»S kastracijo pri večini psov dosežemo, da se zmanjša potepanje. Posredno s tem preprečimo številne poškodbe, povzročene s prometnimi nesrečami, psi postanejo manj agresivni do drugih psov, zmanjša se tudi zelo moteče markiranje z urinom. Seveda pa je to tudi preventiva pred nezaželenimi mladiči,« pove Matej Zupanc, dr. vet. med.
Kastracija in številne zdravstvene prednosti
S kastracijo se prekine izločanje hormona testosterona, zato starejši psi nimajo težav s prostato. Prostata se namreč pod vplivom testosterona pogosto poveča in pritiska na črevesje ter otežuje praznjenje črevesja. Pri nekastriranih psih je prostata bolj podvržena infekcijam – prostatitisu.
»S kastracijo zmanjšamo tudi nastanek benigne hiperplazije prostate, kjer je viden krvav izcedek iz penisa. Zmanjša se nastanek tudi različnih tumorjev na modih,« je prednosti kastracije pojasnil Zupanc.
Neposredno pred posegom psa stehtajo, nato sledi temeljit klinični pregled, s katerim ugotovijo, če je pes primeren za poseg. Anestezist se na podlagi splošnega zdravstvenega stanja, starosti in pasme psa odloči za ustrezen anestezijski protokol.
»Sledi priprava operacijskega polja z umivanjem in razkuževanjem, da dobimo sterilno površino. Potem naredi kirurg majhen, od 2 do 5 cm dolg rez preskrotalno. To pomeni pred mošnjo, v kateri se nahajajo moda. Pri tem potisne moda rahlo naprej, da rez poteka čeznje in ni nevarnosti poškodbe drugih tkiv. Prereže kožo in podkožje, vse do opne tunike vaginalis.
Kirurg nato topo izpreparira maščobo in opno od moda ter ga čim bolj izvleče. Čim bližje rani si s peanom prime tkivo, ki je sestavljeno iz semenovoda, žilnega pleteža, živcev in maščobe. Pod peanom previdno podveže žilni pletež in semenovod vsakega posebej, nato še skupaj.
Nato si prime podvezan del in odstrani modo z delom semenovoda in žile. Preden spusti podvezan del nazaj v rano, temeljito pogleda, če je dobro podvezano in ne krvavi. Ko se prepriča, da je v redu, spusti ta del nazaj v mošnjo,« nam je poseg kastracije razložil Matej Zupanc.
Skrb za psa po posegu
Psa po operaciji namestijo na toplo mesto ter nadzorujejo njegove življenjske funkcije in prebujanje. Navadno gre že isti dan v domačo oskrbo.
»Nekaj ur po posegu je še precej zaspan, zato naj bo na toplem. Če ga peljete na sprehod, naj bo ta kratek. Včasih skrotum – mošnja rahlo oteče, vendar je to normalen pojav. Pri psih z velikim apetitom in majhno telesno aktivnostjo, moramo biti pozorni pri prehrani, da se ne zredijo preveč,« nam je še pojasnil Zupanc.
Kastracija zmanjšuje napadalnost
Vsak lastnik samca ve, da se v času gonitve psičk začnejo potepanja, neješčnost, agresivnost do drugih samcev in boji za naklonjenost samičk. To velikokrat privede do ugriznih ran in prometnih nesreč. Neprijetno je tudi njihovo markiranje svojega teritorija.
Nekateri psi lahko v času pubertete zaradi velike količine spolnih hormonov (testosterona) postanejo agresivni do drugih samcev ali celo do lastnika.
Preberite si kako lahko v sedmih korakih preprečite napadalnost psa.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na