"Mačke seveda imajo čustva, saj tudi one čutijo in občutijo bolečino, strah in veselje," potrdi tudi Nataša Leskovar, veterinarka iz Veterinarske bolnice Šentjur. Verjetno pa jim manjka človeška sposobnost abstraktnega dojemanja in povezovanja, še doda. Mačkam velikokrat lastniki pripisujejo človeška čustva, kot je ljubosumje, maščevalnost ali užaljenost. Gre pa dejansko za to, da so mačke zelo instinktivne in teritorialne živali, ki si na ta način ustvarjajo hierarhijo in svoj prostor, kar izhaja še iz življenja v naravi in njihovega nagona.
Sicer so po besedah Leskovarjeve mačja čustva v primerjavi s človeškimi manj kompleksna. To pomeni, da gre za osnovna čustva, ki jih občutijo in tudi izražajo. Mačja čustva izhajajo iz njihovih fizičnih potreb, okolja in potreb po preživetju. "Poznamo sicer dokaj bogato izražanje čustev pri mačkah, vendar poznajo manj sestavljenih čustev. Tako predstavlja pri mačkah na primer ljubezen občutenje naklonjenosti do nekoga, s katero imajo boljše sposobnosti preživetja. Tudi mačja mati izraža pozitivna čustva do mladičev, jih neguje in skrbi za njih, dokler niso sami sposobni preživetja. Če pa se začnejo same počutiti ogrožene od njih, ta čustva izginejo oziroma se spremenijo v negativna," razloži.
Sreča, strah, jeza, žalost, poželenje in gnus!
Mačke zelo dobro izražajo čustva, vendar gre pri njih za bolj osnovna čustva, kot so sreča, strah, jeza, žalost, poželenje in gnus. Srečo zelo dobro kažejo z dobrikanjem in mirnostjo. To je občutek ugodja, ki nam je pri življenju z mačko na srečo najbolj poznan.
Strah, jeza in gnus so povzročeni s stimulusi iz okolja, ki so lahko vidni, slušni ali vonjalni. "Vsa ta čustva izražajo najmočneje v začetku pojava stimulusa, ki je to čustvo izzval. Pri poželenju lahko spet poudarimo veliko razliko, saj gre pri mačkah za hormonsko in instinktivno izzvano čustvo zaradi potrebe po preživetju in razmnoževanju," opiše veterinarka.
Tudi mačke žalujejo
Mačke zelo dobro občutijo izgubo skrbnika, mačke ali druge živali, s katero so živele dalj časa v sožitju in imele vzpostavljeno določeno hierarhijo, ki so je bile navajene. Takšna izguba jim velikokrat povzroča frustracijo, ki jo tudi pokažejo. "Ob takšni spremembi postanejo apatične, številne odklanjajo hrano in so pod stresom," Nataša pojasni nekatere primere, ko si sicer zdrave mačke ob izgubi nikoli niso opomogle.
Komentarji (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV