Dominvrt.si
Akvarij v dnevni sobi

Vzdrževanje in čiščenje akvarija

Tukano
03. 07. 2012 10.08
0

Skrbno opremljen in načrtovan akvarij, v katerem se vsi organizmi dobro počutijo, za vzdrževanje ni pretirano zahteven. Ob upoštevanju nekaj preprostih nasvetov bo treba vzdrževanju povprečno velikega akvarija tedensko nameniti le 20 minut.

Akvarij v dnevni sobi
Akvarij v dnevni sobi FOTO: iStockphoto
Hranjenje rib

Najpomembnejše in hkrati najprijetnejše opravilo v zvezi z domačim akvarijem je hranjenje rib. Najbolje je, da ribe z raznoliko hrano hranimo dvakrat do trikrat dnevno, občasno pa jim ponudimo tudi vitaminski dodatek.

Pri količini hrane, ki jo dajemo ribam, se držimo nasvetov proizvajalca hrane in nasvetov strokovnjaka za male živali, ki nam je pomagal pri nakupu rib. Velja splošno pravilo, da jim ponudimo le toliko hrane, kolikor je lahko pojedo v dveh minutah. Preobilno hranjenje je namreč eden glavnih vzrokov za težave v akvariju, ker odvečna hrana onesnaži vodo in povzroči razbohotenje alg.

Ribe lahko kakšen dan v tednu pustimo tudi brez hrane, če smo odsotni za več dni, pa lahko uporabimo avtomatski krmilnik ali posebno tabletirano hrano, ki zadostuje za več dni.

Ribe lahko kakšen dan v tednu pustimo tudi brez hrane, če smo odsotni za več dni, pa lahko uporabimo avtomatski krmilnik ali posebno tabletirano hrano, ki zadostuje za več dni.

Občasna opravila

Med občasna opravila v akvaristiki spada gnojenje akvarijskih rastlin, preverjanje delovanja tehničnih naprav kot sta filter in grelec, čiščenje stekla, merjenje osnovnih parametrov vode in menjavanje vode.

Vodo je najbolje zamenjati vsaj vsakih 14 dni, še bolje pa enkrat tedensko. Nikoli ne menjamo vse vode, saj bi s tem porušili biološko ravnovesje v akvariju in ribam povzročili stres. Vedno menjamo le tretjino vode, katero pred menjavo ustrezno pripravimo: dodamo sredstvo za pripravo vode in jo segrejemo na ustrezno temperaturo. Takrat, ko bomo menjavali vodo, lahko s čistilnim zvonom tudi posesamo podlago v akvariju in odstranimo morebitni mulj.

Ob menjavi vode speremo tudi gobo oziroma vato v filtru, ki služi kot predfilter za večje delce umazanije. Nikoli ne čistimo celotnega filtra, saj bi s tem pobili večino bakterij. Očistimo največ eno polovico biološkega filtrirnega materiala, ob večjih menjavah vode in posegih v filter pa je smotrno dodati tekoči pripravek, ki pospeši naselitev bakterij.

Z upoštevanjem teh preprostih korakov bo vaš akvarij še naprej lep okras vašemu domu, ribe in rastline v njem pa bodo rasle in uspevale.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 698