
Ste ljubitelj eksotičnih živali in razmišljate, da bi si prvič v življenju omislili kačo kot hišnega ljubljenčka? Zakaj pa ne! Kače so lahko prav prijetna družba, so relativno nezahtevne in ne povzročajo bistvenih težav. A pozor, nakup kače ni tako enostaven, kot se morda zdi na prvi pogled.
Katere kače so primerne za začetnike?
Kot prvo je zelo pomembno, katero kačo kupite; torej ne tisto, ki je najlepših barv, pač pa tisto, ki najbolj ustreza vašim stanovanjskim razmeram, tudi načinu življenja in pripravljenosti za skrb. Kot najprimernejše vrste za začetnike strokovnjaki priporočajo ameriškega goža, kraljevega pitona in mlečno kačo. Rdeč ameriški gož velja za zelo nezahtevnega in je prilagodljiv na različne življenjske pogoje, priporočljivo je le, da mu omogočite izbiro hladnejšega in toplejšega okolja, kar dosežete v večjo posodo za vodo, v katero lahko zleze cel, in z grelnim telesom. Živi lahko tudi do 32 let. Kraljevi piton je že nekoliko bolj zahteven in se težje prilagodi na različne življenjske pogoje. Lahko se zgodi, da določeno obdobje celo ne bo hotel jesti, ker mu okolje ne bo ustrezalo ali se bo zvil v klobčič od strahu, sicer pa se hitro navadi na rokovanje človeka in je znan po tem, da zelo nerad ugrizne. Ob pravilni negi lahko dočaka čez 20 let. Mlečne kače, ki so kot rečeno tudi primerne za začetnike, znajo biti malce izbirčne pri hrani in se lahko hitro izmuznejo iz primeža oziroma med rokovanjem in pobegnejo. Veliko ljudi se odloči tudi za rdečerepega udava, ki je razmeroma velika kača, zato zahteva tudi večji terarij in višjo temperaturo okolja, v katerem prebiva. Sicer pa je vrst kač na pretek, zato se bo za vsakega ljubitelja plazilcev našla kakšna. Posebej pa bodite previdni pri nakupu strupenih kač, ki so lahko bolj ali manj smrtonosne; nevarnost obstaja predvsem med rokovanjem.

Terarij naj bo kar se da podoben naravnemu okolju
Če le imate dovolj prostora v stanovanju, si omislite čim večji terarij. Logično je, da manjše kače potrebujejo manj prostora in večje več, a dejstvo je, da mora biti življenjski prostor vsake kače dovolj velik in predvsem zračen. Kot primer naj omenimo, da je minimalna priporočena velikost terarija za odraslega ameriškega goža 76 litrov, dostojno mero premikanja pa mu omogoča terarij velikosti 156 litrov. Ne glede na to, za katero kačo se odločite, ji morate terarij urediti tako, da se bo v njem počutila kot v naravi, uredite ji skrivališča, veje za plezanje, primerno podlago recimo iz lubja ali puščavskega peska in kar je zelo pomembno, kači omogočite vedno svežo vodo. Da bo resnično čim boljši približek naravnemu okolju, poskrbite še za razsvetljavo, ki je prirejena dolžini dneva, in ker so kače hladnokrvna bitja ter so odvisne od zunanje temperature, morate v terarij postaviti grelna telesa, torej grelne žarnice, grelne kamne ali grelec za podlago. Vedno ji omogočite, da se umakne s toplega na hladnejše področje terarija, zato grelno telo postavite na en konec. In konec koncev je potrebno poskrbeti tudi za vlaženje terarija, zato za popoln nadzor v terarij namestite termometre in higrometre. In ker so kače po naravi zelo izmuzljive, predvsem majhne, in torej hitro lahko pobegnejo iz terarija, je priporočljivo, da si omislite takšnega, ki ji bo to onemogočil. Presenečeni bi bili, skozi kako majhno odprtino se lahko izmuzne.
Pri prehrani so kače zelo nezahtevne
V osnovi so vse kače mesojede, njihovi prebavni sokovi namreč ne razgradijo rastlinskih snovi, zato se hranijo z manjšimi živalmi, recimo kuščarji, celo z drugimi kačami, manjšimi sesalci, pticami, jajci, žuželkami in glodavci. Slednji so najljubša hrana predvsem kač v ujetništvu, torej tistih, ki jih imate lahko doma. Najprimernejši za te hišne ljubljenčke so torej miši in mišji goliči, tudi podgane. Nekatere kače imajo raje žive, tak je recimo kraljevi piton, druge mrtve, a če je le možno, se odločite za mrtve glodavce, saj pri živih obstaja tveganje, da bi kačo poškodovali. So ljudje, ki svoje kače hranijo z zmrznejo hrano, a v tem primeru lahko pride do prebavnih težav. Kače plena ne prežvečijo, ampak ga pogoltnejo celega in šele 48 ur po zaužitju se proces prebave v celoti aktivira. Prebavijo se vsi deli plena, razen dlake in krempljev, ki se izločijo kot sečna kislina. Sicer pa je potrebno kače hraniti zgolj enkrat ali dvakrat mesečno, odvisno od velikosti in njenih potreb.
Tudi kače lahko zbolijo
Tako kot vsa živa bitja tudi kače lahko doletijo določene zdravstvene tegobe. Najpogosteje se pri kačah pojavljajo ustno gnitje in pršice, a brez skrbi, oboje je ozdravljivo. Pri ustnem gnitju dlesni postanejo mehke, zato kača ne more zapreti ust, vse pa je posledica infekcije tkiva v ustih, ki pripelje do vnetja. V vsakem primeru se pred zdravljenjem posvetujte z veterinarjem. Proti pršicam pa sicer obstajajo trakovi, ki jih obesite malce stran od terarija, ne preblizu kači, saj te veljajo za zelo občutljive na strupene snovi. V kolikor pa kača že ima pršice, v trgovini za male živali kupite poseben prah, ki ga potresete po živalici in terariju, pustite nekaj dni in šele nato temeljito očistite.
Skrb za kačo vam torej ne bo vzela veliko časa, a je zelo pomembno, da z njo ravnate ljubeče, saj je vendar živo bitje. Naj vam bo njena družba v veselje in ne v breme.

Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV