Tudi sprehodov se je otepal z vsemi štirimi, dobesedno ga je bilo nemogoče premakniti z mesta, zato družinskim članom ni preostalo drugega kot da ga nosijo. A kot vemo tako kot človek tudi pes za zdravje in optimalno delovanje organizma potrebuje zadostno količino gibanja, saj lahko v nasprotnem primeru pridobi na teži, kar pa povzroči številne druge zdravstvene težave. Tega se je zelo dobro zavedala tudi Nuša, ki se je že skoraj obupana obrnila na pasja strokovnjaka Davida Pogačnika in Jureta Pribičeviča. A čeprav je bila tokratna prevzgoja na prvi pogled lahka, se je David pošteno namučil, preden je Ponči ’shodil’.
O pasji debelosti
Sicer pa pasja debelost ni ravno redek pojav, vzrokov za čezmerno telesno težo psov pa je več in so odvisni od pasme in starosti psa, njegovega zdravstvenega stanja ter splošnega počutja. Veliko psov preprosto zelo rado je, določene pasme, kot so jazbečarji, beagli, labradorci, basset houndi, mopsi in drugi pa so že genetsko nagnjene k debelosti, zato je potrebna pri njih še večja previdnost. Za pse, ki imajo dolgočasno in enolično življenje je čas hranjenja njihov najljubši del dneva. Prav tako iz dolgočasja psi brskajo po smeteh in iščejo hrano, čeprav niso nujno lačni.
Lastniki psov se moramo zavedati predvsem dejstva, da je prevelika telesna teža za psa celo bolj škodljiva kot za ljudi, saj močno obremenjuje njegovo srce, sklepe in kosti. Lahko povzroči diabetes, saj telo pretežkega psa porabi več inzulina in lahko pride celo do tega, da ga telo ne more več proizvajati dovolj. Po določenem času lahko zaradi potrebe po inzulinu celice v trebušni slinavki odpovedo, kar torej privede do diabetesa. Zaradi prekomerne teže se tako kot pri ljudeh tudi pri psih lahko pojavi povišan krvni tlak in v nekaterih primerih lahko to privede celo do odpovedi srca, odvečni kilogrami pa izjemno škodujejo tudi kot rečeno kostem in sklepom. Okoli 25 odstotkov predebelih psov dobi resne oblike poškodb. Med najpogostejšimi težavami sta artritis in displazija kolkov, lahko pa pride tudi do težav s koleni. Čezmerna telesna teža je velika težava tudi za breje psičke, ki imajo lahko zaradi oteženega dihanja težave pri porodu.
Gibanje in prehrana sta ključnega pomena
Da bi bil torej naš kosmatinec vitalen, živahen in predvsem zdrav, mu moramo kot prvo zagotoviti zdravo in kvalitetno prehrano, ki mora biti sestavljena iz kakovostnih beljakovin, ogljikovih hidratov, maščob in vode, zelo pomembni pa so tudi vitamini in minerali. Dandanes so na prodajnih policah na voljo tudi številni izdelki, ki pomagajo uravnavati telesno težo psa in posebej prilagojena prehrana za debelejše pse. Seveda pa brez gibanja kot vemo ne gre! Vsak pes, tudi angleški buldog, potrebuje zadostno količino telesne aktivnosti, ta pa mora biti seveda prilagojena pasmi, starosti in zmožnosti vsakega štirinožca posebej. Če pes tako kot Ponči ne mara sprehodov, ga je nanje potrebno navajati počasi, kako, pa si poglejte v sedmi oddaji Pozor, priden pes.
NAGRAJENCI
Zaključila se je tedenska nagradna igra Pozor, priden pes. Vprašanje, ki smo vam ga zastavili v ponedeljek, se je glasilo: Živina psička Gaia je bila že kot mladiček diagnosticirana:
A – z artritisom
B – s kroničnim vnetjem ušes
C – z displazijo kolkov
Pravilen odgovor je seveda C – z displazijo kolkov, izmed vseh, ki ste nam poslali pravilen odgovor, pa smo izžrebali pet srečnežev, ki prejmejo obesek za pasjo ovratnico Pozor, priden pes:
- Tjaša Erjavec
- Sanja Kajiš
- Slavko Pavlič
- Metka Jelen
- Klavdija Kastrin
Obešanke za v avto Pozor, priden pes pa prejmejo:
- Anja Gelt
- Živa Dvornik
- Irena vesel
Čestitke nagrajencem, vsem ostalim pa hvala za sodelovanje!
Splošne pogoje sodelovanja si preberite TUKAJ!

Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV