Dominvrt.si
Pes v kovinskem transporterju

VIDEO: Kateri boks izbrati?

Nika Dodig
21. 09. 2012 09.06
2

Še preden začnejo pasji lastniki z navajanjem psa na vožnjo z avtomobilom, si belijo glave z nakupom primernega transporterja. Pogosto zastavljena vprašanja so: kovinskega ali plastičnega, kako velikega, kakšne oblike ipd. Vse to in še več smo s pomočjo pasjega inštruktorja izvedeli v tgrovini za živali Tukano.

Se vaš kuža ne želi peljati z avtomobilom?

Ljubitelji živali so pogosto tudi strastni oboževalci narave in izletov. Pes je lahko odličen spremljevalec na potovanjih, a le, če se rad vozi in je vajen lepega vedenja v avtomobilu. Za majhnega kužka, ki tega ni vajen, vožnja ni ravno prijetna izkušnja. Večino psov je že strah skočiti v avto, med vožnjo pa so prestrašeni, počutijo se utesnjeno, nekatere sili na bruhanje, slinjenje in podobno.

Vsemu temu se boste ognili le, če boste psička začeli navajati na vožnjo z avtomobilom že dovolj zgodaj. Najbolje kar takoj, ko ga pripeljete domov.

Na vožnjo vašega psa ali mladička navajajte počasi in potrpežljivo.
Različne možnosti za varno vožnjo

Tudi, če je vaš kuža še majhen, mu nikar ne dovolite, da bi vam med vožnjo sedel v naročju. Navadite ga na vožnjo v kletki – transporterju ali kupite oprsnico, ki se lahko pripne kot varnostni pas, če avtomobil ni dovolj velik za kletko. Lahko si omislite tudi zložljivo kletko, ki jo lahko pospravite v prtljažnik, ko je ne potrebujete.

Če imate avtomobil karavan in ne želite imeti transporterja, težavo lahko rešite z » varnostnimi rešetkami«. Rešetko namestite med sedeži in zadnjim delom avtomobila, kjer se bo pes vozil. Tla pokrijte s pregrinjalom, da boste pozneje lažje očistili morebitne dlake, bruhanje, umazanijo in podobno.

Poskrbite, da bo vožnja z avtomobilom za vašega psa prijetna, zabavna in predvsem varna!
Poskrbite, da bo vožnja z avtomobilom za vašega psa prijetna, zabavna in predvsem varna! FOTO: Profimedia
Dvakrat premislite, kateri transporter boste kupili

Na prodajnih policah boste naleteli na veliko različnih transporterjev. Tako po videzu, materialu, obliki in ključno – ceni. Ne glede na to, za katerega se boste odločili, se zavedajte, da mora biti psu kljub vsemu v transporterju udobno, predvsem pa ga mora tudi zavarovati.

Če imate velik avto, kjer mora kuža visoko skočiti gor in dol, se priporoča, da ga na začetku zaradi morebitnih poškodb sklepov dvigujete.
Brane Miklobušec, strokovnjak za vzgojo in vedenje psov, v prvi vrsti za v avto odsvetuje kovinske bokse. »Te nekoliko manj priporočam, ker znajo biti zaradi svoje zgradbe psu v avtu nevarni. Še posebej, če bi prišlo do morebitnega trka ali pa, če bi bil pes v boksu nemiren. Kovinski boksi se hitro skrivijo, uničijo, razdrejo in ker so sestavljeni iz vrste žic, paličic, je velika verjetnost, da se psu katera zapiči v telo ali ga kako drugače poškoduje,« pove Miklobušec in hkrati doda, da so ti boksi bolj primerni za v stanovanje. »Sam tovrstne bokse uporabljam doma, če moram zaradi različnih razlogov, začasno zapreti psa.«

Takšna vožnja z avtomobilom je lahko za psa zelo nevarna.
Takšna vožnja z avtomobilom je lahko za psa zelo nevarna. FOTO: iStockphoto
Po njegovih besedah so plastični boksi za v avto bistveno bolj odporni na trke avtomobila kot kovinski. V boju s kovinskimi pa zmagajo tudi pri higieni. Lažje jih je čistiti, ne rjavijo in tudi vonj je manjši.

Verjetno se sprašujete, kateri je cenejši?

Tako je, kovinski. Povsem normalno je, da na koncu zmagajo finančne zmožnosti lastnika psa, zato ne boste nič manj vestni lastnik, če boste psa vozili v kovinskem boksu. Če pa lahko izbirate, premislite dvakrat.

Boks vedno kupite glede na končno velikost vašega psička. Če imate večjo pasmo, boste torej kupili večji boks in obratno za manjše pasme psov.

Cene transporterjev so različne glede na velikost in obliko. Cene plastičnih transporterjev se tako gibljejo od približno 25 evrov do najdražjega 170 evrov. Cene kovinskih transporterjev so nekoliko nižje, in sicer od približno 30 do 120 evrov.

Kako navaditi psa na vožnjo z avtomobilom?

Povabite ga v avtomobil, mu dajte priboljšek in ga spustite ven. To nekajkrat ponovite, čas, ko pes ostaja v avtu, pa postopoma podaljšujte. Vajo lahko ponavljata večkrat na dan po nekaj minut.

Če psa ne morete dvigniti in ga dati v avtomobil, poizkusite tako, da mu košček priboljška vržete v kletko oziroma na mesto, kjer se bo nahajal pes. Ko kuža skoči po priboljšek, ga zadržite za nekaj sekund, pohvalite in dodajte ukaz kot na primer "avto – priden". Spustite psa ven. Nekajkrat ponovita vajo.

Napaka, ki vaju lahko »drago stane«


Če se pes vozi z avtomobilom le, kadar gre k veterinarju, se ne čudite, če v vožnji ne uživa. Njegovo navdušenje poskušajte zbuditi s pogostejšimi vožnjami in pohvalami za lepo vedenje. Vozite ga na kake prijetne kraje, kot je park, sprehod v naravi, pasje igrišče itd. Vožnjo postopno podaljšujte, dokler pes nanjo ni dobro navajen.

Imate mačko? Potem je koristno vedeti, ali je mačke priporočljivo voziti z avtomobilom.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698