Hišni ljubljenčki nam s svojo bližino in energijo prinesejo veliko veselja in topline, a so tudi oni živa bitja in lahko torej tudi njih doletijo številne zdravstvene težave. Večina teh se pri hrčkih kot rečeno pojavi zaradi napačne oskrbe. Neustrezna ali celo gnila hrana, vlažen nastil, prepih in nenadne temperaturne spremembe, nenehno prenašanje kletke sem in tja, zaradi česar je hrček pod stresom … Vse to so razlogi, da se pri našem ljubljenčku pojavijo bolezenski znaki. Če torej opazimo, da je njegova dlaka zlepljena, brez leska ali mu izpada, ima izcedek iz smrčka, težko diha in kiha, ima drisko, nenadoma izgubi tek in hujša, je brez energije ali se mu na koži pojavijo spremembe, pomeni, da je s hrčkom nekaj narobe in je najbolje, da ga odpeljemo k veterinarju.
Katere so najpogostejše zdravstvene težave hrčkov?
Bolezen mokrega repka
Najpogosteje se pri hrčku pojavi zaprtje ali driska zaradi prehrane, morda preveč svežega sadja in zelenjave, lahko pa je je driska posledica bakterijske okužbe in takrat govorimo o tako imenovani bolezni mokrega repka, ki je v največji meri posledica stresa in večinoma doleti mlade hrčke pri spremembi okolja. Do stresa torej lahko pride pri selitvi recimo iz trgovine v nov dom pa tudi zaradi neustreznih razmer v kletki. Gre za bakterijsko okužbo in je v tem primeru najbolj priporočljivo kletko razkužiti, hrčka pa peljati k veterinarju.
Prehlad
Ko hrček kiha, kašlja, ima vnete oči in izcedek in smrčka, je najverjetneje prehlajen. Do prehlada pride, če je njegova kletka na prepihu ali v hladnem prostoru, lahko pa se pojavi tudi zaradi kopanja. Kletko postavimo na toplo in če hrčku kmalu ni bolje, ga peljemo k veterinarju.
Izguba dlake
Če hrček izgublja dlako, preverimo, ali nima morda zunanjih parazitov, torej bolh ali pršic; v tem primeru se tudi praska, stresa z glavo in je na splošno videti slabo. Izguba dlake pa je lahko tudi posledica neustrezne prehrane, zato se je v tem primeru najbolje posvetovati s strokovnjakom. V trgovini za male živali je na voljo kar nekaj sredstev proti parazitom in seveda tudi primerna, uravnotežena prehrana, ki bo zagotovila pravo količino in razmerje hranil.
Predolgi zobki
Ker hrček sodi med glodavce, moramo vedeti, da njegovi zobje nenehno rastejo in mora imeti ves čas pri sebi ustrezne predmete za glodanje, da se zobki obrabljajo. V nasprotnem primeru preveč zrastejo hrček ne more več odpreti ust in jemati hrane. V skrajnem primeru lahko tudi pogine.
Da bi torej naš hišni prijatelj ostal zdrav, mu moramo redno čistiti in razkuževati kletko, prav tako opremo, zagotoviti mu moramo ustrezne predmete za glodanje, da se bodo njegovi zobki pravilno obrabljali, dovolj igral, da bo nenehno v gibanju ter seveda kakovostno in uravnoteženo prehrano.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV