Dominvrt.si
Papiga

To morate vedeti vsi ljubitelji papig

S.C.
13. 01. 2017 08.37
0

Prav tako kot vse domače živali tudi ptice potrebujejo lastnika, ki bo odgovorno skrbel za njihovo življenjsko okolje in zdravje. Tistim, ki si želite papige, pa se še odločate o njenem nakupu, zato ponujamo nekaj nasvetov, ki vam bodo pomagali pri odločitvi.

Papiga
Papiga FOTO: Thinkstock

'Zgovorni' ljubljenček

Papige so lahko zabaven ljubljenček in včasih tudi prijeten sogovornik, vendar pa vse nimajo enake sposobnosti govora. Nekatere med njimi se lahko naučijo le nekaj besed, druge pa jih lahko osvojijo celo tisoč in več. Da bi vas vaša ptica ob prihodu iz službe pozdravila, se morate najprej z njo veliko pogovarjati: šele tako se bo naučila več besed. Če si želite zelo 'zgovorne' papige, izberite amazono, sivega žakoja ali malega aleksandra, vsekakor pa bo papiga bolj dovzetna za učenje govora, če bo zdrava in ji ne bo dolgčas. Učenje se mora začeti že pri mladiču, prav gotovo pa se je treba z njimi veliko ukvarjati. S tem lahko dosežete celo, da bo papiga poznala več stavkov.

Papiga
Papiga FOTO: Thinkstock

Izberite zase primerno ptico

Strokovnjaki opažajo, da si nekateri z željami naložijo preveliko breme in si omislijo ptico, za katero ne morejo skrbeti. Tisti, ki nimate izkušenj s pticami, zato ne izbirajte posebej zahtevnih in eksotičnih ptic. Za svojo prvo ptico izberite skobčevko ali nimfo: te niso posebej zahtevne za oskrbo, so pa še vedno zelo zanimive. Trenutno pa se tisti z več izkušnjami največkrat odločajo za rozele in penante, ki veljajo za srednje zahtevni vrsti papig. Da mora biti odločitev o nakupu dobro premišljena, pa je jasno že iz podatka, da rozele živijo med 20 in 25 let, medtem ko penanti doživijo tudi 30-letno starost.

Ob nakupu ptice

Če ste se posvetovali z vsemi člani družine ter sklenili, da ste pripravljeni skrbeti za ptico, se najprej obrnite na strokovnjaka, ki vam bo lahko še dodatno pomagal pri izbiri ptice in ustrezne opreme zanjo. Papigo lahko kupite v trgovini za male živali ali pri rejcih. Pozorno preverite, ali je vaša nova pernata prijateljica čista okoli nosnic, ali se ob prijetju upira, kar pomeni, da je pri močeh, in ali nima nobenih znakov diareje: se pravi je čista. Tako si boste prihranili razočaranje in skrb ob bolezni novega ljubljenčka, ki je lahko ob ustrezni oskrbi z vami veliko let.

Pri nekaterih vrstah je težko razločiti spol, če niste poznavalci, na primer pri skobčevkah. V vednost - samci in samice se ločijo po nosnicah: samci imajo svetlo ali temno modro obarvane nosnice, medtem ko imajo samičke nosnice od svetlo do temno rjave barve.

Svoji ptici zagotovite ustrezen življenjski prostor

Ko ste izbrali ptico, ji morate izbrati še ustrezno kletko in dodatke, ki jih potrebuje. Kletka mora biti predvsem dovolj velika za ptico, ki bo v njej prebivala, opremljena pa mora biti še z napajalnikom in s krmilniki. Za kratkočasenje naj bodo v njej igrala: predvsem gugalnice, ogledala, kakšen zvonček in nujno potrebna sipina kost, s katero si ptica brusi kljun. Strokovnjak pa opozarja, da naj v kletki ne bo preveč predmetov: tako bi namreč lahko ptici jemali njen dragoceni prostor. Osnovna dimenzija kletke za razne kanarčke in skobčevke je 80 x 90 x 80 centimetrov.

Velikost kletke je za dobro počutje ptice ključnega pomena. V primeru, da je premajhna, se lahko to odraža tudi na njenem počutju: ptica lahko postane apatična in otožna, lahko pa postane celo agresivna do svojega lastnika in ga začne kljuvati. To se lahko zgodi tudi po transportu, ko se ptica še ne navadi na svoje novo okolje, vsekakor pa je lahko razlog za to tudi premajhna kletka.

Pa veliko užitkov s svojo novo prijateljico!

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698