Ker Veterinarska bolnišnica Šentjur že tri leta pse zdravi tudi s pomočjo matičnih celic, smo veterinarja Mateja Zupanca prosili, naj nam odgovori na nekaj vprašanj.
Kdaj se je v Sloveniji začelo zdravljenje z matičnimi celicami?
Novembra 2009, ko smo v obravnavo vzeli prvega psa v sodelovanju s podjetjem Animacel biotehnologija, d. o. o.
Do danes smo s pomočjo matičnih celic zdravili približno 50 psov in dva konja. Rezultati so dobri, pravzaprav so nad našimi pričakovanji, tako da smo zelo zadovoljni.
Kdo se je tega v Sloveniji lotil? Vi ste, če se ne motim, edina veterinarska bolnišnica v Sloveniji, ki se ukvarja s tovrstnim zdravljenjem?
Idejo, da bi zdravili z matičnimi celicami, sta dobila naš profesor doktor Gregor Majdič z Veterinarske fakultete in doktorica Katarina Čeh. Sicer pa zdravljenje z matičnimi celicami v tujini izvajajo že od leta 2003. V Sloveniji, če se ne motim, je naša bolnišnica edina, ki se ukvarja s tovrstnim zdravljenjem, hkrati pa imamo še to prednost, da sodelujemo z domačim podjetjem, ki dela z matičnimi celicami.
Je Slovenija res v samem vrhu veterinarske znanosti na tem področju?
Na svetu samo tri podjetja delajo z matičnimi celicami. Eno prihaja iz Amerike, drugo iz Belgije. Naša metoda je manj invanzivna in bolj natančna.
Psu veterinar odvzame manjši košček maščobe (od dva do tri grame), običajno v hrbtnem predelu. Iz maščobe se potem osamijo matične celice, ki jih namnožijo v laboratoriju, nato jih veterinar vbrizga neposredno v oboleli sklep.
Drugi dve podjetji pa živalim odvzamejo kar za jušno žlico maščobe, jo v laboratoriju "zmiksajo", naredijo suspenzijo in jo že naslednji dan vbrizgajo nazaj v sklep. Mi živalim vbrizgamo 1 mililiter tekočine, ki ima od tri do pet milijonov celic, oni pa ne vedo, koliko celic imajo v tem tkivu.
Katere bolezni se lahko zdravi z matičnimi celicami?
Čeprav se lahko zdravijo čisto vse bolezni in poškodbe, od bolezni sklepov, poškodbe tetiv, diabetes, srčno popuščanje …, smo se pri nas odločili, da bomo na začetku zdravili samo sklepe. To pa zato, ker je sklep zaprta enota, to pomeni, da nam celice ne morejo pobegniti. To je bolj varno, saj se teoretično vsaka matična celica lahko spremeni tudi v katero koli drugo celico v telesu.
Katere živali zdravite na ta način?
Veterinarska bolnišnica Šentjur zdravi samo pse, mačk še nismo zdravili, bi jih pa lahko. Sodelujemo pa tudi z doktorjem Hrenom iz Slovenske Bistrice, ki zdravi konje.
Kakšni so načrti za prihodnost?
V prihodnosti bi radi zdravili srčne bolezni, diabetes, seveda bomo spremljali tudi, kaj dela konkurenca. Moja želja pa je, da bi zdravili tudi poškodbe hrbtenjače. V Ameriki so že poskusno zdravili poškodbo hrbtenjače pri psu in so imeli pozitivne rezultate. Si predstavljate, da hromega psa spet postavimo na noge?
Čez nekaj let pa bodo naša uspešna zdravljenja mogoče pomagala in dala smernice tudi za zdravljenje ljudi.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
Komentarji (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV