Dominvrt.si
Pes poleti

Lahko bi mu rekli tudi "obalni" klop!

Nika Dodig
29. 06. 2012 12.09
8

V zadnjih letih v Sloveniji veterinarji opažajo porast primerov dokaj nevarne klopne bolezni, imenovane babezioza. Po besedah veterinarja Gašperja Trojnerja z Veterinarske klinike Pesnica, so najbolj ogroženi tisti psi, ki z lastniki odhajajo dopustovat na Hrvaško.

Bodite izjemno previdni glede klopov!
Bodite izjemno previdni glede klopov! FOTO: iStockphoto
Za okužbo psa z babeziozo je potrebno, da se klop na psu "hrani" vsaj od 2 do 3 dni. Znaki okužbe so depresija, nenadno hujšanje in neješčnost psa, vročina, blede sluznice, povečane bezgavke in temno obarvan urin.

Na Hrvaškem je bolezen stalno navzoča, kar je tudi razlog za porast te bolezni pri nas.
Na Hrvaškem je bolezen stalno navzoča, kar je tudi razlog za porast te bolezni pri nas. FOTO: Thinkstock
Bolezen v porastu

Zanimalo nas je, koliko primerov babezioze so v Sloveniji že zabeležili letos in koliko lani. Po besedah veterinarja Trojnerja je bilo število letošnjih primerov zaenkrat relativno majhno, številka pa je primerljiva s številom lanskoletnih primerov v istem času. "Več primerov pa pričakujemo po končanih letnih počitnicah", je povedal veterinar.

"Na Hrvaškem je bolezen stalno navzoča, in to je tudi eden izmed razlogov za porast te bolezni. Tja se na počitnikovanje v času poletnih mesecih s svojimi psi odpravi veliko pasjih lastnikov. Že nekaj let pri nas opažamo tudi porast ostalih bolezni, ki so bile v preteklosti bolj kot ne značilne le za Mediteran", pravi Trojner.

Če psa zaščitimo pred klopi, je zelo majhna verjetnost, da bo zbolel za katero od klopnih bolezni.

Preventiva

Kot najboljšo in zelo učinkovito preventivo za babeziozo veterinar svetuje redno zatiranje zunanjih zajedalcev in pregledovanja psa. V kolikor opazite kakršnekoli nenavadne znake pri kužku, se posvetujte z veterinarjem in čim hitreje ukrepajte.

Dostop klopov v vaši okolici lahko preprečujete tudi sami. V nekaterih primerih so potrebna dodatna nadzorna dela: preventivno pršenje akaricidov v razpoke in špranje med pasjimi kletkami, uničevanje klopnih habitatov (trava, plevel, listje, grmovje) … Ljudje, ki živijo ali bivajo ob gozdu, lahko med svojo parcelo in gozdom nasujejo pesek, saj klopi neradi lezejo po peščeni podlagi.

Svoje izkušnje in mnenja lahko delite na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698