Ko je Matej Zupanc, dr. vet. med., pred dvema tednoma Zavčevemu psu Erosu odvzel približno tri grame maščobe, so predstavniki podjetja Animacel biotehnologija epruvete z odvzetim materialom nemudoma odpeljali v svoj laboratorij.
Iz odvzetega maščobnega tkiva so v laboratoriju osamili matične celice in jih po posebnem postopku, ki sta ga razvila prof. dr. Gregor Majdič in dr. Katarina Čeh iz podjetja Animacel biotehnologija, namnožili na več milijonov.
Ko je matičnih celic dovolj
V posebni hladilni posodi so Erosove »namnožene« matične celice pripeljali v Šentjur, kjer sta že čakala Dejan in Eros ter seveda ekipa Veterinarske bolnice Šentjur. Erosa so najprej uspavali, potem pa mu je veterinar v obolele sklepe vbrizgal matične celice. Te celice bodo na mestu poškodbe sprožile celjenje obolelega sklepa oziroma tkiva.
Kaj so matične celice?
To so celice, ki so se sposobne razviti v različne telesne celice. Nahajajo se v različnih tkivih kot nekakšna rezerva za propadle celice v telesu, ki jih telo izkoristi po potrebi, če mora nadomestiti poškodovane ali odmrle celice.
Prednosti zdravljenja z matičnimi celicami
V prvi vrsti gre za dokaj preprost postopek, ki v relativno kratkem času omogoča učinkovito zdravljenje in lajšanje težav pri številnih živalskih boleznih, kot so obraba hrustanca, kolčne displazije, artroze ter poškodbe in vnetja kit ter vezi. Posledično žival potrebuje manj obiskov pri veterinarju, manj je stroškov za zdravila in, kar je najpomembnejše, poveča se kakovost življenja naših štirinožnih prijateljev.
Prvi del zdravljenja, ko so Erosu odvzeli del maščobnega tkiva, si lahko pogledate tule.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na
Komentarji (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV