Dominvrt.si
Kanarčki so zelo udomačljivi ptički in se na lastnika tako navežejo, da so vedno ob njem.

Pevke ali papige?

Tukano
20. 04. 2012 11.01
0

Pred nakupom papige moramo temeljito razmisliti, kaj dejansko želimo od ptice. Nas bo v stanovanju ali na vrtu razveseljevalo njihovo petje, ali pa bi radi družabnega govorca, ki nas navdušuje s svojimi vragolijami? Strokovnjaki iz trgovine za male živali Tukano so nam predstavili nekaj temeljnih točk za razmislek.

Ptice pevke

Med pticami pevkami so zelo poznani kanarček, avstralski ščinkavec ali zebrica, gouldove amadine ter drugi eksoti. Tudi bele turške grlice in diamantne grlice lahko popestrijo naš vsakdan. Za vse te ptice je dobro najti kakšen miren prostor v našem domu, seveda v dovolj prostorni kletki, kjer se bodo počutile varno in nas bodo vedno znova pozdravile s svojim živahnim petjem.

Zaradi narave njihovega načina letenja, je priporočljivo, da so kletke in voliere daljše kot višje. S tem omogočimo ptici pravilen razvoj letalnih mišic. Tako za kanarčke, eksote ter grlice velja, da se zelo lepo udomačijo in jih brez težav navadimo na našo dlan in prisotnost.

Kanarčki so zelo udomačljivi ptički in se na lastnika tako navežejo, da so vedno ob njem.
Kanarčki so zelo udomačljivi ptički in se na lastnika tako navežejo, da so vedno ob njem. FOTO: iStockphoto
Ptice, ki govorijo

Marsikoga s svojo zvedavostjo, pisanimi barvami in sposobnostjo govora pritegnejo papige. Vedeti moramo, da bomo morali papigi posvetiti veliko časa in pozornosti, saj moramo s ptico vzpostaviti vez, da nam bo lahko zaupala. V naših domovih so najpogostejše skobčevke in nimfe. Kljub svoji velikosti sta obe vrsti izjemno dobri govorci.

Zavedati pa se moramo, da nobena papiga, ki jo bomo prinesli domov, ne bo začela takoj govoriti. Govora se je namreč potrebno naučiti. Več časa kot bomo ptici posvetili, boljše se bo počutila in tako bo njena želja po komunikaciji z nami večja. Papige se zelo dobro odzivajo na trening s klikerjem, tako lahko svojega ljubljenčka naučimo vrsto trikov. Tudi internet nam ponuja veliko informacij in posnetkov na to temo.

Ptice nas že od nekdaj privlačijo. To ni nič čudnega, saj jih v vseh možnih barvah in oblikah krasi perje, s perutmi pa so zavzele nebo. Zanimive so nam morda tudi zato, ker so se evolucijsko razvile iz skupine živali, ki nam še danes buri domišljijo - dinozavrov.

Papige so po naravi izredno socialne živali in so rade v središču dogajanja.
Papige so po naravi izredno socialne živali in so rade v središču dogajanja. FOTO: Tukano

Prostor, igra in prehrana

Kletka za papige naj bo zaradi njihovega načina letenja ter sposobnosti plezanja čim večja ter praviloma višja kot daljša. Postavimo jo v prostor oziroma mesto, kjer se večinoma zadržujemo, saj so papige po naravi izredno socialne živali in so rade v središču dogajanja. Pri papigah ne smemo pozabiti na igrače. Igrače so lahko razna plezala in vrvi, potrebujejo pa tudi igrače za kljuvanje.

Da bo vaš zgovoren ljubljenček zadovoljen, mu morate ponuditi čim bolj raznoliko hrano. Ta se razlikuje od vrste ptice, vendar pa večinoma pticam ponujamo premalo zelenjave in sadja. V jedilniku naj bo čim manj sončnicam podobnih semen, saj so le ta bogata z maščobami in hitro se zgodi, da ptico nehote poredimo, kar pa s časom prinese razne zdravstvene težave. Posameznim vrstam ptic moramo poleg zelenjave in sadja ponuditi tudi zelišča in žuželke (npr. ličinke hrošča mokarja).

Jedilnik prilagodite vrsti ptice, ki ste jo izbrali za svojega ljubljenčka.

Pa še to … 

Že na začetku moramo poskrbeti za pravilen sprejem živali v nov dom in ne prehitevajmo z dogodki. Pustimo ptici, da se privadi na novo okolje, zvoke in vonjave. Počakajmo, da bo ptica sama pokazala zanimanje za nas in se takrat pozitivno odzovimo ter tako gradimo na odnosu s svojim ljubljenčkom.

Ker je današnji tempo življenja zelo hiter, večina strokovnjakov predlaga, da kupujemo ptice v paru ali skupini, saj bomo tudi takrat, ko nas ne bo v bližini, omogočili ptici polno življenje. Prav tako čedalje več strokovnjakov priporoča, da ne kupujemo ročno hranjenih papig, saj tako nimajo možnosti zgodnje socializacije s svojo vrsto in lahko to kaj prehitro privede do raznih psihičnih motenj (npr. puljenje perja).
 

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 836