Dominvrt.si
Poledenel sneg, skorje na snegu in ledena tla lahko pri psu povzročijo poškodbo blazinic in tačk. Za najpogostejšo težavo pa naš sogovornik navaja zlomljene kremplje.

Katere nevarnosti pozimi prežijo na pse?

Dominvrt.si
30. 12. 2013 08.56
1

V večini primerov imajo psi radi zimo in z njo povezane zimske radosti na snegu. Vendar pa lahko, tako kot ljudem tudi psom, ostra zima povzroča določene težave. Najbolj nevarna zimska past je tako imenovani 'antifiz'. "Žal smo imeli že veliko zastrupitev s smrtnim izidom," pove veterinar Zupanc.

"Glede snega je tako: Določeni psi lahko pojedo kar veliko količino snega in jim ne bo škodilo, nekateri pa ga zaužijejo le majhno količino in imajo že težave z želodcem."
"Glede snega je tako: Določeni psi lahko pojedo kar veliko količino snega in jim ne bo škodilo, nekateri pa ga zaužijejo le majhno količino in imajo že težave z želodcem." FOTO: Profimedia
Pozimi je predvsem pomembno, da psu zagotovimo primerno bivalno okolje iz česar izhaja dejstvo, da so v hladnih dneh najbolj na udaru psi, ki bivajo na prostem. Pri takšnih psih je zelo pomembno, da jim redno menjavamo vodo, ki lahko zaradi mraza, tako kot hrana, hitro zmrzne. "Če je zunaj zelo hladno, moramo psu na vsake pol ure zamenjati vodo. Najbolje je, da mu ponudimo mlačno. Prav tako priporočam, da pse, ki bivajo zunaj, čez zimo hranimo večkrat na dan s svežo, kvalitetno hrano, kajti tudi hrana lahko hitro zmrzne in kot taka, psu zelo škoduje, " pove veterinar Matej Zupanc. Pravi, da je za psa lahko nevarno tudi 'hlastanje' snega, saj lahko pride do vnetja zgornjih dihalnih poti ali želodca, podobno kot, če pije mrzlo oziroma zmrznjeno vodo ali hrano. "Glede snega pa je tako: Določeni psi lahko pojedo kar veliko količino snega in jim ne bo škodilo, nekateri pa ga zaužijejo le majhno količino in imajo že težave z želodcem."
Poledenel sneg, skorje na snegu in ledena tla lahko pri psu povzročijo poškodbo blazinic in tačk. Za najpogostejšo težavo pa naš sogovornik navaja zlomljene kremplje.
Poledenel sneg, skorje na snegu in ledena tla lahko pri psu povzročijo poškodbo blazinic in tačk. Za najpogostejšo težavo pa naš sogovornik navaja zlomljene kremplje. FOTO: Profimedia

Antifriz je lahko za psa smrtno nevaren

Sicer pa Zupanc opozarja na 'antifriz' (Koncentrirano sredstvo za zaščito pred zmrzovanjem in korozijo hladilnih sistemov in motorjev vseh vrst). "Antifriz psom zelo diši in ga radi okušajo oziroma ližejo. Nevarnost, da ga najdejo, je predvsem pri psih, ki se gibljejo blizu kakšnih avtomehaničnih delavnic, pralnic ali na omenjenih lokacijah celo živijo. Rad bi opozoril na to, da je antifriz za psa strup. Že minimalna količina antifriza, katero lahko pes zaužije že z lizanjem, je za psa žal smrtna, saj povzroči odpoved ledvic. Imeli smo že veliko takšnih primerov zastrupitve žal so se končale s smrtnim izidom."

Mraz, sol, led in pasje blazinice

Kako dobro bodo psi prenašali mraz, je odvisno tudi od njihovega zdravja, telesne kondicije, dolžine dlake, gostote dlake ali podlanke. Bolj občutljivi so psi, ki imajo kratko dlako so brez podlanke in goli psi - psi brez dlake. Mraz, zaradi malo podkožne maščobe, težje prenašajo na primer hrti, kitajski goli pes in njemu podobni psi s kratko dlako in brez podlanke. Prav tako se na toplem bolje počutijo manjše pasme. Najmanj težav pozimi imajo veliki, zdravi in odrasli psi. Toda tudi njim pretijo določene nevarnosti kot je na primer sol. "Pse, ki sprehajamo ob glavnih cestah, kjer je posuto s soljo, je potrebno lizanje soli s tal prepovedati, tačke pa jim moramo ob prihodu domov, vedno oprati s toplo vodo. Sol lahko namreč na pasjih blazinicah ter med prsti povzroča razjede in vnetja, lahko pa pride tudi do zastrupitve," razloži strokovnjak za male živali. Poledenel sneg, skorje na snegu in ledena tla lahko pri psu povzročijo poškodbo blazinic in tačk. Za najpogostejšo težavo pa naš sogovornik navaja zlomljene kremplje. Svetuje se, da pred sprehodom blazinice na tačkah zaščitite s preparati, kot so vazelin, mazila ali posebne kreme namenjen zaščiti. Preparat namažete neposredno na pasje blazinice, mazilo nanesite tudi med prste. Za dodatno zaščito lahko psom, občutljivim na poškodbe, na tačke nadenete pasje čeveljčke. Nekoliko pogostejši so pozimi tudi prehladi, ki pa po besedah veterinarja, v večini primerov po določenem času izzvenijo sami po sebi. "Prehladi so nekoliko bolj nevarni le pri psih z morebitnimi dodatnimi okužbami ali psih, ki niso cepljeni in so bolj dovzetni za samo infekcijo."

Pozimi psa ne kopajte

V zimskem času se kopanje psov ne priporoča, saj obstaja velika verjetnost, da bi se prehladili. Veliko lastnikov, katerih psi se s snegom srečajo prvič opazi, da njihov kuža, po določenem času hoje po snegu, začne šepati. Vzrok za to so 'kepice' snega in ledu, ki se zalepijo psom na dlako na tačkah ali med prste. Slednje jim povzroča občutek, kot bi hodili po trnih. Načeloma hitro ugotovijo, da je strah odveč in začnejo hoditi normalno, v nekaterih primerih, sicer se to zgodi res zelo redko, pa lahko pri tem pride do lažje poškodbe hrbta in sicer zato, ker se želi kuža tega neprijetnega občutka otresti in se trudi hoditi normalno.

Pozimi psa ne kopajte, saj lahko tvegate prehlad ali druge morebitne infekcije pri psu.
Pozimi psa ne kopajte, saj lahko tvegate prehlad ali druge morebitne infekcije pri psu. FOTO: iStockphoto
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698