
Če ste tudi vi eden izmed številnih nesrečnežev, ki trpijo za katero od alergij, potem veste, kako zna biti zadeva neprijetna. In lahko verjamete, da je neprijetna tudi za naše hišne ljubljenčke. Pri mačkah se recimo lahko pojavi alergija na hrano ali določeno snov v hrani, največkrat so to beljakovine. Kot najpogostejše alergene strokovnjaki navajajo govedino in kravje mleko, ki naj bi bila vzrok preobčutljivosti pri kar 80 odstotkov mačk, potem piščančje meso in ribe, svinjino, mlečne izdelke in jajca, konec koncev pa tudi koruzo pšenico in sojo. Poleg hrane so alergije pri mačkah lahko povezane tudi s snovmi iz okolja, tu lahko omenimo predvsem prah, travo, plevel, plesen in razne kemikalije, torej podobno kot pri človeku, v nekaterih primerih pa lahko pride tudi do alergij, povezanih z bolhami in ostalimi zajedavci ter njihovimi toksini.

Kateri simptomi največkrat kažejo na alergijo?
Največ alergij se pri mačkah pozna na koži. Ta je ob stiku z določenim alergenom razdražena, pordela, lahko tudi lisasta in predvsem srbeča. Ker se zato mačka na prizadetih delih praska ali grizlja, kožo še dodatno poškoduje in posledično ji tam izpadejo ali se ji polomijo dlake. Če torej pri svojem mačjem ljubljenčku opazite brezdlačna mesta, je zelo verjetno, da gre za posledico alergije, prav tako če ima vneta in srbeča ušesa. Poleg sprememb na koži lahko alergije povzročijo prebavne motnje kot so pogoste driske, sluz v blatu, pogosti vetrovi ali bruhanje, ter težave z dihali, torej kihanje, kašelj ter izcedek iz nosu. Če se simptomi pojavljajo le določene mesece v letu, je alergija najverjetneje povezana s spremembami v naravi, ki jih prinaša določen letni čas (cvetni prah), kadar pa se težave pojavljajo skozi vse leto enako intenzivno, vzrok tiči v okolju, v katerem se mačka giblje, ali hrani, ki jo uživa. V vsakem primeru je najbolje, da se posvetujete z veterinarjem, ki bo opravil določene teste, vam dal ustrezne napotke in vašemu ljubljenčku po potrebi predpisal primerno terapijo.
Kako zdravimo alergije pri mačkah?
Veterinar bo torej po pregledu in pogovoru z vami ugotovil, katera alergija pesti vašega mačka ter terapijo prilagodil težavam. Seveda je najpomembnejše najti alergen, ki povzroča nevšečnosti in ga kolikor se le da izolirati od ljubljenčka, kar pa je zelo težko. Kadar gre za alergijo na hrano, veterinar ponavadi svetuje posebno večmesečno dieto, pri kateri gre za izključevanje prehranskih dejavnikov. Omenjena dieta je zelo težavna za lastnika, predvsem če se je maček navajen potepati naokoli, kjer lahko pride v stik s hrano, ki je sicer ne bi smel uživati. V primeru kožnih težav pri mačkah ponavadi pomagajo ustrezni šamponi, mazila, razkužila ali druga zdravila, ki jih priporoči ali predpiše veterinar ter zaščita pred zajedavci. Proces iskanja vzrokov in odpravljanja težav je zelo dolgotrajen in zahteva nenehno sodelovanje med lastnikom in veterinarjem, predvsem pa doslednost.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV