Dominvrt.si
Anja, Klemen in Pika

Je vaš pes ljubosumen?

S.C.
21. 03. 2014 13.20
0

Ali gre v primeru, ko pes laja, cvili in skače, kadar se lastnika objemata, za ljubosumje ali zgolj za razvajenost? Mnogi ta dva pojma zamenjujejo; če namreč psa lepo vzgojimo, se bo znal primerno obnašati celo takrat, ko bo k hiši prišel nov družinski član.

V tretji oddaji Pozor, priden pes tretje sezone spoznamo Anjo in Klemna, ki sta se zaradi svoje neukrotljive psičke Pike popolnoma oddaljila drug od drugega. Sprva sta sicer želela psa pasme mops, a ker ga takrat ni bilo mogoče dobiti, sta v svoj dom sprejela sicer nadvse prikupno mešanko z Jack Russell terierjem, ki pa je bila vse prej kot umirjen mops.
Jack Russell terierji so nadvse pogumni, vztrajni, živahni, igrivi in trmasti psi, ki kar prekipevajo od energije in če lastniki te energije ne znajo ustrezno krotiti in pri vzgoji niso dosledni, je lahko pes vse prej kot prikupen hišni ljubljenček. Ravno to se je zgodilo pri Anji in Klemnu; ker psički nista postavila omejitev in ji dopovedala, kaj sme in kaj ne, je ta postala prava ’nočna mora’. Prišlo je celo tako daleč, da je ves čas spala pri njima v postelji in če sta se želela samo objeti, je že posegla vmes in začela lajati. Ker nista vedela več, kaj naj storita, razmišljala sta celo, da bi jo oddala, sta edino rešitev videla v prevzgoji. Naša pasja strokovnjaka Jure Pribičevič in David Pogačnik sta tako zavihala rokave in malo trmoglavo ’vzela v roke’.

Ljubosumje ali razvajenost?

Glede na to, da se v prisotnosti Pike Anja in Klemen nista mogla niti objeti, bi marsikdo pomislil, da je bila psička preprosto ljubosumna. Pa je šlo res za ljubosumje ali je bilo njeno obnašanje zgolj posledica neprimerne vzgoje? Da pes lahko razvije ljubosumje, je bilo celo znanstveno dokazano, in sicer leta 2008 na Dunaju, kjer so raziskovalci dokazali, da bo pes prenehal opravljati neko nalogo, če za to ni nagrajen, medtem ko je poleg prisoten pes, ki je za isto opravljeno nalogo nagrajen.

A pri Piki je šlo za čisto nekaj drugega. Kot nam je povedal Jure, ne gre za takšno ljubosumje kot smo ga vajeni pri ljudeh. "Predvsem je v večini primerov težava v tem, da lastniki psu ne dopovejo, kaj sme in kaj ne, pes zato seveda misli, da mu je vse dovoljeno in lahko počne kar se mu zljubi. In ker pes nima omejitev, začne izsiljevati za pozornost. Tu ne govorimo o ljubosumju, pač pa bi si upal trditi, da gre predvsem za razvajenost. Pes je navajen, da se vse vrti okoli njega in da bo vedno dobil pozornost lastnika, ko jo bo zahteval, tudi kadar se recimo njegova lastnika objemata, saj ne ve, da ravno takrat pa ni zaželen."

Če torej našemu kosmatincu dovolimo, da spi z nami na postelji, se vedno odzovemo njemu v prid, ko zalaja ali zacvili ali pa ga ’pitamo’ s priboljški tudi desetkrat na dan, ker nas pač tako milo gleda, se bomo hitro ujeli v začarani krog izsiljevanja in podrejanja. Ko enkrat pes postane gospodar našega doma in nam on narekuje, kdaj bo jedel, kje bo spal ter kdaj in s kom se mi lahko družimo ali objemamo, smo si nakopali velike težave. In te težave postanejo še veliko večje, ko v hišo pride bodisi nov hišni ljubljenček bodisi nov družinski član. Tudi Anja in Klemen sta se bala, kako se bo Pika odzvala, ko bosta nekoč imela dojenčka. Kot je povedal Jure, bi moral biti prihod dojenčka za vzgojenega psa nekaj popolnoma normalnega: "Če je pes socializiran, se bo ne glede na to, koga pripeljemo k hiši, obnašal normalno in prej ali slej sprejel prišleka, saj lastniku zaupa, da nikoli ne bi pripeljal nekoga, ki bi mu lahko škodoval ali ga kako drugače ogrožal. Pri prihodu dojenčka moramo paziti le na to, da psa takrat, če ga imamo v stanovanju, še bolj omejimo oziroma mu ne dovolimo, da je prisoten povsod, v vseh prostorih, kjer je otrok." Pri psih, ki so razvajeni, je situacija seveda nekoliko drugačna. Veliko ljudi naredi to napako, da psu ves čas posvečajo pozornost in ga obravnavajo kot otročička, ko pa h hiši pride nov družinski član, naenkrat nimajo več toliko časa, da bi se ukvarjali s psom in se ta seveda počuti zapostavljenega, posledično začne izsiljevati in če ne znamo pravilno ukrepati se težave še stopnjujejo. Tudi tu ne moremo reči, da gre za ljubosumje, pač pa zgolj za neprimerno vzgojo. Ne govorimo o tem, da je psa potrebno posebej pripraviti na prihod dojenčka, recimo tako, da mu damo za povohat njegova oblačilca ali plenice, pač pa, kot je za konec še povedal Jure, ga moramo samo pravilno vzgojiti že veliko prej, mu torej dopovedati, kje je njegovo mesto, kaj mu je dovoljeno in kaj ne ter da smo v hiši gospodar mi in ne on. "Nobenega razloga ni, da bi morali psu dojenčka predstavljati. Zakaj neki? Tako se bo počutil samo še bolj pomembnega, mi pa mu bomo dali še dodatno potrdilo, da je pomemben in da se vse vrti okoli njega."

Nikar se ne bojte, da bo pes nesrečen, če mu bo boste kakšno stvar prepovedali. Ljubezen psu namreč ne kažemo s tem, da mu vse dovolimo, pač pa tako, da se z njim ukvarjamo. To sta ugotovila tudi Anja in Klemen, kako sta se po navodilih pasjih strokovnjakov lotila prevzgoje njune psičke, pa si oglejte v tretji oddaji Pozor, priden pes tretje sezone.

NAGRAJENCI

Zaključila se je tedenska nagradna igra Pozor, priden pes. Vprašanje, ki smo vam ga zastavili v ponedeljek, se je glasilo: Mops ima največ težav z:

A – dihanjem
B – sklepi
C – ušesi

Pravilen odgovor je seveda A – z dihanjem, izmed vseh, ki ste nam poslali pravilen odgovor, pa smo izžrebali pet srečnežev, ki prejmejo obesek za pasjo ovratnico Pozor, priden pes. To so:

- Bojan Zemljič
- Irena Perčič
- Drago Sekula
- Nina Šmon
- Irena Vesel

Čestitke nagrajencem, vsem ostalim pa hvala za sodelovanje!

Anja, Klemen in Pika
Anja, Klemen in Pika FOTO: PRO PLUS

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698