Kletka
Kletka je prostor v katerem papiga preživi večino svojega časa, nekatere celo vse življenje, zato mora biti ta dovolj velika in pravilno opremljena, da preprečite psihofizične motnje živali zaradi utesnjenosti.
Kletko namestite tako, da morebitni drugi hišni ljubljenčki ne morejo do nje. Po navadi je to na stojalu, omarici ali na steni. Papiga naj bo v prostoru, kjer se veliko zadržujete, vendar to ne sme biti kuhinja, ker ji lahko razni hlapi resno škodujejo.
Žival ne sme biti izpostavljena prepihu, neposrednemu soncu v vročih dneh ali grelnim telesom. Prostor, v katerem je vaš ljubljenček, naj je dovolj svetel, saj je sončna svetloba zelo pomembna pri presnovi vitamina D, ki je ključen za zdravje živali.
Redno čiščenje kletke je pogoj za zdravje vašega ljubljenčka in posledično tudi vas. V specializiranih trgovinah lahko dobite čistila za kletko, ki uničijo večino bakterij v kletkah in na opremi, kjer se papiga zadržuje, hkrati pa so neškodljivi za vas in vašega ljubljenčka.
Igrala
Igrala so v življenju papige zelo pomembna, saj jo s tem zamotimo in preprečimo enoličnost, ki prepogosto privede do psihofizičnih motenj. Čim več igral večkrat menjamo ali vsaj prestavimo po kletki, da se jih papiga ne naveliča.
Uporabljajte igrala, ki so narejena iz mehkejšega lesa z lubjem, da jih lahko s kljunom »načne« in igrala iz trših materialov za spodbujanje možganskega razvoja. To so večinoma igrala iz prozornih akrilnih materialov, opremljeni z zvončki, krogi ali vrtečimi delci.
Prehrana
Papige potrebujejo briketirano hrano z dodatki sadja in zelenjave. Izbirajte barvno raznoliko hrano, obogateno z vitamini in minerali, saj bo le-ta bolj zanimiva za vašega ljubljenčka. K prehranskim mešanicam lahko dodate tudi sveže sadje in zelenjavo v zmernih količinah. Izberite svežo hrano, ki je primerna za vrsto vaše papige.
Lahko uporabite tudi mineralne kamne, ki hkrati vsebujejo vitamine in minerale, za brušenje krempljev pa uporabljamo za to prilagojene palice.
Socializacija in vzgoja
Ko ptico prinesete domov, ji najprej dajte nekaj dni miru, da se navadi na novo okolje. Približujte se ji počasi, brez nenadnih gibov in nepotrebnega hrupa. Po nekaj dneh ji začnite ponujati hrano med rešetkami kletke. Ko vam bo papiga kazala zaupanje in vzela hrano, lahko poskusite iti z roko v kletko.
Z ogromno mero potrpežljivosti in veliko neuspelih poskusih, vam bo po nekaj časa papiga začela sama prihajati na roko. Takrat je pravi čas, da jo začnete spuščati iz kletke. Pred tem prostor dobro zaščitite in odstranite vse nevarne predmete, zagrnite večja okna in preverite, da ni v istem prostoru še kak drug ljubljenček.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV