Dominvrt.si
Papagajček

Naš pernati ljubljenček

Tukano
07. 02. 2012 15.47
0

Ptice so posebna skupina živali, ki zaradi svojega načina življenja, to je zmožnosti letenja ter višje stopnje inteligence, potrebujejo posebne pogoje za življenje v stanovanju. Na njihov prihod v naše življenje se je treba temeljito pripraviti in se o njihovih potrebah tudi podučiti. Preberite, katere stvari je dobro vedeti, če želimo v svojem domu imeti ptiča.

Več se s ptico ukvarjamo, bolje bo razumela naš govor in lažje bo pravilno uporabljala naučene besede.
Več se s ptico ukvarjamo, bolje bo razumela naš govor in lažje bo pravilno uporabljala naučene besede. FOTO: Tukano

Različne vrste ptic - različne potrebe

Zagotoviti mu moramo dovolj prostora, tudi za letenje.
Zagotoviti mu moramo dovolj prostora, tudi za letenje. FOTO: iStockphoto
Prvi pogoj za uspešno gojenje ptice je primerno velika kletka, ki se seveda razlikuje od vrste do vrste posebej. Za vse vrste ptic velja, večja kot je kletka bolje je. Ker smo v stanovanju pogosto omejeni glede velikosti kletke, je izredno pomembno, da ptici omogočimo redno izpuščanje iz kletke po stanovanju, kjer si bo lahko ptica raztegnila krila, ojačala letalne mišice in bo zaradi rednega letenja tudi v pravilni psihofizični kondiciji.

To pomeni, da ptica ne bo postala depresivna zaradi pomanjkanja rekreacije ter pomanjkanja prostora.

Kaj morate vedeti, če želite papagajčka?

Zavedati se moramo, da so papagaji že po naravi izredno radovedne ptice in poizkusijo vsak predmet prijeti s kljunom. Tako se moramo že vnaprej pripraviti, da nam lahko ptica tudi uniči del pohištva ter ostale predmete v stanovanju.

Da se iz kletke izpuščena ptica ne bi poškodovala, moramo okna zagrniti z zavesami, ter jih zapreti, da preprečimo pobeg. Če imamo v prostoru materiale, v katere se lahko zaplete, jih moramo odstraniti. Priporočamo, da zaščitite vso električno napeljavo, do katere bi lahko prišla ptica.

Kadar kuhamo oziroma uporabljamo v stanovanju grelna telesa, ptic v tem času ne izpuščamo, da ne pride do poškodb ali celo smrti živali.

Igrala za dobro počutje ptic

V prostoru, kjer izpuščamo ptico, priporočamo, da postavite tudi igrala za ptico, ter ji omogočimo poseben prostor, kjer bo v času izpusta lahko počivala. Zelo dobro se obnese, da določene dele stanovanja uredimo kot ptičjo igralnico.

Prav tako moramo z raznimi igrali opremiti kletko, da papagaju ne bo dolgčas, ko nas ne bo doma. Igrače je treba redno menjavati, da se jih ptica ne naveliča. Ogledal se izogibajmo, saj negativno vlivajo na psihološko stanje ptice. Raje ga nadomestimo z barvitimi igrali ter zvončkom.

Z igrali poskrbite, da mu ne bo preveč dolgčas, ko ste zdoma.
Z igrali poskrbite, da mu ne bo preveč dolgčas, ko ste zdoma. FOTO: iStockphoto
Zdrava hrana za zdravo ptico

Ker so različne vrste papagajev prilagojene različni prehrani, je izredno pomembno, da jim ponudimo najbolj kakovostno hrano, namenjeno vrsti, katero gojimo. V specializiranih trgovinah za živali tako najdemo različne mešanice semenske in sadne hrane za papige.

Ker so ptice v stanovanju zelo malo izpostavljene neposrednemu soncu, je ključnega pomena, da jim za njihovo zdravje v prehrano dodajamo tudi vitamine za ptice, ki vsebujejo tudi vitamin D3, katerega bi telo ptice proizvedlo, če bi ptica živela na prostem.

Poleg vitaminov ptice nujno potrebujejo sipino kost, ki je vir različnih mineralov, hkrati pa si na njej tudi obrusijo kljun. Za boljše počutje pticam redno ponudimo krekerje za ptice, saj so le ti izredno trdi in omogočajo, da se ptica na njih hrani dlje časa.

Tako ptice porabijo več energije, da pridejo do hrane, hkrati pa s tem ponazarjamo počasno hranjenje in spodbujamo igro. V naravi bi namreč ptice preletele več deset kilometrov, da najdejo primerno hrano za preživetje.

Papagajčki so zelo inteligentni.
Papagajčki so zelo inteligentni. FOTO: Tukano

Čiščenje kletke

Ker so ptice v stanovanju v omejenem okolju in je njihova kletka precej majhna, se le ta hitreje umaže. Da preprečimo pojav raznih zajedavcev, ter s tem povezanih bolezni, kletko tedensko razkužujemo z ustreznimi sredstvi, katera se prodajajo v specializiranih trgovinah za živali.

Redno menjamo tudi podlago ter redno čistimo notranjost kletke. Če se le da, dnevno pobiramo iz kletke iztrebke ter ostanke sadja in zelenjave.

Ptičje žvrgolenje in papige, ki govorijo

Zavedati se moramo, da se ptice v naravi sporazumevajo z zvočnimi signali, zato so papagaji lahko tudi glasni. Najbolj glasni so v zgodnjih jutranjih urah, ko se začne daniti, ter v večernem času, ko se odpravljajo spat. To izhaja iz narave, saj se tako zberejo v jate in skupaj prenočijo.

Zaradi visoke inteligence se veliko vrst papagajev nauči izgovarjati človeške besede, saj si želijo sporazumevati z nami. Pri večini papagajev to ni le preprosto oponašanje, temveč znajo besede tudi smiselno uporabljati. Več se s ptico ukvarjamo, bolje bo razumela naš govor in lažje bo pravilno uporabljala naučene besede. To velja še posebej za velike vrste papig, katerih inteligenca se lahko primerja z inteligenco otroka pri starosti nekaj let.

Papige so vsekakor občudovanja vredne ptice, ki lahko ob primerni oskrbi živijo več deset let, odvisno od vrste. Znano je, da velike papige brez težav živijo več kot 50 let, znani so celo primeri ptic, ki so v ujetništvu dočakale zavidljivo starost 120 let.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698