

Vzrokov za čezmerno telesno težo psov je več in so odvisni od pasme in starosti psa, njegovega zdravstvenega stanja in splošnega počutja. Veliko psov preprosto zelo rado je, za kar so primer labradorci, ki so popolnoma „obsedeni“ s hrano. Za pse, ki imajo dolgočasno in enolično življenje je čas hranjenja njihov najljubši del dneva.
Psi so po naravi tudi mrhovinarji in zato se velikokrat zgodi, da najdemo svojega ljubljenčka, kako išče hrano med smetmi. Tega ne počne, ker je lačen, ampak zato, ker mu je dolgčas.
Določene pasme, kot so jazbečarji, beagli, labradorci, basset houndi, mopsi in drugi so nagnjene k debelosti, zato je potrebna pri njih še večja previdnost. Ker so manj aktivni, pridobijo psi odvečno težo tudi, ko postanejo starejši, zato se takrat priporoča hranjenje s hrano, prilagojeno za „seniorje“. Na teži lahko pridobijo tudi kastrirani psi in sterilizirane psičke, saj se jim spremeni presnova.
Lastniki psov se moramo zavedati predvsem dejstva, da je prevelika telesna teža za psa celo bolj škodljiva kot za ljudi, saj močno obremenjuje njegovo srce, sklepe in kosti.
Ali ima vaš pes čezmerno telesno težo, vam bo najbolje znal povedati veterinar. Če ste v dvomih, lahko sami to skušate ugotoviti tako, da potipate njegova rebra in lopatice, ki bi jih morali skozi kožuh z lahkoto otipati.
Bolezni, ki jih povzroča debelost
- Diabetes
Telo pretežkega psa porabi več inzulina, zato se lahko zgodi, da ga ne more več proizvajati dovolj. Po dolgotrajni povečani potrebi po inzulinu celice v trebušni slinavki odpovedo, kar privede do diabetesa.
- Poškodbe sklepov, kosti in vezi
Ker morajo pretežki psi nositi dodatno težo, se pojavijo poškodbe sklepov, kosti in vezi. Približno 25 odstotkov pretežkih psov dobi resne oblike teh poškodb. Artritis in displazija kolkov sta najbolj pogosta, pri nekaterih med njimi pa se pojavljajo težave s koleni, saj postane pogačica nestabilna zaradi pretrganih vezi, kar lahko povzroči tudi zdrs diskov med vretenci.
- Srčne bolezni in povišan krvni tlak
Podobno kot pri ljudeh se tudi pri psih s čezmerno telesno težo pojavi povečan krvni tlak, saj mora srce bolj delati, da potiska kri v vse dele telesa. Če se to dogaja dalj časa, lahko vodi v odpoved srca. Drugi znaki so še: težko dihanje, povečana proizvodnja maščobe na koži in dlaki, zaprtje, vročinska netoleranca in zmanjšan imunski sistem.
Zapleti se lahko pojavijo tudi pri operacijah, saj se lahko med posegom pojavi srčni zastoj, ker pride do pomanjkanja kisika v krvi. Čezmerna telesna teža je velika težava tudi za breje psičke, ki imajo lahko zaradi oteženega dihanja težave pri porodu.

Kako lahko psu pomagate izgubiti težo
Preden se odločite za velike spremembe v prehrani in gibanju psa, se posvetujte z veterinarjem, predvsem pa bodite prepričani, da ga pravilno tehtate. Ko se boste odločali za spremembe v prehrani ne pozabite, da za psa ni zdravo, da bi mu naenkrat zmanjšali količino dnevnega obroka. Priporočljivo je, da se njegova teža tedensko zmanjšuje za 1 odstotek.
V trgovinah za male živali zato poiščite hrano, ki je posebej prilagojena za pse s čezmerno telesno težo in se držite priporočene količine dnevnega vnosa. Pri odmerjanju dnevnega obroka upoštevajte tudi priboljške in drugo hrano, čeprav se je temu najbolje povsem izogniti. Nekateri strokovnjaki še priporočajo, da dnevni obrok zmanjšate za 5 odstotkov in tedensko preverjajte, ali ima dieta učinek. Če ga nima, se o dodatnem zmanjšanju obroka posvetujte z veterinarjem.
Pri izgubi teže je ključnega pomena še zadostna telesna dejavnost, ki naj je prilagojena psu, še posebej, če ta ni vajen gibanja. V tem primeru ga peljite na krajše sprehode, njihovo dolžino pa postopoma povečujte. Sprehodi naj so aktivni, saj boste psa skozi igro najlažje zamotili in mu hkrati zagotovili nujno potrebno rekreacijo.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na
Komentarji (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV