Najpogostejši razlogi za dehidracijo so pomanjkanje pitne vode, prekomerno slinjenje, povečano sopenje, bruhanje in driska.
Če v očeh psa zaznate kakršnekoli spremembe, na primer otopelost ali utrujenost, je lahko dehidracija že resnejša in se svetuje obisk pri veterinarju. V lažjih oblikah dehidracije, ko pes ne bruha, nima driske, je dokaj aktiven, nima udrtih oči ali temnega urina, pa lahko svojemu kužku pomagate tudi sami.
Pravilno preverjanje
Ali je vaš pes dehidriran, najlažje preverite preko prožnosti kože na vratu. Nežno primite kožo na zgornjem delu pasjega vratu. Počasi jo dvignite in spustite. Pri zdravem psu se mora koža takoj vrniti v prvotni položaj.
Če gre za za starejšega ali debelejšega psa, se bomo na zgoraj omenjeni način težje prepričali, da je kuža dehidriran. V tem primeru veterinarji svetujejo, da se potipa njegove dlesni.
Fizična izgorelost psa
O tem, kdaj v vročih dneh sprehajati psa in kako zanj poleti poskrbeti, smo na našem portalu že veliko pisali. Poletje pa včasih skriva še eno past, in sicer tako imenovano "fizično izgorelost" psa. Pri visokih temperaturah se živali prav tako kot ljudje pri fizični aktivnosti hitreje utrudijo.
Karkoli počnete s psom, naj bo to šolanje, igranje ali sprehajanje, je pomembno, da aktivnosti končate pravočasno. Torej takrat, ko ima pes še energijo in voljo do dela. V nasprotnem primeru pes lahko izgubi interes do stvari, ki jih je sicer rad počel.
Da bi znali preceniti mejo psa in pravočasno prenehati z delom, je dobro poznati znake pasje izčrpanosti. Zavedati pa se je potrebno tudi, da je meja, o kateri govorimo v teh soparnih dneh, zelo nižja kot običajno.
Znaki pasje izčrpanosti
Ignoriranje vaših ukazov
Eden od znakov, da ima vaš pes po vsej verjetnosti "dovolj". Ko bo vaš, sicer ubogljivi kuža, naslednjič pričel ignorirati ukaze naj vaša jeza ne bo prehitra.
Mogoče je "izgorel"
Nenavadno vedenje. Praskanje, praskanje in še enkrat nevozno praskanje ali nenadna nuja po ovohavanju tal ter živčnost psa.
Pomirjujoči signali
V Ameriki je bila narejena celo raziskava, po kateri so ugotovili, da preobremenjeni pes prične oddajati vedenjske signale, kot bi želel povedati, da ne more več.
Ti signali so sicer izven normalnega obnašanja, zato jih boste zlahka opazili: zehanje, lizanje ustnic, obračanje glave na eno stran, dvigovanje tačke ali sedenje. Če opazite kakšnega od naštetih znakov, nemudoma prenehajte aktivnostjo. Le tako boste lahko namreč preprečili morebitno dehidracijo, preobremenjenost, v poletnih dneh tudi vročinski udar ter na splošno predvsem obdržali voljo in željo psa po skupni igri ter šolanju.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV