1. Najbolj zanesljiv znak prihajajoče kotitve: Padec telesne temperature. Dan ali dva pred kotitvijo telesna temperatura psičke pade na približno 37 stopinj Celzija. Normalna temperatura odraslega psa je med 38,5 in 39,2 stopinj.
2. Spremenjeno obnašanje: nemirnost – cviljenje. Takšno obnašanje je zelo verjetno posledica napetosti in bolečin psičke, ki nastanejo zaradi prihajajočih popadkov.
3. Neješčnost: Dan pred ali na dan kotitve lahko vaša psička začne popolnoma odklanjati hrano. Nekatere tudi bruhajo.
4. Prozoren sluzast izcedek iz nožnice.
Vsi omenjeni znaki so dokaj zanesljiv pokazatelj, da je kotitev vaše psice "pred vrati". V povprečju lahko porod vendarle pričakujemo po 6 do 12-ih urah, čeprav lahko včasih traja tudi celih 24 ur.
Kaj potrebujete ob kotitvi?
Če je s kotitvijo vse v redu je bolje, da se ne vmešavate in pustite, da psica vse 'opravi' sama, medtem ko jo vi budno spremljate. Ker je bolje biti pripravljen na vse, pa za vsak primer že med brejostjo obiščite trgovino za male živali, kjer vam bodo znali svetovati o tem, kaj vse potrebujete. Pripravite si predvsem naslednje:
- Škatlo ali košarico, v katero boste položili novorojene psičke.
- Grelno lučko pod katero se bodo psički ogreli.
- Tanke, gumijaste rokavice.
- Lubrikantni žele, ki ga boste mogoče potrebovali za lažji prehod psička iz porodnega kanala.
- Čiste ( prekuhane) brisače. Z njimi novorojenčke obrišete in jih po potrebi masirate.
- Glukozo; potrebovali jo boste le, če bo psica resnično izčrpana od kotenja.
- Ostre škarjice za odstranitev popkovine.
- Raztopino medicinskega razkužila. Z njo očistite škarjice ali jih pustite namočene v raztopini.
- Termometer
- Mlečni nadomestek za psičke. Čeprav redko, včasih pride prav.
- Sterilno plastično brizgo.
- Veliko časopisnega papirja in koš za odpadne smeti.
- Telefon in številko veterinarja. Veterinarja predhodno obvestite o kotenju vaše psičke, da bo v primeru zapletov pripravljen.
- Uro po kateri boste merili čas popadkov in čas od prihoda enega psička do prihoda drugega.
- Nitke za popkovino.
Kako lahko pomagate pri zapletih?
1. Če psička ne opravi vsega sama, morate v približno pol minute mladičke rešiti iz posteljic, jih obrisati okrog gobčkov in noskov in jim tako omogočiti, da zadihajo.
2. Z brisačo očistite vsakega mladička posebej in jih pristavite k sesku. Mleko, ki ga mladički dobijo v prvih minutah, je najbolj pomembno.
3. Če psička ne bo mogla oblizati vseh mladičkov, ji pomagajte tako, da mladička nežno masirate okrog spolovila in zadka. Z lizanjem na omenjenih predelih psička spodbudi mladičke k odvajanju vode in blata. Tokrat ji lahko z omenjenim postopkom pomagate vi.
4. Če pasja mati ne pregrizne popkovine, jo odrežite. Približno tri centimetre nad trebuščkom jo prevežite z nitko, namočeno v alkoholu, potem pa jo prerežite s čistimi škarjicami.
Mrtev mladiček?
Včasih se mladiček skoti že mrtev. Včasih pa je videti kot mrtev, a je v resnici le prešibak, da bi sam zadihal. Takrat odločajo sekunde in vaše znanje. Mladička, ki ne diha, položite na svojo dlan, obrnjenega na hrbet. Glavico naj ima navzdol, s tremi prsti pa ga nežno masirajte po pljučih in trebuščku. Nekateri lastniki so povedali, da so mladičke rešili tudi z umetnim dihanjem, in sicer s kombinacijo že opisane masaže. Traja lahko tudi nekaj minut, da mladiček zadiha.
Kdaj poklicati veterinarja?
- Ko psička ne skoti od 24 - 36 ur po tem, ko je njena telesna temperatura padla pod 37,5 stopinje Celzija
- Ko popadki trajajo že več kot štiri ure, ven pa še ni prišel noben mladiček.
- Ko psička zelo sope.
- Če vas mučijo dvomi ali ste nervozni.
Ste prepričani, da svojemu psu vedno ponudite uravnotežen obrok?
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV