odstotkov predebelih psov dobi resne oblike poškodb. Med najpogostejšimi težavami sta artritis in displazija kolkov, lahko pa pride tudi do težav s koleni. Čezmerna telesna teža je velika težava tudi za breje psičke, ki imajo lahko zaradi oteženega dihanja težave pri porodu.

Gibanje in prehrana sta ključnega pomena

Da bi bil torej naš kosmatinec vitalen, živahen in predvsem zdrav, mu moramo kot prvo zagotoviti zdravo in kvalitetno prehrano, ki mora biti sestavljena iz kakovostnih beljakovin, ogljikovih hidratov, maščob in vode, zelo pomembni pa so tudi vitamini in minerali. Dandanes so na prodajnih policah na voljo tudi številni izdelki, ki pomagajo uravnavati telesno težo psa in posebej prilagojena prehrana za debelejše pse. Seveda pa brez gibanja kot vemo ne gre! Vsak pes potrebuje zadostno količino telesne aktivnosti, ta pa mora biti seveda prilagojena pasmi, starosti in zmožnosti vsakega štirinožca posebej.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 854