Dominvrt.si
Statistika ter pričevanja veterinarjev in vedenjskih strokovnjakov pričajo, da je ločitvena tesnoba zelo pogost pojav pri psih, le majhen odstotek lastnikov oziroma skrbnikov pa poišče pomoč.

Video:Da boste vedeli kaj počne, ko vas ni

Nika Dodig
20. 02. 2013 09.25
6

Ali vaš kuža, ko vas ni doma, laja in cvili? Prihajate domov v strahu, kaj je zgrizel tokrat? Lahko, da vaš hišni prijatelj trpi za „ločitveno tesnobo“, ki je pri psih precej pogosta vedenjska motnja. V video prispevku boste izvedeli, kako in s čim mu lahko pomagate, da si bo popestril urice samote.

Kaj pomeni ločitvena tesnoba?

Zelo pogosta vedenjska motnja pri psih se največkrat razvije pri zelo divjih psih, živahnih in tistih, ki so lastniku vedno za petami. Čustva in občutki normalnega psa so dolgčas, žalost in razburjenost, ločitvena tesnoba pa je vedenje nedoslednosti.

Veliko virov in strokovnjakov navaja, da se ločitvena tesnoba največkrat pojavlja pri posvojenih psih, v preteklosti zlorabljenih, zanemarjenih psih in tistih, ki so velikokrat zamenjali domove. Ali je to res, ni dokazano, je pa veliko lastnikov psov, ki nimajo posvojenega psa in se vseeno ubadajo z tovrstno težavo.

Statistika ter pričevanja veterinarjev in vedenjskih strokovnjakov pričajo, da je ločitvena tesnoba zelo pogost pojav pri psih, le majhen odstotek lastnikov oziroma skrbnikov pa poišče pomoč.
Statistika ter pričevanja veterinarjev in vedenjskih strokovnjakov pričajo, da je ločitvena tesnoba zelo pogost pojav pri psih, le majhen odstotek lastnikov oziroma skrbnikov pa poišče pomoč. FOTO: iStockphoto
Kaj povzroča ločitveno tesnobo?
Dobro je vedeti, da če boste posvojili odraslega psa, poiščite takšnega, ki je družaben, prijazen, raziskovalen, samostojen, a se vseeno rad vrne k vam.

- Odraščanje v samotnem okolju.
- Samci imajo s tem pogostejše težave kot psičke.
- Skrbnikovo čustveno, premočno poslavljanje ob odhodu od doma.
- Nenehna prisotnost skrbnika ob odraščanju psa.
- Skrbnikovo preveliko veselje ob prihodu domov.

Znaki ločitvene tesnobe

- Tekanje iz ene sobe v drugo.
- Nepremično zijanje v vrata.
- Lajanje.
- Uriniranje.
- Uničevanje stvari in pohištva.
- Nenormalna navezanost na skrbnika in zadržanost do tujcev.
Lastniki psov včasih nehote psa sami naučijo takega razmišljanja oziroma vedenja.
Lastniki psov včasih nehote psa sami naučijo takega razmišljanja oziroma vedenja. FOTO: iStockphoto


Preprečevanje ločitvene tesnobe

- Odraščanje v družabnem in raznolikem okolju.
- Spoznavanje in igranje z različnimi ljudmi v odraščajočem obdobju.
- Navajanje na ločitev od skrbnika od malih tačk.
- Postopno puščanje psa samega doma, včasih ga lahko za eno uro pustite pri "sosedih".
- Ob prihodu domov ne zganjajte prevelikega veselja.
- Ob odhodu se ne poslavljajte.
- Preden pustite psa samega, ga dobro razgibajte ali utrudite.
- Pustite mu igračko, s katero se bo lahko med vašo odsotnostjo zaposlil. V zgornjem videoprispevku vam razkrivamo, katera igračka je naravnost idealna za preprečevanje ločitvene tesnobe in kako jo uporabljati.

Kako ga »ozdraviti«?


1. Psa nikoli ne kaznujte, če bo med vašo odsotnostjo naredil škodo. Pospravite in se zanj ne zmenite. Ne ogovarjajte ga in z njim ne vzpostavljajte očesnega stika, saj ga boste na takšen način nezavedno nagradili z vašo pozornostjo.

2. Tudi ko ste doma, še posebej tisti lastniki, ki delajo od doma, so upokojeni ali brezposelni, morate psa vseeno navajati na samoto. Pustite ga samega. Včasih za krajši in včasih daljši čas. Pojdite v eno sobo, pes pa naj počaka v drugi.

3. Ob odhodu pustite prižgano luč, radio ali televizor.

4. Ko boste odšli, pustite psu njegovo najljubšo igračko, da se z njo zaposli.

5. Pred vašim odhodom pojdite s psom na sprehod ali ga kako drugače utrudite. Nato mu ponudite manjši obrok. Sit in utrujen pes bo tako verjetno počival ali spal tudi več ur.

Koristne vaje:


- Preden odidete od doma, se vsaj dvajset minut pred odhodom ne zmenite za psa. To pomeni ignoriranje, brez očesnega stika, besed ali pogovora.

- Preden odidete od doma, poskusite z zehanjem, medtem ko se sprehajate po stanovanju. To psa pomirja in posledično ne bo preveč vznemirjen.

- Poskrbite, da bo pes utrujen, sit in sproščen. Pustite mu njegovo najljubšo igračko za grizenje ali kost. Pes naj ima dostop do vseh sob, da lahko teka iz ene v drugo.

- V kletko ga zaprite, če res ne gre drugače. Ko opazite, da je vaš pes začel povezovati kletko z vašim odhodom, ga naslednjič zaprite drugam.

- Predvsem pa vadite "lažne" odhode in se ob vrnitvi izogibajte stika s psom. Psa lahko pozdravite le (kratko in mirno), če je miren.

Vas kuža ne uboga? Vprašajte strokovnjaka za brezplačen nasvet!

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698