V zbirki muzejev, ki se lahko pohvalijo z eno najbolj raznolikih zbirk evropske umetnosti v Nemčiji, ki pokriva deset stoletij umetniškega ustvarjanja, so tudi številne upodobitve živali. Ustvarili so jih nekateri največji umetniki, med njimi Agostino Carracci, Albrecht Dürer, Rembrandt, Adolph Menzel, Otto Dix in drugi.

Risbe, grafike, oljne skice in akvareli iz zbirke ponudijo dober vpogled v raznolikost načinov upodabljanja, ki so jih umetniki razvili skozi stoletja v prizadevanjih, da bi zajeli bistvo človekovih štirinožnih prijateljev. Ko so skušali ujeti teksturo dlake ali anatomijo psa v gibanju, so uporabili vso svojo moč opazovanja in veščo roko.
Tako kot psi človeka že vsega začetka spremljajo v življenju, tako ga spremljajo tudi v umetnosti. Videti jih je denimo mogoče poleg Adama in Eve v raju, na razstavi predstavljena dela pa kažejo, da so od tedaj ljudem služili na najrazličnejše načine - kot čuvaji, kot ovčarski in lovski psi, pa tudi kot del mestnih prizorov.
Eden od prizorov, v katerih so se ves čas pojavljali, so bili kraljevski lovski prizori, ki so zelo hitro dobili pomembno mesto v umetnosti. Kot metafora človekove moči nad naravo so bili lovski prizori obvezen del opreme dvorov. Pozneje pa so nekateri umetniki pse upodabljali tudi na bolj nekonvencionalne načine. Tako je denimo Rembrandt psa postavil v ospredje biblijskega prizora. Kadar so psi na sliki skupaj s svojimi gospodarji, pa naj bodo to moški, ženske ali otroci, so pogosto poudarjali status upodobljenca, pri otrocih pa njihovo naivno nedolžnost.
Razstava bo na ogled do 20. septembra, piše na spletni strani Berlinskih državnih muzejev.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV