Dominvrt.si
Če se odločite za pasemskega psa, lahko zanj odštejete od nekaj sto evrov do krepko čez tisoč evrov.

Preverite, ali si sploh lahko privoščite psa!

Saša Senica
22. 01. 2016 06.57
0

Pes je brez dvoma človekov najboljši prijatelj in zato je zanj tako treba tudi skrbeti. Pes je odgovornost. Pred nakupom psa je treba dobro razmisliti, ali imamo zanj dovolj časa, prostora in sredstev, da mu nudimo ustrezno oskrbo.

Če se odločite za pasemskega psa, lahko zanj odštejete od nekaj sto evrov do krepko čez tisoč evrov.
Če se odločite za pasemskega psa, lahko zanj odštejete od nekaj sto evrov do krepko čez tisoč evrov. FOTO: Thinkstock
Vsak lastnik psa lahko našteje številne razloge, zakaj ga imeti. Iskreno veselje ob snidenju, skrb za redno telesno aktivnost lastnika, stisk za tolažbo v težkih časih … vragolije z navadno plastično vrečko, skok v naročje in dotik nežne dlake ter značilno predenje. Še marsikaj bi lahko dodali neprecenljivega, kar nam ponujajo in vračajo štirinožni prijatelji.
Povprečna življenjska doba psa je med 8 do 19 let, odvisno od velikosti in pasme. Manjši psi (od 8 do 11 kg) praviloma živijo najdlje.

V mesecu obdarovanja se nekateri odločijo, da bi (si) podarili tudi žival, a zavedati se je treba, da je žival predvsem odgovornost in tudi strošek. Prav zato je treba pred odločitvijo, da bi svoje življenje popestrili s pasjo ali mačjo družbo, dobro premisliti. V nasprotnem primeru se lahko zgodi, da po nekaj mesecih ali letih ugotovite, da niste ne časovno ne finančno sposobni skrbeti za žival, ki nato žal vse prevečkrat konča zapuščena na ulici.

Preverili smo, kakšne stroške nam lahko prineseta pes in/ali mačka. Izračun je okviren, saj lahko pri pregledu ponudbe najdemo potrebščine in storitve najrazličnejših cen, zato je marsikaj odvisno od lastnikove izbire, pa tudi od velikosti in pasme psa ali mačke. 

Če bo pes zunaj, je treba v stroške vračunati tudi pesjak in utico (a ne pozabite, da če zunaj pozimi zebe vas, zebe tudi vašega psa).
Če bo pes zunaj, je treba v stroške vračunati tudi pesjak in utico (a ne pozabite, da če zunaj pozimi zebe vas, zebe tudi vašega psa). FOTO: Thinkstock
Nakup - od 0 do več kot 1500 evrov

Če se odločite za pasemskega psa, lahko zanj odštejete od nekaj sto evrov do krepko čez tisoč evrov. Pri nakupih na podlagi raznih oglasov, predvsem pa pri nakupih iz tujine je treba biti pazljiv, da ne ostanete tako brez denarja kot psa. Če želite narediti še dobro delo, je zagotovo dobra izbira tudi obisk zavetišča. Za psa iz denimo ljubljanskega zavetišča boste odšteli 50,83 evra, a vse živali so pred oddajo v zavetiščih v celoti veterinarsko oskrbljene - pregledane, cepljene, čipirane in tudi sterilizirane oziroma kastrirane. Če pa si na primer želite mešanca, pa psa lahko zagotovo dobite tudi zastonj.

Ne glede na končne številke, bi se večina lastnikov strinjala z izjavo, da svojega psa ne bi zamenjali za noben denar na svetu.

Za izračun stroškov psa smo si kot primer izbrali srednje velikega mešanca (nekaj več kot 10 kg), katerega življenjska doba je 15 let.

Nujna in priporočljiva veterinarska oskrba - v 15 letih za srednje velikega psa od najmanj 230 do okoli 1350 evrov

Lastnik psa je dolžan, da psa do dopolnjenega tretjega meseca starosti označi z mikročipom in urediti prijavo psa ter ga tudi prvič cepiti proti steklini. Cena: od 50 do 60 evrov. Po pravilniku je za pse obvezno cepljenje proti steklini. Vsi psi morajo biti cepljeni prva tri leta zapored, nato na tri leta oziroma glede na priporočila proizvajalca cepiva. Če pozabite, se sistem podre in je znova treba psa cepiti tri leta zapored. Cepljenje pri večini veterinarjev stane okoli 30 evrov. V 15 letih bi za obvezna cepljenja odšteli 230 evrov.

Proti ostalim kužnim boleznim (kuga, leptospiroza, parvoviroza) je cepljenje priporočljivo. Mladički morajo biti v razmaku enega meseca cepljeni 2-krat, nato vsako leto sledi revakcinacija. Pri več veterinarjih smo našli ceno cepljenja proti kužnim boleznim 29 evrov (v 15 letih torej 464 evrov). Odločite se lahko tudi za cepljenja psa proti klopni boreliji (prav tako enkrat letno), vendar pa mora biti pes v tem primeru še vedno zaščiten proti klopom. Če želite, da je vaš pes brez klopov in bolh ter drugih zunanjih zajedalcev boste mesečno ali pa na dva oziroma tri mesece aplicirali tudi kožne kapljice. Paketek treh pipet proti zajedalcem, ki jih je mogoče kupiti v lekarni, za psa težkega od 10 do 20 kg je okoli 26 evrov (cena je določena po teži psa), v trgovinah je možno tudi kupiti kapljice (ena pipeta) za 8 evrov. Lahko se odločite tudi za ovratnico proti bolham, kupi se lahko tudi šampon proti zajedalcem. Na vsake tri do štiri mesece je treba psa tudi razglistiti, posamezna tableta stane 35 centov (ena zadostuje za 10-kilogramskega psa). Na leto bi proti zajedalcem in glistam namenili okoli 35 evrov. V 15 letih pa po tem izračunu 525 evrov.

Če ne želite, da bi vaš kuža odhajal 'k puncam' oziroma da bi imela vaša psička potomce (še vedno so vse prevečkrat mladiči nezaželeni in posledično njihova usoda ni lepa), je priporočljiva tudi kastracija oziroma sterilizacija. Cena, v katero je praviloma všteta tudi anestezija, antibiotik, analgezija in drugo potrebno, je odvisna od velikosti psa (cene se pri posameznih veterinarjih zelo razlikujejo). Sterilizacija je dražja - za psičko, težko od 10 do 25 kilogramov smo našli cene od 130 do 190 evrov. Za psico, težjo od 50 kilogramov pa so cene sterilizacije nad 200 evrov. Kastracije (ker je poseg nekoliko lažji) so cenejše - za psa od 10 do 20 kg smo našli cene od 98 do 150 evrov.

Hrana in priboljški - v 15 letih od 3600 do več kot 18000 evrov

Na trgu je številna ponudba hrane. Strokovnjaki priporočajo, da svojemu psu namenite čim bolj kakovostno hrano, ki jo posledično poje tudi manj. Na embalaži je praviloma označeno, koliko hrane potrebuje pes, najboljša pa je kombinacija mokre in suhe hrane. Številni lastniki se sicer že odločajo, da psu kuhajo tudi sami (na spletu je mogoče najti najrazličnejše recepte). Koliko hrane pes potrebuje, je odvisno od velikosti, pasme, starosti in aktivnosti psa.

Strokovnjaki priporočajo, da svojemu psu namenite čim bolj kakovostno hrano, ki jo posledično poje tudi manj.
Strokovnjaki priporočajo, da svojemu psu namenite čim bolj kakovostno hrano, ki jo posledično poje tudi manj. FOTO: Thinkstock
Številna ponudba prinaša tudi najrazličnejše cene. Za 400 gramsko konzervo smo našli cene od nekaj deset centov do okoli 2,5 evra (če je pes med občutljivimi ali pa da ima kakšno bolezen, denimo sladkorno, je hrana lahko še dražja).. Še večja je ponudba pri briketih, izbirate lahko brikete, prilagojene pasmam, starosti, aktivnosti, različna so tudi pakiranja .... Za 12 kilogramsko vrečo briketov pa lahko odštejete od 10 do tudi več 60 evrov. Seveda pa vreča zadostuje za kar nekaj časa. Sem ter tja je dobro svojega psa tudi pockrljati s kakšnim priboljškom, ki je dober za njegove zobe, dlako ...

Koliko hrane dati svojemu psu? Navodila za hranjenje so večinoma zapisana na embalaži hrane, se pa tabele razlikujejo, glede na vsebnost določenih sestavin in podobno. Za našega mešanca, ki smo si ga izbrali za izračun stroškov, ki tehta med 10 in 15 kilogramov, bi tako po večini razpredelnic rabili dnevno od 400 do 600 g hrane. Odvisno od izbire, lahko za hrano mesečno odštejete od 20 (pri najcenejši hrani je vprašljiva kakovost, ker je manj hranilna, bi jo pes potreboval tudi v večjih količinah) do več kot 100 evrov. V 15 letih od najmanj 3600 do več kot 18000 evrov.

Potrebščine za psa: povodec, ovratnica, igrače, vrečke za kakce .... - od 200 do več kot 500 evrov

Med nujno opremo za psa sta tudi ovratnica in povodec, saj pes dnevno potrebuje sprehajanje. Ovratnico pri sprehodih lahko zamenjate za oprsnico. Za zelo majhnega psa lahko ovratnico kupite že za nekaj evrov, za večje in močnejše pse pa lahko odštejete tudi okoli 50 evrov. Večinoma pa se cene gibljejo okoli 15 evrov.

Oprsnica za majhnega psa stane okoli pet evrov, za velikega pa okoli 30 evrov. Za srednje velikega od 10 do 15. Tudi pri povodcih se cene razlikujejo glede na velikost psa - od 2, 3 do 45 evrov. Za 12 kilogramske pse povodci stanejo od 12 do 17 evrov. Na sprehodih se bo kuža tudi pokakal in to je treba pobrati. 60 vrečk stane od enega do 3 evrov. Treba mu je kupiti tudi posodo za hrano.

Še posebej igrivim mladičkom je simpatično privoščiti tudi kakšno igračo, ki jih z veseljem lovijo tudi veliki psi. Cene od evra do tudi več kot 20 evrov.

Skupno bi za našega srednje velikega mešančka v 15 letih porabili od najmanj 4200 (če bi upoštevali najcenejšo hrano in samo obvezna cepljenja) do več kot 20.000 evrov (ne upoštevajoč bolezni). V povprečju torej okoli 12.000 evrov.

Glede na velikost se razlikujejo tudi cene postelj za psa - od nekaj evrov do več kot 100. Seveda lahko tu marsikaj naredite tudi sami, saj mu lahko ležišče uredite iz vaših odej, ipd. Če bo pes zunaj, je treba v stroške vračunati tudi pesjak in utico (a ne pozabite, da če zunaj pozimi zebe vas, zebe tudi vašega psa). Manjšemu psu lahko kupite tudi torbo za transport, prav tako zaščito za sedeže in mrežo za avtomobil. Psa pa lahko tudi oblečete, da ga ne zebe ali pa v primeru dežja - oblekice stanejo od 10 (za manjšega psa) do 60 evrov (za večjega). Psu je dobro nameniti tudi kakšno brisačo, da ga zbrišete, ko je moker.

V izračunu za našega mešančka smo upoštevali, da mu bomo v 15 letih nekajkrat zamenjali ovratnico, oprsnico in povodec, kupili mu bomo nekaj igrač, posteljo bo imel v hiši. Oblekic pa mu ne bomo kupovali. Od najmanj 200 do več kot 500 evrov.

Nekateri psi rabijo tudi redno striženje. Cene pri pasjih frizerjih so za striženje od okoli 25 (za majhnega psa) do 35 ali celo več kot 40 evrov za velikega psa.
Nekateri psi rabijo tudi redno striženje. Cene pri pasjih frizerjih so za striženje od okoli 25 (za majhnega psa) do 35 ali celo več kot 40 evrov za velikega psa. FOTO: S.C.

Nega, šolanje, hotel … - v 15 letih najmanj 250 evrov

Vaš najboljši prijatelj potrebuje tudi nego, ki je odvisna predvsem od dolžine dlake. Redno ga je treba krtačiti (za krtačo oziroma glavnik lahko odštejete od nekaj evrov do več kot 20). Ko bo zares umazan, bo psa treba tudi skopati (prepogosto šamponiranje je za psa škodljivo). Šamponi stanejo od nekaj evrov do več kot 15 (posebni šamponi, če ima pes težave s kožo).

Nekateri psi rabijo tudi redno striženje. Cene pri pasjih frizerjih so za striženje od okoli 25 (za majhnega psa) do 35 ali celo več kot 40 evrov za velikega psa. Frizerji sicer nudijo tudi kopanje in razčesavanje psa, hkrati pa tudi nego ušes (steklenička posebnega čistila od 8 do 12 evrov), oči (steklenička okoli 8 evrov) in krempljev. To je namreč prav tako priporočljivo redno pregledovati in čistiti.

Vsekakor je pred nabavo psa treba razmišljati tudi o tem, kam s psom, ko greste na dopust. Boste psa lahko vzeli s seboj ali ga boste pustili v varstvu? Obstajajo tudi pasji hoteli - za 24urno varstvo je treba v pasjem hotelu odšteti okoli 20 do 25 evrov (za večje pse tudi več).

Psa lahko peljete tudi v šolo. Mala šola pri različnih ponudnikih stane od 100 do 175. Nato lahko izberete tudi različne nadaljevane tečaje.

Tudi pri tem delu skrbi za psa je marsikaj pri izračunu odvisno od izbire lastnika. Denimo, da smo za našega vzorčnega mešančka izbrali malo šolo, negovali bi ga sami, striženja ne bi potreboval, prav tako bi mu varstvo uredili pri sorodnikih in prijateljih. Izračun v 15 letih: najmanj 250 evrov.

Kaj pa če pes zboli?

To vsak lastnik upa, da se ne bo zgodilo. Prvič zato, da njegov ljubljenček ne bi trpel, drugič pa tudi za to, ker lahko to močno udari po denarnici, kar je razvidno že iz hitrega pregleda posameznih cenikov storitev pri veterinarjih. Že za obravnavo manjše rane (ki bi jo pes denimo dobil ob ugrizu drugega psa) lahko pri ugodnejšemu veterinarju odštejete okoli 100 evrov. Seveda so tu še preiskave, da pes pri ugrizu ni staknil stekline ali kakšne druge bolezni.

Cene operacij tumorjev na koži ali seskih se gibljejo od 210 do tudi več kot 300 evrov. Številnim posegom sledijo dnevni obiski veterinarjev, morebiti tudi hospitalizacija … Pri psih so denimo pogosti tudi posegi na zobovju. Cene se razlikujejo glede na težo psa - od 50 do več kot 200 evrov.

Psa lahko tudi zavarujemo. Povpraševanje smo poslali na več slovenskih zavarovalnic. Za osnovni paket(pogin ali usmrtitev psa) bi premije za psa z zavarovalno vsoto 500 evrov znašale od 40 do 82 evrov pri eni izmed zavarovalnic, pri drugi pa 49,50 do 63,80 evra, pri tretji pa so nam poslali izračun za psa, vrednega 700 evrov (in ni starejši od 18 mesecev) - osnovni paket bi stal 32 evrov. Dražje so premije, ki vključujejo tudi zdravljenje Od 88 do 178 evrov s 30-odstotno soudeležbo zavarovanca pri plačilu stroškov zdravljenja, 65 evrov s 30-odstotno soudeležbo ali 45 s 50-odstotno ali pa 120 evrov s 25-odstotno soudeležbo.

Ob koncu življenja našega psa pa je treba vračunati tudi morebitne stroške evtanazije. Za do 10-kilogramskega psa so cene od 35 do 50, za težjega kot 25 kilogramov in naprej pa od 60 do več kot 100. Za srednje težkega psa (od 10 do 25 kg) pa se cene gibljejo od 45 do 65 evrov.

Skupno bi za našega srednje velikega mešančka v 15 letih porabili od najmanj 4200 (če bi upoštevali najcenejšo hrano in samo obvezna cepljenja) do več kot 20.000 evrov (ne upoštevajoč bolezni). V povprečju torej okoli 12.000 evrov.

Lastnik psa je dolžan, da psa do dopolnjenega tretjega meseca starosti označi z mikročipom in urediti prijavo psa ter ga tudi prvič cepiti proti steklini.
Lastnik psa je dolžan, da psa do dopolnjenega tretjega meseca starosti označi z mikročipom in urediti prijavo psa ter ga tudi prvič cepiti proti steklini. FOTO: Thinkstock

 

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698