Dominvrt.si
Reševanje psa v Rusiji

Posnetek, ki mu ni para!

M.Č./N.D.
01. 03. 2013 10.40
29

Na spletu si je mogoče ogledati prav neverjeten videoposnetek iz Rusije. Ko so delavci na ladji videli psa, ki je nemočno obsedel na kocki ledu, ga niso mogli le mirno opazovati, kako ves premražen trpi. Poskušali so narediti vse, kar so lahko, da bi ga rešili. Psa so rešili in ga spravili nazaj na kopno, kjer upamo, da si je poiskal toplo zatočišče.

Niso le gledali ...

O tem, kdo so bili sočutni ljudje na ladji, ki so se podali v ledene vode v vzhodnem delu Rusije, ni podatkov, prav gotovo pa so psu rešili življenje. Ta je obtičal na ledu in je prav gotovo doživel podhladitev. Oklevanje z reševanjem bi zanj pomenilo gotovo smrt. Črni pes srednje rasti je namreč lahko le nemočno gledal na ledeno gladino, saj se sam nikakor ne bi mogel rešiti. Zato so se mu približali, kolikor so lahko, nato pa se je moški z ladje pognal v ledeno vodo, zaplaval proti psu in ga s pomočjo sodelavcev zvlekel na ladjo.

Posnetek žal ne razkrije, kam se je po tej hudi izkušnji odpravil pes, videti ga je le v družbi še dveh psov, kako steče po kopnem. Nekateri komentatorji na spletnem portalu YouTube so zato izrazili skrb, da je pes morda zaradi podhladitve poginil kljub junaškemu reševanju. Nevarnost podhladitve pse namreč ogroža kljub njihovim debelim kožuhom, in to že v veliko manj krutih pogojih, kot so doleteli psa na posnetku.

Pozimi na pse preži več nevarnosti

Kako dobro bodo psi prenašali mraz, je odvisno tudi od njihovega zdravja, telesne kondicije, dolžine dlake, gostote dlake ali podlanke. Bolj občutljivi so psi, ki imajo kratko dlako, so brez podlanke in goli psi – psi brez dlake. Mraz zaradi malo podkožne maščobe težje prenašajo na primer hrti, kitajski goli pes in njemu podobni psi s kratko dlako in brez podlanke. Prav tako se na toplem bolje počutijo manjše pasme. Najmanj težav pozimi imajo veliki, zdravi in odrasli psi. Toda tudi njim pretijo določene nevarnosti, kot je na primer sol. "Psom, ki jih sprehajamo ob glavnih cestah, ki so posute s soljo, je treba lizanje soli s tal prepovedati, tačke pa jim moramo ob prihodu domov vedno oprati s toplo vodo. Sol lahko namreč na pasjih blazinicah ter med prsti povzroča razjede in vnetja, lahko pa pride tudi do zastrupitve," razloži veterinar Matej Zupanc.

Poledenel sneg, skorje na snegu in ledena tla lahko pri psu povzročijo poškodbo blazinic in tačk. Za najpogostejšo težavo pa naš sogovornik navaja zlomljene kremplje. Svetuje se, da pred sprehodom blazinice na tačkah zaščitite s preparati, kot so vazelin, mazila ali posebne kreme, namenjene zaščiti. Preparat namažete neposredno na pasje blazinice, mazilo nanesite tudi med prste. Za dodatno zaščito lahko psom, občutljivim na poškodbe, na tačke nadenete pasje čeveljčke. Nekoliko pogostejši so pozimi tudi prehladi, ki pa po besedah veterinarja v večini primerov po določenem času izzvenijo sami. "Prehladi so nekoliko bolj nevarni le pri psih z morebitnimi dodatnimi okužbami ali psih, ki niso cepljeni in so bolj dovzetni za samo okužbo."

Poglejte fotografijo, ki je na Facebooku sprožila nekaj nepredstavljivega.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (29)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698