Na to vprašanje odgovarja Alenka Klemenčič, strokovnjakinja za vzgojo in šolanje psov. »Najbolje je, da je pes vključen že v dogajanje pred prihodom novorojenčka. Prevoha naj vsako novo stvar, ki se kupi za otroka, zraven naj bo, ko se pripravlja soba.« Če ne želite, da bi imel vaš pes stik z otrokom, mu morate že prej preprečiti vstop v sobe, v katere ne bo več smel. Spremembe vpeljite pred rojstvom, ne po njem, pravi Klemenčičeva.
Kje lahko nastopijo največje težave?
Kot pravi Klemenčičeva, težave lahko – in tudi nastopijo – pri psih, ki so razvajeni in posesivni do svojih vodnikov ali stvari. Ko se z rojstvom otroka vsa pozornost prenese na otroka, pes postane nadležen, začne lajati, izsiljevati ... razvije tudi agresijo. Pravzaprav je bil takšen že prej, le da niso tega opazili, ker je imel vso njihovo pozornost, ki jo je izsilil.
Česa pes ne sme početi?
Vsekakor pes ne sme z ničemer ogrožati novorojenčka. To pomeni, da je treba biti pazljiv, da pes ne bo skakal v in okoli novorojenčka, da ga ne bo, če bosta skupaj na kavču, poležal, opiše strokovnjakinja za vzgojo psov in doda: »Na sprehodu z vozičkom morajo biti pazljivi tisti, ki jih pes vleče, saj lahko preseneti in potegne človeka in voziček. Pri takem psu se nikoli ne naveže povodca na voziček, to tudi drugače odsvetujem.«
Za prvi stik novorojenčka in psa naj poskrbi očka
Za prvi stik naj poskrbi oče, ko je novorojenček še v porodnišnici. Po besedah Klemenčičeve je pasji nosek najbolj pomemben, zato priporoča, da oče prinese iz porodnišnice ali srajčko ali nekaj, kar je imel novorojenček na sebi.
Včasih so rekli, da je treba prinesti psu »pokakano plenico«. »Ko novorojenčka prinesete domov, ga pokažite psu in dovolite, da ga povoha – seveda pod pogojem, da je pes umirjen in ne skače po vas. V tem primeru psa najprej umirite in šele potem pustite, da pride do otroka,« svetuje.
Namigi za premostitev težav
Naslednji namigi vam bodo pomagali premostiti težave, ki lahko nastanejo ob prihodu novorojenčka.
– Naučite ga osnovnih vaj poslušnosti.
– Uredite vedenjske težave.
– Če ne gre drugače, ga navadite na pasjo kletko.
– Že prej ga navadite na tuje dojenčke.
Je lahko vaš otrok zaradi psa zdravstveno ogrožen?
Veliko »novopečenih« staršev se hote ali nehote vpraša, ali lahko njihov otrok zaradi psa kakorkoli zboli. Zanima jih, ali lahko njihov sicer najboljši prijatelj zdravstveno ogroža novorojenčka.
Že pred prihodom dojenčka moramo poskrbeti, da imamo pripravljeno okolje zanj. To vključuje tudi redno nego in dobro zdravstveno stanje živali. »Obstajajo nekatere bolezni, ki so t. i. zoonoze, to pomeni, da se lahko prenesejo na ljudi. Dojenčki so pri tem še posebej občutljivi. Te bolezni so gliste, trakuljavost ter leptospiroza,« pojasnjuje Nataša Leskovar, dr. vet. med. iz veterinarske bolnice Šentjur in dodaja: »Za te bolezni so dojenčki občutljivi, v rizično skupino spadajo tudi nosečnice. Zato je treba pravočasno začeti s preventivo. Pse je treba cepiti proti steklini in kužnim boleznim (vakcina preprečuje tudi okužbo z leptospiro). Prav tako jih je treba redno razglistiti s tabletami, učinkovite so tudi proti trakulji, po ustreznem protokolu.«
Po besedah Leskovarjeve je treba paziti, da dojenček po tesnem stiku z živaljo ne daje rok v usta.
Sicer pa, čeprav obstaja tveganje za prenos bolezni na dojenčka, to lahko uspešno preprečimo z ustrezno preventivo – cepljenja, odpravo zunanjih in notranjih zajedavcev ter ustrezno higieno. Dokazano pa je tudi, da imajo ljubljenčki blagodejni učinek na počutje in razvoj otroka, vendar le ob primernem vedenjskem in zdravstvenem stanju živali, je še povedala naša sogovornica.
Prisotnost ljubljenčka zmanjšuje tveganje za nastanek alergij
Kot nam pove Leskovarjeva, dojenčki lahko razvijejo preobčutljivost oziroma alergijo na pasjo dlako, pasjo slino ali alergene iz kože in iz izločkov žlez. »Če je dojenček preobčutljiv na pasje alergene, se alergija razvije ne glede na dolžino in vrsto pasje dlake. Kot pse, ki so primerni tudi za ljudi z alergijami, navadno omenjajo kodre, šnavcerje, kitajske gole pse, maltežane in portugalske vodne pse, vendar le zato, ker se manj slinijo, imajo manj prhljaja in spuščajo manj dlake, s tem pa v okolju puščajo tudi manj alergenov, zaradi katerih bi lahko občutljivi ljudje imeli težave z alergijami.«
Po veterinarkinih besedah najnovejše svetovne raziskave poročajo o tem, da prisotnost ljubljenčka celo zmanjšuje tveganje za nastanek alergij.
Vas zanima, koliko približno lastniki psov zapravijo za pse?
Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV