

Ustvarimo mu bivanjski prostor
Najprej moramo premisliti, v katerem delu doma, bomo živalci odmerili bivanjski prostor. V prvem koraku bo vsekakor laže, če je ta prostor manjši, denimo omejen na eno sobo, saj ga bomo tako hitreje uredili in pripravili na prihod našega živalskega izbranca.
V prvi vrsti moramo v prostoru zatesniti vse špranje med in pod pohištvom, tako se bomo izognili tveganju, da bi se nam žival skrila ali po nesreči zdrsnila v kakšno ''luknjo'', iz katere bi jo le s težavo izbezali. S tem si bomo prihranili precej sivih las ravno tedaj, ko se nam najbolj mudi.
Kako to naredimo?
Že pred prihodom živalce moramo nujno zaščititi vse električne kable. Vedeti moramo, da glodavcev in kuncev ne zanimajo kabli, ki niso pod električno napetostjo. Glodati začnejo prav tiste, v katerih je električni tok. To najlaže naredimo tako, da vzdolžno prerežemo debelo gumijasto cev, zelo dobro se obnese črna cev za ribnike.
V cev potisnemo vse kable oziroma električne vodnike, za čim večjo varnost pa cev pritrdimo nekaj decimetrov nad tlemi.
Veselja malih glodavcev
Mali glodavci kot denimo miške in hrčki se v stanovanju z lahkoto in hitro skrijejo, zato je bolje, da se prostemu izpuščanju živali preprosto izognemo in tudi za izpust iz kletke uredimo zaščiten prostor.

Živalci uredimo oboro za male glodavce, to je žičnata ograja, katere velikost lahko poljubno določimo glede na zmožnosti v stanovanju. Da bo glodavec v ograji čim bolj užival, poskrbimo za različna igrala – gradove, gugalnice, žogice, tunele, veje trte, lubje hrasta, plutovca, seno, slamo, peskovnik za kopanje.
Seveda nikar ne pozabimo na posodico za hrano in vodo ter na prostor za opravljanje potrebe.
Večji glodavci v domu
Če smo si za sostanovalce izbrali kakšnega od večjih glodavcev, denimo budre, deguje, činčile, drevesne ali talne veverice, moramo prav tako razmisliti o varnosti in zaščiti pred njihovimi igrivimi podvigi.
Prav tako kot pri majhnih glodavcih moramo tudi pri večjih zaščititi špranje, reže in ozke prehode med pohištvom. Še posebej poskrbimo, da v nobenem primeru ne bodo imeli dostopa do kopalnice, kjer se običajno nahaja največ električnih vodnikov, ki bodo pritegnili njihovo pozornost.
V tistih delih stanovanja, kjer se bo žival prosto gibala, na izbranih mestih zanjo pripravimo posodico z vodo in s hrano. Poskrbimo pa tudi za igrala, veje in korenine, ki bodo živalco kratkočasile.

Med izpustom se lahko primeri, da se žival ponečedi po tleh ali po pohištvu. Na trgu boste našli posebna čistila za glodavce, s katerimi je mogoče prostor ustrezno počistiti in razkužiti.
Če žival izpuščamo iz njenega domovanja, vsekakor poskrbimo, da se bo lahko vsak trenutek vrnila v svoj kotiček, zato le glejmo, da ima prost dostop do kletke, kadar koli bi se ji zahotelo vrniti.
Nikar ne pozabimo
Če delimo dom z ljubljenčki iz družin glodavcev in kuncev, jih zunaj kletke nikoli ne puščajmo brez nadzora. Navihane in radovedne živalce lahko naredijo škodo sebi in našemu domu.
Prav tako jih nikoli ne puščajmo z majhnimi otroki brez nadzora odraslih oseb. Majhni otroci so lahko nepredvidljivi in lahko živalco nehote poškodujejo.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV