Sicer pa je navidezna brejost nasledek hormonskih motenj. Znano je, da medsebojno delovanje hormonov estrogena, nadledvičnega hormona in prolaktina vplivajo na pojav mleka v mlečnih žlezah. "Vzroki za navidezno brejost so hormonski in se lahko pojavijo pri vsaki nesterilizirani psici katerekoli starosti, nagnjene k njej pa so predvsem manjše pasme psov. Nastanek navidezne brejosti je posledica delovanja hormonov v njenem telesu, ki začnejo delovati ob gonitvi", razloži Nataša Leskovar, veterinarka iz veterinarske bolnice Šentjur.
V tem času tako namreč seski močno nabreknejo, iz njih pa se izloča mleko, bodisi spontano ali na pritisk. Pojavlja se praviloma po vsaki gonitvi in je z leti vse huje, žal pa je sterilizacija psičke ne glede na njeno starost, po besedah veterinarke, edina rešitev. "Edini učinkovit način za preprečitev navidezne brejosti je sterilizacija. S sterilizacijo dosežemo to, da preneha delovanje hormonov, ki so vzrok za nastanek navidezne brejosti".
Znaki navidezne brejosti
Pri psicah se včasih, po obdobju gonitve, pojavijo posebne vedenjske težave, ki se med drugim kažejo v tem, da psica postane nekoliko lenobna in ji ni več do sprehodov, včasih pa lahko pridobi tudi na telesni teži. Če vemo, da psica med gonitvijo ni imela možnosti za spočetje, gre v tem primeru za navidezno brejost. Navidezna brejost se navadno pojavi približno dva meseca po gonitvi, ter lahko traja do štirih tednov, v nekaterih primerih pa celo do šest tednov. "Znaki navidezne brejosti so povečanje mlečne žleze-seskov, imajo povečan trebuh, spremenijo obnašanje, postanejo manj igrive, so bolj lene, začnejo si pripravljati mesto za kotitev, iz seskov pa jim začne iztekati mleko. V gnezdo si lahko nosijo različne predmete, igrače, tudi čevlje, katere ljubosumno pazijo", pove Leskovarjeva.
Tako imenovano gnezdo je lahko v omari, pod posteljo, skratka nekje kje se psička počuti varno. Ves dan prebije v gnezdu, ven gre le na opravljanje potrebe in potem hitro nazaj. Pogosto psička tudi presunljivo in neprestano cvili in se čudno in nervozno vede. Nekatere psice postanejo apatične in izgubijo apetit. Prav tako nekatere psičke postanejo bolj lene, manj igrive in bolj poslušne.
Pri navidezni brejosti psički pogosto kaplja mleko iz seskov, ki lahko močno otečejo in so boleči. Navidezna brejost lahko traja tudi do dva tedna.
Pomembno: Kaj storiti, če vaša psička trpi za navidezno brejostjo?
Lastnik pogosto poišče pomoč veterinarja, saj mu ni popolnoma jasno, kaj se dogaja z njegovo živaljo. Navidezno brejost, z vsemi spremljajočimi pojavi, lahko zdravi samo veterinar. "Potreben je obisk pri veterinarju, da izključimo brejost in abortus. Nato se pogovorimo kako ublažiti simptome, da se čimprej končajo znaki, ki so lahko zelo stresni in neprijetni za psico in lastnika. Ponavadi damo tudi kapljice, ki ustavijo izločanje mleka. Če lastnik ne želi v prihodnje mladičev, se predlaga sterilizacija, saj se navidezne brejosti največkrat ponavljajo in lahko preidejo v piometro-gnojno vnetje maternice".
Vendar pa lahko veliko za to, da stanje čimbolj omilimo, storimo tudi sami:
- Čim manj se psičke dotikajte pri seskih.
- Psički ne dovolite, da se liže po seskih.
- Pomagate lahko tudi s hladnimi obkladki, ki jih damo na seske.
- Psički v času njene odsotnosti skrijte igrače oziroma njene tako imenovane 'mladičke'.
- V tem obdobju naj bo vaša psička bolj aktivna kot sicer. Obvezni so dolgi sprehodi.
- Po potrebi psički zmanjšajte količino dnevno zaužite hrane.
- Ker je to obdobje za psičko psihično zelo naporno, je pomembno, da se do nje vedemo povsem normalno.
- Ne dajajte ji potuhe, saj boste na ta način najlažje prispevali k temu, da bo to obdobje izredne psihične stiske zanjo čim krajše.
Velika verjetnost je, da se bo ponovila tudi v prihodnje
90 odstotkov vseh navideznih brejosti mine v roku 3 - 4 tednov, brez zdravljenja. Pri 10 odstotkih pa navidezna brejost psičko predvsem psihično izčrpa zaradi želje po mladičkih. Psička išče mladičke, ki bi pri njej sesali in z tem spraznili seske, v katerih je polno mleka. Zaradi velike količine mleka se lahko pojavi tudi mastitis.
Če gre za hujšo obliko, veterinar lahko predpiše diuretik, saj blaga dehidracija prepreči laktacijo. Če tudi to ni uspešno je potrebna hormonska terapija. Najboljša rešitev v primeru rednega pojavljanja navideznih brejosti pa je ne glede na starost psičke, sterilizacija.
Navidezna brejost pri mačkah!
Pojav navidezne brejosti pri mačkah je enak kot pri psičkah. Tudi zanje je edina najboljša rešitev sterilizacija. Tako kot psičke tudi sterilizirane mačke nimajo težav z navidezno brejostjo, z vnetjem maternice, rakavimi tvorbami na jajčnikih in maternici.
Mačke postanejo spolno zrele enkrat od 6 do 12 meseca starosti. Medtem ko se psice parijo dvakrat na leto se samice mačk parijo večkrat na leto. Pri nas to obdobje traja približno od februarja do oktobra. V času gonitve mačka zelo spremeni vedenje: joka, mijavka, se valja po tleh, lahko tudi urinira v stanovanju ali hiši, saj s tem pokaže potencialnim snubcem, da je pripravljena za parjenje.
Pri mačkah poznamo štiri faze paritvenega ciklusa
V prvi fazi se nekatere mačke rade crkljajo ter se trudijo, da bi nam ugajale.
V drugi fazi se pričnejo oglašati in vabiti oglaša z glasovi, ki spominjajo na otroški jok. Postavljajo se v položaj parjenja z repom vstran in navzgor usločenim hrbtom. Drgnejo se vam lahko ob noge in se prevračajo na hrbet. Pogosto tudi manj jedo.
Tretja faza traja dva do štiri tedne, to je premor med dvema ciklusoma parjenja. Če se je mačka parila in ni bila oplojena, lahko pride do navidezne brejosti. Takrat lahko faza traja tudi do dveh mesecev.
Četrta faza ali anestrus je obdobje spolnega premora.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV