Dominvrt.si
Tudi Rebekinemu psu je primanjkovalo gibanja.

To potrebujeta oba!

Sandra Cvetkovič
08. 11. 2013 11.09
0

Rek, da je pes človekov najboljši prijatelj, vsekakor ni iz trte izvit. Ne samo da pasja ljubezen in zvestoba nimata meja, lastnik in pes lahko drug drugemu naredita življenje veliko bolj kakovostno in eden izmed načinov je vsekakor skupna telesna aktivnost. Vsak človek za zdravje in dobro počutje potrebuje gibanje in pes ni nobena izjema. In če ga našemu ljubljenčku ne zagotovimo dovolj, lahko razvije številne vedenjske motnje, česar še kako dobro zaveda Rebeka.

Dijakinja Rebeka je ena tistih lastnikov štirinožnih kosmatincev, ki so si psa omislili iz napačnih razlogov, ne da bi se zavedali odgovornosti, ki jo ta prinaša. Rojstnodnevna želja se ji je uresničila in tako je v hišo prišel srnin pinč Jackie. Vse lepo in prav, a nov ’družinski član’ je bil družini vse prej kot v veselje; sprva je še nekako šlo, a z leti je postajal vse bolj agresiven in je s svojim laježem ustrahoval okolico. Težave so se stopnjevale in ker niti obiskovanje šole za pse ni pomagalo, Rebeki ni preostalo drugega, kot da se obrne na strokovnjaka za pasje vedenje Jureta Pribičeviča in Davida Pogačnika, ki sta ugotovila, da je glavni razlog agresivnega vedenja psa dejstvo, da je imel premalo omejitev in zaposlitev. Rebeka ga je zato morala navaditi na boks in mu omogočiti več gibanja. Sprva sicer ni bila ravno dosledna in zato tudi rezultati niso bili najboljši, nato pa se je vendarle odločila, da bo v prevzgojo svojega ljubljenčka vložila več truda in energije, končni rezultat pa je presenetil celo Jureta in Davida.

Mnogo koristi za oba

Gibanje je pomemben del pasjega življenja in če istočasno sodeluje še lastnik, je stvar še toliko bolj zanimiva ter koristna za oba. Kot vemo, redna telesna aktivnost izboljšuje naše zdravje in počutje, pozitivni učinki pa se kažejo tudi na socialnem in psihološkem področju. In ker vemo, kako težko se je včasih prisiliti k športnim aktivnostim, je lahko pes odlična motivacija, saj jih on potrebuje še več kot mi. Tokrat ne govorimo o sprehodu do trgovine in nazaj, pač o treningu, po katerem bo naš kosmatinec tako utrujen, da odvečne energije ne bo usmeril v uničevanje stanovanja, hkrati pa bomo kot rečeno veliko dobrega naredili tudi zase. "Če psu ne omogočimo toliko gibanja, kot ga potrebuje, mu energija ostane in lahko kaj hitro začne početi stvari, ki pri lastniku niso ravno zaželene, govorimo torej o destruktivnem vedenju, uničevanju," pojasni Jure. "Če imamo psa v stanovanju, se lahko loti kakšnih predmetov, uničuje, grize, laja, cvili, v najhujših primerov pride tudi do kakšnih kompulzivnih motenj, začne recimo sam sebi loviti rep ali si liže tačke do krvi. Veliko psov ima vedenjske motnje ravno zaradi premalo gibanja." Če pa psu omogočimo dovolj fizične aktivnosti, ga psihično utrudimo in se zato prej umiri, ker je zadovoljil svoj nagon. Z razlogom ima namreč štiri tačke, torej da jih čim več uporablja. Kot še doda Jure, so psi živali in svet spoznavajo skozi gibanje.

Skozi fizične aktivnosti pa med drugim tudi izboljšujemo odnos z našim pasjim prijateljem. Pes se namreč najbolj naveže na tistega, ki se z njim najbolj ukvarja. Res pa je, da moramo paziti, za kakšno obliko treninga se bomo odločili. "V prvi vrsti je potrebno športne aktivnosti prilagajati pasmi psa. Ni namreč vsak pes za vsak šport. Manjši kot so psi, bolj je potrebno biti pazljiv pri izbiri aktivnosti, da ni zanje tempo prehiter, ker imajo pač krajši korak kot njihovi večji ’sorodniki’," opozori Jure. "Aktivnost pa je potrebno prilagoditi tudi stopnji energije, ki jo ima pes ter nagonu. Če ima dovolj nagona, se da tudi igo super speljati, to je tudi ena izmed odličnih fizičnih zaposlitev. Drugače pa seveda tek, rolanje, iskanje raznih predmetov, prinašanje in podobno. Pazimo tudi na podlago, asfalt recimo ni najboljša izbira, saj se pes lahko poškoduje. Tudi če ljudje tečemo po asfaltu, je veliko večja obraba kolenskih sklepov kot če tečemo po makedamu in enako je pri psu."

Kaj pa pozimi?

Ker je pred vrati zima in torej vsak čas lahko pričakujemo sneg, nam to ne sme služiti kot izgovor, da se ne moremo več toliko gibati kot v toplejših mesecih. Tudi pozimi lahko s psom tečemo, recimo na smučeh, lahko pes vleče sani, odvisno seveda tudi od pasme. Manjši psi niso ravno primerni za vlečenje, za večje pa je tovrstna dejavnost nekaj povsem normalnega. Malce več pozornosti moramo nameniti le negi tačk, ker se zaradi snega lahko vname koža in tudi sol ni tačkam ravno prijazna. Obstajajo pa tudi čeveljci, v katerih bo našemu kosmatincu udobno in bo še z večjim veseljem ’zganjal’ vragolije po snegu.

Skratka možnosti za športne aktivnosti s psom je v vseh letnih časih malo morje, tako da so edino zdravstvene težave psa lahko ovira, da trening izpustimo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698