Dominvrt.si
Pes

To bi moral vedeti vsak!

Nika Dodig
30. 04. 2013 08.09
4

Tudi psi se sporazumevajo z nami, vendar za razliko od nas, ki za to uporabljamo besede, se oni preko gibov svojega telesa. S poznavanjem osnov pasje govorice lahko pri psu hitro ugotovite, kdaj vam na primer grozi zares in kdaj le opozarja.

Sproščenost, zadovoljstvo in srečo psi nakazujejo tudi z globokimi vzdihljaji. Največkrat jih lahko slišite, ko se vaš pes uleže poleg vas ali svoje družine, globoko vzdihne in zaspi ali le umirjeno opazuje.
Sproščenost, zadovoljstvo in srečo psi nakazujejo tudi z globokimi vzdihljaji. Največkrat jih lahko slišite, ko se vaš pes uleže poleg vas ali svoje družine, globoko vzdihne in zaspi ali le umirjeno opazuje. FOTO: iStockphoto
Prav tako boste lahko skozi njegovo telesno držo 'prebrali', ali je negotov ali prestrašen, kdaj je ponižen in kdaj se predaja. Dobro je vedeti tudi, kdaj se vam podreja in kdaj vas vabi k igri.

1. Nevtralno vedenje – sproščenost

Da je pes sproščen, boste najlažje prepoznali preko njegove ohlapne drže glave, sproščenega, ne nagrbančen obraza, sproščene drže telesa in repa, ki je v takšnem stanju pri psu spuščen dol. Uhlji so v tem primeru sproščeno ob glavi. Pes je videti, kot da se smeje. Pomeni, da ima rahlo odprt gobček, skozi katerega mirno kaže jeziček (ne sope).

Grožnja
Grožnja FOTO: Thinkstock
2. Izražanje negotovosti in strahu

Napet obraz in napeta drža glave sta znaka, da je vaš pes ali negotov ali prestrašen. Uhlji pri psu v takšnem stanju ponavadi "poskakujejo". Drugače povedano, enkrat so naprej, takoj zatem pa jih kuža zasuče rahlo nazaj ali navzdol. Pasji gobec je videti podaljšan, kot da bi pes vlekel kotičke ustnic nazaj. Celotno telo je nekoliko zmanjšano, rep pa močno spodvit pod trebuh. Oči so nekoliko priprte, nosni hrbet pa nekoliko zgrbančen. Opisane znake lahko spremlja cviljenje, uriniranje, kazanje zob ali tiho renčanje, medtem ko nekateri psi lahko, ko so negotovi ali prestrašeni tudi lajajo. Strah ali negotovost pa pes izraža še na en način, in sicer sedi, tačko pa drži nekoliko nad tlemi.

3. Zbujanje pozornosti

Z izmikanjem neposrednemu stiku z očmi želi vaš pes opozoriti nase. Ko bo želel nekaj od vas, vzbuditi vašo pozornost, bo po vsej verjetnosti njegova glava visoko dvignjena, prav tako tudi uhlja, medtem ko bodo noge zravnane in hoja nekako 'privzdignjena'. Pri takšni drži psa veliko ljudi reče, da se pes baha. Z enakim vedenjem si psi vzbujajo pozornost tudi med seboj. Morda ste že kdaj opazili, kako se pes važno nosi okrog psičke, pri kateri želi vzbuditi pozornost, medtem ko psička zanj ne kaže zanimanja. Prav tako boste opazili poskočno nošen rep, s katerim pes ponavadi maha. Pes išče pozornost tudi s kopanjem z nogami, markiranjem (uriniranjem), naskakovanjem, odrivanjem ali suvanjem. Včasih pa boste lahko opazili, da bo dal pes sprednje noge preko telesa drugega psa.

4. Grožnja

Nasršena dlaka, trda hoja in počasno pomikanje so opozorilni znaki, da je bolje, da se od psa oddaljite ali da mu daste vedeti, da vam ne sme groziti. Grožnjo pes nakazuje tudi z dvignjenim repom, ki je že nad hrbtom ter z nekoliko nižjo lego glave. Čelo psa je nagubano, ustnice dvignjene in povlečene nazaj, telo pa je rahlo nagnjeno naprej. Hkrati pes, ki grozi, kaže tudi prednje zobe. Najboljši znanilec grožnje pa so njegove oči. Pes, ki grozi, vas bo neprekinjeno gledal v vaše oči in pogleda ne bo umaknil. Z znaki premoči, med katerimi je tudi naježena dlaka po vihru in hrbtišču, želi pes doseči, da je videti večji oziroma višji. Opisane znake spremlja še globoko, togo renčanje, lajanje, hlastanje ali zaletavanje v nasprotnika.

5. Ponižnost ali predaja

Ko se želi pes predati, se uleže na hrbet, hkrati umika pogled, še posebej se izogiba stiku z očmi, glavo pa obrača nekoliko vstran. Isto se obnaša, ko vam izkazuje ponižnost ali podrejenost. Da vam vaš pes v nekem določenem trenutku priznava nadrejeni položaj, boste vedeli tudi po njegovi napeti koži na čelu in gobcu, potegnjenem nazaj. Ko pes, ki drugi živali nastavi bok, ji sporoča, da je nižji in da ji priznava premoč.

Hkrati lahko pes v smeri višje uvrščenega psa steguje šape, včasih pa slišite tudi cviljenje ali opazite 'vabljivo poskakovanje'. Nižje uvrščen pes višje uvrščenemu nasprotniku v znak prijateljstva prinaša igračke (darila).
Hkrati lahko pes v smeri višje uvrščenega psa steguje šape, včasih pa slišite tudi cviljenje ali opazite 'vabljivo poskakovanje'. Nižje uvrščen pes višje uvrščenemu nasprotniku v znak prijateljstva prinaša igračke (darila). FOTO: Reuters

6. Aktivna podrejenost – pomirljiva gesta

Glava je nižje in nekoliko med rameni, drugače povedano, v liniji z lopaticama. Glava psa se premika hitro, rep, s katerim pes hitro maha, pa je povešen. Pes gleda nasprotnika (psa ali človeka) od spodaj navzgor, njegova uhlja pa sta ali postavljena na široko narazen ali tesno nazaj na glavo. Največkrat lahko to govorico telesa pri psu opazite, ko sicer mlajši in manj dominanten pes sreča drugega psa, katerega sicer spoštuje, a se ga ne boji ter ga želi vseeno spoznati. Največkrat se v takšnem trenutku mlajši pes, ko se mu bliža drugi pes, usede in mu dovoli, da ga ovoha. Podrejeni pes višje uvrščenemu psu ponavadi začne oblizovati ustna kota ali pa se ju le dotika. Pes, ki meni, da ga drugi pes, tudi človek, ogroža, začne nekontrolirano ovohavati ali izkopavati tla. Prav tako bo po vsej verjetnosti začel gledati gor ali se začel praskati. Hkrati lahko pes v smeri višje uvrščenega psa steguje šape, včasih pa slišite tudi cviljenje ali opazite 'vabljivo poskakovanje'. Nižje uvrščen pes višje uvrščenemu nasprotniku v znak prijateljstva prinaša igračke (darila).

7. Pozivanje k igri

Ko bo želel pes drugega psa ali vas zvabiti k igri, bo začel strmeti v vas oziroma svojega nasprotnika. Medtem bo sprednji del telesa spuščen, prednji tački bosta naprej, zadnji del telesa (zadnjica) pa močno privzdignjena. Ne pozabite, da enako kot svoje vrstnike pes k igri poziva tudi svoje ljudi.

8. Zadovoljstvo in sreča

Pes se, ko je srečen, velikokrat prevali na hrbet in se z ramami mane po tleh. Včasih v povezavi z "otiranjem smrčka." Sproščenost, zadovoljstvo in srečo nakazujejo tudi z globokimi vzdihljaji. Največkrat jih lahko slišite, ko se vaš pes uleže poleg vas ali svoje družine, globoko vzdihne in zaspi ali le umirjeno opazuje.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698