Dominvrt.si
Bodite pozorni, ali mladički potrebujejo vašo pomoč.

Vse, kar morate vedeti o kotitvi vaše mačke

M.Č.
06. 03. 2013 10.46
2

Veterinar pravi, da je v primeru, da kotitev pri mački poteka brez težav, najboljše, da mačko pustimo pri miru, saj zna sama poskrbeti zase in za svoje mladiče. Kljub temu je dobro, da lastniki mačk vedo, kako poteka kotitev, da lahko v primeru zapletov tudi pravilno ukrepajo. V nadaljevanju preberite, kaj pričakovati in kako pomagati.

Mama mačka običajno sama poskrbi za svoje mladiče.
Mama mačka običajno sama poskrbi za svoje mladiče. FOTO: iStockphoto

O kotitvi se posvetujte s svojim veterinarjem.
O kotitvi se posvetujte s svojim veterinarjem. FOTO: Tukano

Od paritve do poroda

Brejost mačke traja 65 dni od dneva prve paritve. ''Prva paritev se smatra paritev, ki je sprožila ovulacijo pri mački. Mačke so inducirani ovulatorji – ovulacijo sproži prvi naskok samca,'' nam pove veterinar Jan Le Marechal iz veterinarske ambulante BTC.

Ko se pri mački začne kotitev, je najbolje, da v primeru, da poteka brez zapletov, pustite, da mačka vse opravi sama. Kljub temu jo spremljajte z budnim očesom, vendar se po nepotrebnem ne vmešavajte. ''Mačka zna sama poskrbeti za svoje mladiče,'' poudari veterinar, ki nam razloži tudi, kako pri mački poteka porod.

Faze in trajanje poroda

Porod poteka v treh fazah: priprava na porod, iztisk plodu in iztisk posteljice. ''Prva faza lahko traja do 24 ur, druga do pol ure, tretja od pol ure do ure in pol. Druga in tretja faza se izmenjujeta, dokler niso vsi mladiči in posteljice zunaj. Večina mačk posteljice takoj po iztisku tudi poje. Pomembno je, da jim tega ne preprečimo,'' nam vsako od faz pojasni Le Marechal.

Kdaj je potrebna pomoč lastnika ali veterinarja

Pri kotitvi lahko pride do zapletov, kot so: izmučenost mačke, prevelik plod, premajhne ali zaprte porodne poti, krvavitve, itn. V teh primerih je potrebna veterinarska pomoč.

Nekateri lastniki, ki že imajo predhodne izkušnje, pa lahko v določeni meri poskušajo pomagati tudi sami. ''Pomagajo tako, da mladiča ob iztiskanju nežno potegnejo iz porodnega kanala,'' pove veterinar in doda, ''v vsakem primeru naj tudi tisti lastniki, ki nimajo izkušenj, spremljajo potek poroda, počutje mačke, število posteljic, če je prisotna kakšna krvavitev, preverijo vitalnost in celovitost mladičev in ob vsaki nepravilnosti obvestijo svojega veterinarja.''

Vsekakor je priporočljivo, da se o možnih zapletih posvetujete s svojim veterinarjem in se skupaj z njim pripravite na možne zaplete.

Po kotitvi

Mama mačka običajno lepo poskrbi za svoje mladiče, če se to ne zgodi, pa jim pomagajte vi. ''Po skotitvi lahko mladiča obrišemo in ogrejemo z brisačo, preverimo, če so dihalne poti čiste, jih po potrebi očistimo in ga čim prej vrnemo mami. Če mačka ne poskrbi za blatenje in mokrenje mladičev, moramo to storiti sami tako, da z vlažno krpo nežno masiramo po anusu in genitalijah,'' še svetuje veterinar.

Prepričati se moramo tudi, da je mačka vestna mati in da ne zanemarja mladičev.

Preberite tudi, kaj vse morate vedeli o kotitvi vaše psice.

Bodite pozorni, ali mladički potrebujejo vašo pomoč.
Bodite pozorni, ali mladički potrebujejo vašo pomoč. FOTO: iStockphoto

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698