Zadnjo rešitev je Zorica videla v prevzgoji in je zato na pomoč poklicala pasja strokovnjaka Jureta Pribičeviča in Davida Pogačnika, ki sta ugotovila, da je Toševo obsesivno vedenje v največji meri posledica pomanjkanja fizične aktivnosti. Psu je ostajalo preveč energije in zato je ves čas skakal, cvilil in zbujal pozornost tudi tako, da si je grizljal tačke. Nasvete strokovnjakov je Zorica vzela nadvse resno in bila pri upoštevanju le teh zelo dosledna in potrpežljiva, kar je prineslo seveda tudi pozitivne spremembe.
Kakšni so višavski terierji?
Višavski terierji ali višavci kot jim pravijo se zelo navežejo na svoje lastnike, zato imajo velikokrat težave, kadar so sami doma. Izhajajo iz Škotske in imajo zelo tipične telesne značilnosti; veliko okroglo glavo ter živahne rjave oči, gost bel kožušček z rahlo valovito dlako, pokončne koničaste uhlje, črn in relativno velik smrček ter močan prsni koš. Visoki so okoli 28 centimetrov, njihov ravno nošen rep pa je dolg med 12 in 15 centimetrov. Zaradi kratkih nog in kompaktnega telesa je bil ta pes v preteklosti primeren za lov na male glodavce, lisice, jazbece, vidre in divje mačke po skalovju, močvirjih in grmovju; ti beli kosmatinci so tako kljub svoji majhnosti zelo pogumni in neustrašni. Imajo tudi zelo hitre reflekse in zaradi svoje lovske zgodovine tudi močan nagon po lovljenju česar koli kar se premika, recimo ptičev, mačk ali glodavcev. Čeprav so torej prikupni majhni psi, zna njihov videz velikokrat zavesti, saj so proti pričakovanjem zelo aktivni, odločni in samozavestni, pa tudi zelo zviti, svojeglavi ter trmasti.
Za koga so primerni?
Višavci so primerni za lastnike, ki si želijo psa za dolge sprehode, vendar pa bo z njimi prav rad tudi prespal kakšen dan, so pa tudi super čuvaji ter ob primerni vzgoji in socializaciji prav tako odlični družinski psi. Če imate doma višavskega terierja, potem veste, da lahko zelo hitro postanejo gospodarji v hiši, kar se je zgodilo tudi pri Zorici, zato je zelo pomembno, da jih že od majhnega dosledno vzgajate in privajate na to, da ne lajajo in razgrajajo, ko so sami doma. Ravno zaradi tega, ker tako zelo potrebujejo družbo, je pomembno, da imajo njihovi lastniki veliko časa, da se z njimi ukvarjajo. Le ob pravilni vzgoji bodo prijazni in zabavni, ter s svojimi vragolijami lastnike nasmejali do solz, s prikupnim pogledom pa se jim bodo za vedno zasidrali v srce.
Negativna stran pasme
Kot rečeno so višavci zelo samosvoji in dominantni in če jih že od malega pravilno ne vzgajate, vas ne bodo spoštovali ter si vas bodo hitro podredili in tako jih niti za minuto ne boste mogli pustiti same, saj bodo z laježem motili okolico. Prav tako znajo biti zelo zamerljivi in ko se jim enkrat zamerite, si boste zelo težko spet pridobili njihovo zaupanje. Kar se tiče njihovega zdravja, nimajo večjih težav, se pa lahko pojavijo razna kožna vnetja ali prebavne motnje. Slednje so največkrat posledica njihove požrešnosti, zato morate paziti, s čim jih hranite in tudi v kakšnih količinah, sicer lahko zelo hitro postanejo predebeli.
Če si torej želite psa, ki ga boste lahko vodili na dolge sprehode ter ga hkrati imeli v stanovanju, takšnega, ki bo igriv, prikupen in vam bo kvalitetno zapolnil čas ter zlezel globoko v srce, potem je višavski terier odlična izbira. Mnogi pravijo, da je višavc velik pes v majhnem telesu.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV