Izbira ljubljenčka
Vsekakor je ureditev doma na prihod ljubljenčka v veliki meri odvisna od tega, za katerega ljubljenčka ste se odločili oziroma katerega so vam podarili ali pa ste ga v oskrbo dobili, ne da bi imeli čas za globok razmislek o tem.
Torej - gre za žival v kletki, akvariju ali takšno, ki se prosto in samostojno giblje po stanovanju?
Postavitev kletk, akvarijev ali terarijev zahteva določeno pozornost. Ker se živali hitro navadijo na svoj dom, je pametno, da o lokaciji temeljito razmislite in se tako izognete kasnejšemu premeščanju, kar bi vašemu novemu ljubljenčku kasneje po nepotrebnem povzročalo stres.
Tudi ko pridete domov z mladičem, poskrbite, da bo njegovo prvo srečanje z družino, ostalimi hišnimi ljubljenčki (če jih imate) in samim okoljem umirjeno in čim manj stresno.
Namestitev
Za vašega novega ljubljenčka je najbolje, da ga namestite v miren kotiček vašega doma, kjer ste že prej uredili vse potrebno – hrano, vodo, pri mucku za mačje stranišče, igrače, odejico … Sploh mucki, kužki in glodavci bodo kaj hitro samostojno začeli raziskovati prostor okrog sebe in se tako počasi navajali na novo okolje in vse ostalo.
Če imate še druge hišne ljubljenčke (psa ali mačko), bodite pozorni na njihove reakcije in na začetku (vsaj nekaj dni) ne puščajte mladička samega z njimi. Bodite pozorni tudi na prehranjevalne navade vašega novega družinskega člana ter vse navade, ki jih je »prinesel« s seboj.
Prostor, kjer se bodo vaši ljubljenčki prehranjevali, naj bo ustrezno zaščiten in naj ne zahteva posebnega čiščenja. Najprimernejše površine so take, ki jih lahko preprosto obrišete s krpo in se ne poškodujejo hitro.
Glodavce nikar na prepih!
Poleg ustrezne velikosti, višine in podlage ljubljenčkovega prostora morate biti pozorni tudi na izpostavljenost prepihu ali vlagi. Če ste izbrali glodavca, je to še posebej pomembno, saj so le-ti zelo občutljivi na razna vnetja. Živali morate zagotoviti tudi dovolj svetlobe in toplote.
Ne pozabite ustrezno zaščititi tudi električnih in drugih kablov v okolici kletke glodavca, pa tudi drugod po stanovanju, saj zaradi radovednosti smrčkov in krempljev kaj hitro lahko pride do poškodb in nujnih obiskov pri veterinarju.
Poleg primerne umestitve kletke ali košarice v prostor bodite pozorni tudi na to, da bo imel vaš novi ljubljenček dovolj prostora za gibanje in igro, saj so lahko le redke izmed živali ves čas v omejenem kotičku.
Ustrezna zaščita pohištva
Tudi tisti, ki izberete mačko ali psa, morate zagotoviti poseben kotiček za njihovo spanje in hranjenje. Tega lahko popestrite s kakšno igračo in ga naredite za ljubljenčka bolj privlačnega. Poleg sproščanja igrivosti ljubljenčka se boste tako tudi lažje izognili škodi na pohištvu zaradi žvečenja, svojega štirinožnega prijatelja pa boste lažje naučili, da na določeno pohištvo ne sme skakati.
Če se pred nakupom ali posvojitvijo živali ukvarjate s prenovo stanovanja, vzemite v obzir tudi novega člana družine. Odločite se za trpežne talne obloge, kot so keramične ploščice ali linolej.
Posebno pozornost velja nameniti tudi zavesam. Raje se odločite za roloje iz goste tkanine in se izogibajte zavesam, ki imajo okrasne obrobe iz vrvic. Te so namreč zelo nevarne za mačke, tudi psi se lahko v njih zapletejo.
Na tla namestite pralne preproge temnejših barv. Priporočljivo je tudi, da ne uporabljate čistil za tkanine, ki vsebujejo amonijak, saj le-ta lahko vašega psa ali mačko prepriča, da uporablja vašo dragoceno orientalsko preprogo kot stranišče.
V trgovinah, specializiranih za male živali, vam bodo znali svetovati pri nakupu čistil, ki vsebujejo ustrezne encime in tudi temeljito očistijo lužice, ki jih bo naredil vaš novi ljubljenček preden se bo navadil na hišni red.
Oblazinjeno pohištvo vašega doma naj bo pralno. Usnjeni kavči in sedeži so sicer preprostejši za čiščenje, vendar boste morali paziti na ustrezno striženje krempljev ljubljenčka, kajti lahko se zgodi, da bo v vašem kavču zazijala velika luknja.
Pazite tudi na rastline
Nevarne kemikalije, zdravila in čistila, naj bodo od prihoda vašega ljubljenčka naprej zaklenjena. Pri tem je potrebno poudariti tudi, da so marsikatere lončnice, ki so v stanovanjih pogoste, lahko zelo strupene za živali.
Tudi tiste rastline, ki niso škodljive za ljubljenčka, je pametno umakniti na varno, saj jih lahko marsikateri živalski mladič uporabi za brušenje krempljev ali plezanje.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na
Komentarji (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV